Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  liczba anizydynowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
4
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Charakterystyka wybranych olejow tloczonych na zimno

80%
Celem pracy było określenie jakości olejów tłoczonych na zimno, pochodzących z rynku warszawskiego. Uwzględniając cechy sensoryczne oraz fizykochemiczne ocenę jakości olejów przeprowadzono.. Oznaczono: barwę spektrofotometrycznie, liczbę kwasową, l. nadtlenkową i l. anizydynową, wyliczając wskaźnik Totox, oznaczając stabilność oksydatywną w teście Rancimat oraz zawartość następujących pierwiastków: Fe, Cu, Cd, Pb, As, Hg i Zn. Badane oleje, tłoczone na zimno, charakteryzowały się dobrą jakością sensoryczną. Smakowitość olejów i oliw była charakterystyczna dla poszczególnych gatunków tego typu produktów. Stwierdzono, że pożądalność konsumencka olejów była wyższa niż oliw extra virgin. Barwa olejów była zróżnicowana ze względu na gatunek surowca, z którego je otrzymano. Oliwy extra virgin zawierały mniej wolnych kwasów tłuszczowych, w porównaniu z olejami z nasion, ale więcej nadtlenków i aldehydów. Duże wartości liczby nadtlenkowej i anizydynowej badanych olejów wpłynęły na wysokie wartości wskaźnika Totox, przekraczające wartość 10, wyznaczającą dobrą jakość oleju jadalnego. Najwyższą stabilność oksydatywną w teście Rancimat stwierdzono w oliwach extra virgin i w oleju z pestek dyni, a najniższą w oleju słonecznikowym. Zawartość pierwiastków oznaczonych w olejach była niska i nie przekraczała wymaganych wartości normatywnych dla tego typu olejów, z wyjątkiem zawartości miedzi w oleju z pestek z dyni.
Oceniono skład kwasów tłuszczowych oraz zawartość pierwotnych i wtórnych produktów utlenienia w tłuszczu wyekstrahowanym z ciast drożdżowych surowych i pieczonych Z dodatkiem masła „Extra", margaryny ,,Kasia" i oleju rzepakowego niskoerukowego „Stołeczny". Wykazano, że niezależnie od sposobu obróbki termicznej, zmiany wskaźników jakości tłuszczu były niewielkie. Sposób obróbki cieplnej nie wpłynął również istotnie na skład kwasów tłuszczowych.
Oznaczono skład kwasów tłuszczowych oraz oceniono zawartość pierwotnych i wtórnych produktów utlenienia w tłuszczu wyekstrahowanym z ciast kruchych surowych i pieczonych z dodatkiem masła „ Extra ", margaryn: „ Kasia " i „ Słoneczna " oraz smalcu. Ciasta zostały poddane obróbce termicznej metodą konwencjonalną i w kuchence mikrofalowej. W tłuszczach ekstrahowanych z pieczonych ciast, niezależnie od sposobu obróbki termicznej, obserwowano niewielkie zmiany wskaźników jakości tłuszczu. Ciasta pieczone z dodatkiem tłuszczów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe były dobrym ich źródłem, niezależnie od sposobu obróbki cieplnej.
Oceniono zawartość pierwotnych i wtórnych produktów utleniania w tłuszczu wyekstrahowanym z soi, mięsa wieprzowego i filetów ze śledzia. Produkty te zostały poddane obróbce termicznej metodą konwencjonalną i w kuchence mikrofalowej.
Określono stopień utlenienia tłuszczu wyekstrahowanego z 19 przemysłowych wyrobów ciastkarskich pochodzących od 9 producentów. W analizowanych produktach oznaczono również skład kwasów tłuszczowych nasyconych, jedno- i wielonienasyconych z uwzględnieniem udziału izomerów trans kwasów C16:1, C18:1, C182, C18:3. W badanym asortymencie przemysłowych wyrobów ciastkarskich, w większości produktów, wskaźniki utlenienia tłuszczów nie wskazywały na nadmierną oksydację. We wszystkich analizowanych produktach stwierdzono obecność izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych, w zakresie od 0,2% do 18,2% sumy wszystkich kwasów tłuszczowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.