Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 704

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 36 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ludnosc wiejska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 36 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Wśród mieszkańców wsi coraz większą część stanowią rodziny nieposiadające gospodarstw rolnych czyli gruntów przekraczających 1 ha użytków rolnych. Według badań statystycznych udział takich rodzin wśród ogółu obejmuje 54%. Tematem opracowania jest charakterystyka tej zbiorowości według głównych źródeł utrzymania. W tym celu wykorzystano dane ankiety przeprowadzonej w 1996 roku w 73 wsiach położonych w różnych regionach kraju. Ogółem objęła ona 8401 rodzin wiejskich z czego 4279 nie posiadało gospodarstw rolnych. Z zebranych materiałów dotyczących wiejskich rodzin niechłopskich wynikało, że według kryterium dominującego przychodu (50% i więcej ogólnej sumy) podział tej grupy był następujący: - 40,3% stanowiły rodziny pracownicze, w których główne przychody pochodziły z pracy najemnej, - 45,3% to rodziny emeryckie, w których większość przychodów stanowiły świadczenia emerytalno-rentowe, - 5,7% było rodzin utrzymujących się z działalności gospodarczej na własny rachunek, - 2,7% było rodzin bezrobotnych utrzymujących się głównie z zasiłków, - 0,6% stanowiły rodziny czerpiące główny przychód ze sprzedaży produktów rolniczych uprawianych na działce, - 5,4% nie posiadało jednego dominującego przychodu. Podział rodzin niechłopskich według wyróżnionych kategorii społeczno - ekonomicznych odzwierciedlał wieloletnie mechanizmy decydujące o składzie tej grupy oraz nowe trendy związane z przemianami w gospodarce. Najsilniej zaznaczył się wpływ utrudnień na rynku pracy. Ograniczenie możliwości zarobkowych spowodowało, że rodziny pracownicze przestały dominować w badanej grupie, a ich miejsce zajęły rodziny emeryckie. Ogólnie w 1996 roku zarobkowe bądź niezarobkowe źródła przychodów dzieliły zbiorowość niechłopską na dwie prawie równe części. Zaprezentowana kategoryzacja rodzin niechłopskich łączyła się ze zróżnicowaniem poziomu przychodów oraz rozwarstwieniem ekonomicznym w ramach wyróżnionych grup rodzin. Generalnie podział badanej zbiorowości według statusu społeczno-ekonomicznego świadczył o powiększaniu się różnorodności w źródłach utrzymania wiejskiej populacji i w tym sensie dokumentował narastanie procesu wielofunkcyjnego rozwoju wsi.
Opracowanie zawiera analizę danych na temat aktywności zawodowej i bezrobocia ludności wiejskiej. Materiał źródłowy stanowią wyniki badań ankietowych IERiGŻ. Badania te zostały przeprowadzane w 1996 roku wśród mieszkańców 73 wsi (ogółem około 30 tys. osób). Charakterystykę sytuacji wiejskiej ludności na rynku pracy ograniczono do osób w wieku produkcyjnym. W ten sposób wyeliminowano jedną z podstawowych różnic pomiędzy zatrudnieniem zarobkowym, a zajęciami w gospodarstwie rolnym członków rodzin rolniczych. Zebrane informacje udokumentowały, że mieszkańcy wsi w znikomym stopniu partycypują w ogólnej poprawie sytuacji na rynku pracy. Niezmiennie w najtrudniejszym położeniu znajdują się osoby z wiejskich rodzin pracowniczych. W porównaniu z analogicznymi materiałami źródłowymi z ankiety przeprowadzonej w 1992 roku, w grupie ludności niechłopskiej z 52,3 do 49,1%. zmniejszył się udział pracujących, wzrósł natomiast odsetek bezrobotnych - z 15,1 do 18,4% .Według wcześniejszych badań odpowiednio niższa była również wartość stopy bezrobocia wśród bezrolnych mieszkańców wsi. W 1992 roku wynosiła ona 22,3%, a w 1996 roku 27,3% .Świadczy to o pogłębianiu się nierówności na rynku pracy oraz kumulacji bezrobocia w grupie niechłopskiej ludności wiejskiej. Ograniczenia w możliwościach podjęcia pracy zarobkowej uwydatniły odrębności w aktywności zawodowej osób z rodzin rolniczych i bezrolnych. Wpływ zatrudnienia w gospodarstwach chłopskich na łagodzenie napięć na rynku pracy szczególnie silnie zaznaczył się w przestrzennych różnicach w alokacji siły roboczej oraz w rozpowszechnieniu bezrobocia na wsi. Charakterystyka osób zarobkujących i bezrobotnych według cech demograficznych i poziomu wykształcenia wykazała, że upośledzenie mieszkańców wsi na rynku pracy jest głównie związane z ich niskim poziomem kwalifikacji zawodowych.
Terminy, takie jak: „wieś”, „obszar wiejski” czy „ludność wiejska” należą do kategorii badawczych powszechnie używanych, ale jednocześnie są to pojęcia niejednoznacznie rozumiane i definiowane. W niniejszym opracowaniu podjęte zostaną rozważania nad tym, jakie problemy określają wieś, jakie warunki decydują o kwalifikacji jakiegoś obszaru jako wiejskiego, jakie cechy wyróżniają ludność wiejską jako specyficzny segment populacji. Z uwagi na fakt, że coraz częściej współczesne studia wiejskie stanowią kompozycję idei różnych nauk społecznych, a wręcz odwołują się do potrzeby holistycznego ujmowania problematyki wiejskiej, przegląd problemów związanych z definiowaniem tytułowych kategorii, zostanie osadzony w wielowymiarowej perspektywie. Określą ją trzy ścieżki interpretacyjne: socjologiczna, ekonomiczna i geograficzna, wzbogacone o wątek ewolucyjnego przeobrażania kategorii wsi i obszaru wiejskiego w krajowym dorobku naukowym. Ostatnia część opracowania uzupełniona zostanie o szkic demograficzny cech wyróżniających populację wiejską.
Praca zawiera charakterystykę zarobkującej ludności wiejskiej pod względem miejsca pracy (wieś, miasto), struktury zawodową oraz działu gospodarki i sektora własności. Wykorzystany w analizie materiał źródłowy stanowiły wyniki badań przeprowadzonych w IERiGŻ w 1996 roku. Objęto nimi 16753 osoby w wieku produkcyjnym, wśród których 38% pracowało zarobkowo poza gospodarstwami rolnymi. W opracowaniu zwrócono uwagę na odmienny typ rynku pracy w zależności od jego usytuowania na wsi bądź w mieście. Ogólnie więcej miejsc pracy dla mieszkańców wsi oferowało miasto. Jednocześnie charakter zatrudnienia mieszkańców wsi w aglomeracjach wskazywał, że była to grupa w słabym stopniu objęta ogólnymi przemianami w systemie społeczno - gospodarczym. Większość z tych osób pracowała najemnie w zakładach pracy będących publiczną własnością. Najczęściej były to stanowiska robotnicze. Należy przypuszczać, że przynajmniej część z tej grupy narażona będzie na utratę pracy. Wpływ nowych zasad w funkcjonowaniu gospodarki zaznaczył się głównie w strukturze zawodowej ludności zarobkującej na obszarach wiejskich. W tej zbiorowości stosunkowo mało było osób pracujących w sektorze publicznym. Jednocześnie zarobkujący na terenach wiejskich charakteryzowali się relatywnie wysokim odsetkiem prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek lub zatrudnionych najemnie w sektorze prywatnym. Pomimo tych, ogólnie korzystnych, tendencji, zaawansowanie w wielofunkcyjnym rozwoju wsi na większości terenów nie zapewniało liczby miejsc pracy konkurencyjnych ilościowo w stosunku do możliwości zarobkowych w miastach.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 36 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.