Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  lata 2004-2006
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiona jest rola funduszy Unii Europejskiej w równoważeniu infrastruktury transportu miejskiego w Polsce w latach 2004-2006. Poruszane zagadnienia dotyczą analizy i oceny równoważenia tej infrastruktury poprzez środki uzyskiwane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego oraz Sektorowego Programu Operacyjnego Transport. Analizie i ocenie podlegają skala i proporcje środków finansowych oraz ich efekty rzeczowe. Rozpatrywane są konkretne projekty inwestycyjne współfinansowane przez te programy w nawiązaniu do przesłanek koncepcji rozwoju zrównoważonego. Omówione są również zakres i wyzwania perspektywy finansowej 2007-2013 z punktu widzenia równoważenia infrastruktury transportu w Polsce przy udziale funduszy UE.
Po 2004 roku realnie patrzymy w jakim zakresie Polska, a konkretnie polskie społeczeństwo może czerpać korzyści w sferze rozwoju gospodarczego, kulturowego, cywilizacyjnego. Dzisiaj coraz pewniej sięgamy po środki finansowe, które w ramach Zintegrowanych Programów Operacyjnych Rozwoju Regionalnego stają się ważnym źródłem finansowania projektów istotnych dla rozwoju życia społecznego. Szczególnie ważnym działaniem stało się wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne. Szczegółowym celem programów stypendialnych, finansowanych ze środków unijnych i budżetu państwa, jest podniesienie dostępu do kształcenia na poziomie ponadgimnazjalnym i wyższym dla uczniów i studentów. Pomoc materialna dla studentów i uczniów w latach 2004 - 2006 udzielana jest w oparciu o wytyczne instytucji wdrażającej, tj. samorząd województwa. W mieście Biała Podlaska procedura udzielania stypendiów wypłacanych z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa wynika z przyjętego przez Radę Miasta regulaminu określającego zasady udzielania tych stypendiów. Kryterium dochodowe jest głównym, jeśli chodzi o uprawnienie do korzystania ze stypendiów, jednak wiele społecznych kontrowersji budzi fakt braku możliwości weryfikowania w praktyce tego kryterium.
W opracowaniu zaprezentowano zagadnienia związane z koncentracją produkcji mleka w Polsce w latach 2004-2006. Zostały one omówione na przykładzie gospodarstw produkujących mleko na potrzeby prze­mysłu mleczarskiego. W latach 2004-2006 procesy koncentracji produkcji mleka przebiegały w Polsce bardzo intensywnie. W ciągu dwóch lat liczba gospodarstw produkujących mleko zmniejszyła się o 24%, a wielkość produkcj i towarowej z j ednego gospodarstwa wzrosła o 50%. Duże zmiany w koncentracj i produkcj i nie wpłynęły na zmiany w jej rozlokowanie na terenie kraju. W przyszłości należy spodziewać się dalszego ograniczenia liczby producentów mleka do poziomu poniżej 200 tys.
Podjęto próbę określenia efektywności działań inwestycyjnych, realizowanych w gospodarstwach specjalizujących się w chowie trzody chlewnej, przy udziale środków finansowych Unii Europejskiej. Analizie poddano wyselekcjonowane gospodarstwa z bazy danych Polskiego FADN. Porównywano je do wybranej grupy kontrolnej w latach 2004-2007.
Podjęto próbę oceny poziomu oraz struktury wykorzystania funduszy unijnych przez jednostki samorządu terytorialnego. Dokonano tego na podstawie sprawozdań wykonywanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego odnośnie wykorzystania funduszy unijnych w latach 2004-2006 oraz na lata 2007-2013.
Przedstawiono rozkład terytorialny środków finansowych z funduszy UE przeznaczonych na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce w latach 2004-2006, jak również możliwości pozyskania środków w latach 2007-2013. Wskazano regiony, które dotychczas uzyskały największy i najmniejszy poziom wsparcia w tym zakresie. Dokonano również przeglądu wyników wybranych badań, których celem było rozpoznanie przyczyn zróżnicowania aktywności, a co za tym idzie również sukcesów samorządów w pozyskiwaniu środków unijnych.
W związku z dużą aktywnością rolników w ubieganiu się o przyznanie pomocy w ramach działań zawartych w PROW 2004-2006 podjęto próbę zbadania zależności pomiędzy potencjałem ekonomicznym gospodarstwa, określonym na podstawie syntetycznego miernika a instrumentami wsparcia w gospodarstwach z celowo wybranych powiatów o rolnictwie ekstensywnym i niskim stopniu powiązania z rynkiem (powiat czarnkowsko- trzcianecki) oraz o rolnictwie intensywnym i wysokim stopniu powiązania z rynkiem (powiat krotoszyński).
Podmiotami badań były dwie spółdzielnie mleczarskie, usytuowane obok siebie w jednym województwie, w latach 2004-2006. Badane mleczarnie różniły się między sobą zdecydowanie odmiennymi kanałami dystrybucji swoich produktów mleczarskich. Kondycja ekonomiczna mleczarni II, która korzystała wyłącznie z własnych hurtowni i sklepów firmowych wyrażona w postaci 11-tu wskaźników ekonomiczno-finansowych była średnio zdecydowanie wyższa (korzystniejsza) odpowiednio we wszystkich analizowanych przypadkach w porównaniu do mleczarni I, korzystającej ze zróżnicowanych kanałów dystrybucji, w tym ze znaczącym udziałem super- i hipermarketów.
Zbadano zainteresowanie rolników możliwością korzystania z dofinansowania inwestycji dostosowujących gospodarstwa rolne do standardów UE współfinansowanego z PROW. Z tego względu, że spełnienie minimalnych wymagań w zakresie ochrony środowiska, higieny i dobrostanu zwierząt będzie warunkiem otrzymania dopłat i korzystania z funduszy strukturalnych, to działanie 6 PROW spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem rolników. Gospodarstwa duże były głównie beneficjentami funduszy skierowanych na poprawę warunków utrzymania zwierząt w gospodarstwie. Można sądzić, że gospodarstwa te stworzą grupę podmiotów najbardziej aktywnych w wykorzystaniu środków z funduszy strukturalnych.
W latach 2004–2006 w ostoi ptaków Natura 2000 – Zlewnia Górnej Huczwy (woj. lubelskie) oceniono liczebność par lęgowych dzięcioła białoszyjego – gatunku zadomowionego tu po niedawnej ekspansji. Na obszarze około 65 km2 wykazano gniazdowanie 20–29 par, można więc uznać, że jest to jedna z najważniejszych ostoi tego gatunku w Polsce. Dzięcioł białoszyi wyraźnie preferuje zadrzewienia pochodzenia antropogenicznego i zdecydowanie unika obszarów leśnych. Najczęściej jego rewiry lęgowe były zlokalizowane w starych sadach (55,5%), a rzadziej wzdłuż przydrożnych alei, szpalerów i w grupach drzew. Tylko sporadycznie notowany w parkach i na pojedynczo rosnących drzewach. Dla ochrony dzięcioła białoszyjego najważniejsze jest zachowanie przydomowych sadów i alei drzew
The paper presents analysis of structural funds usage in agriculture, rural development and fishery in Poland in the period of 2004–2006. The first part of the work focuses on operating rules of operational programs financing with The European Agricultural Guidance and Orientation Fund as well as Financial Instrument of Fishery Support. There is a description of priorities and measures of operational programs and the procedures of financial support assignment. The second part of the paper discusses the results of programs implementation in the Polish food economy and rural development. Special consideration is paid to the structure of submitted applications and to the phase of particular measures realization. The conclusions cover the state, that Operational Program “Restructuring and Modernisation of Food Economy and Rural Development” is the best implemented operational program of all included in National Development Plan, but the “Fishery and Fish Processing” Program still needs more beneficiaries activity and support from executive institutions.
Produkcja na obszarach rezerwatów przyrody jest ukierunkowana na cele pozaekonomiczne, jednak zakład taki jest uczestnikiem gry rynkowej i konkuruje w niej z innymi podmiotami. Celem pracy było określenie konkurencyjności badanego podmiotu pod względem jego wyników ekonomicznych (mierzonych za pomocą analizy wskaźnikowej oraz finansowej zdolności rozwojowej). Badania przeprowadzono w zakładzie prowadzącym gospodarkę rybacką przy zachowaniu nienaruszalności ekosystemu na obszarze 6368,24 ha stawów.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.