Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  land registration
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Ewidencja gruntów, obiekt poznania otaczającego świata i działalności człowieka, ujęta w postaci materialnej, stanowi przedmiot długotrwałego użytkowania będący w dyspozycji sfery nieprodukcyjnej i spełnia specyficzną informacyjno-kontrolno-usługową rolę w go­spodarce narodowej. Z uwagi na zgromadzony ładunek informacji wykorzystywana jest w rozlicznych procedurach decyzyjnych i posiada nierozerwalny związek zarówno z produk­cją, jak i usługami. Podejmując próbę zdefiniowania problematyki ewidencji gruntów w ujęciu ekonomicz­nym należy zauważyć, że jako produkt pracy ludzkiej stanowi narzędzie, za pomocą które­go człowiek oddziałuje na przyrodę, a ponadto jest użytkowana przez dłuższy czas, w okre­sie wykorzystywania stopniowo zużywa się i podlega odtwarzaniu. Można zatem uznać, z pewnym przybliżeniem, iż charakteryzuje się cechami przypisanymi środkom trwałym w ich klasycznej definicji. Traktowanie ewidencji gruntów jako swego rodzaju „środka trwałego" daje możliwość przeprowadzenia pogłębionej charakterystyki przez uwzględnienie takich jej cech jak: obiekt inwentarzowy, wartość, wartość użytkowa, jakość, stopień zużycia, amortyzacja, ko­szty eksploatacji. Efektywność działania ewidencji gruntów jako systemu informacyjnego można oceniać na podstawie stosunku osiągniętych wyników do nieodzownych nakładów poniesionych w celu uzyskania tych wyników, przy czym mogą być wykorzystane różne wzajemne relacje ogółu wyników i danego ich rodzaju oraz kosztów.
Państwa Unii Europejskiej szybko integrują się gospodarczo i politycznie. Integracja ta następuje również w dziedzinie statystyki. Ma ona doprowadzić do zharmonizowania metod, norm i klasyfikacji. W tym celu Europejska Komisja Ekonomiczna (ECE) opracowała standar­dową klasyfikację statystyczną użytkowania gruntów, która ma doprowadzić do ujednolicenia systematyki użytków gruntowych. Obecnie w krajach Unii systematyka ta jeszcze prawnie nie obowiązuje, ale wraz z postępującym procesem rozszerzania Wspólnoty i dalszą jej inte­gracją będzie to nieuniknione. Praca ma na celu pokazanie zasad dostosowania polskiej ewidencji gruntów do standardów międzynarodowych oraz rozmiarów tego zagadnienia.
Założenie ewidencji gruntów w latach 60. XX wieku było procesem niezależnym od funkcjonowania ksiąg wieczystych. Księgi hipoteczne, zbiory dokumentów oraz księgi wieczyste stanowiły wiarygodne zbiory danych o nieruchomościach. Wpisy doty­czące oznaczeń parcel i działek ewidencyjnych pochodziły z różnych okresów, czasem odwoływały się do map sporządzonych przed 1939 r., niekiedy był to tylko opis granic nieruchomości, w wielu przypadkach był to rejestr pomiarowy i mapa regulacji gruntów zgodnie z Dekretem o reformie rolnej. Nowoczesne techniki komputerowej budowy warstw map wektorowych i rastrowych ułatwiają pracę dochodzeniową granic nieruchomości. Dokumentacja pomiarowa sporządzona w latach 40. jest obecnie nieaktualna w treści podmiotu, jak i granic przedmiotu władania.
Ewidencja gruntów jest środkiem trwałym, będącym w dyspozycji sfery nieprodukcyj­nej i stąd też wszelkie nakłady gospodarcze związane z jej założeniem i postępującą moder­nizacją stanowią przykład inwestycji nieprodukcyjnych. Uwzględniając specyficzne, historycznie uzasadnione uwarunkowania dotyczące zakła­dania jednolitej ewidencji gruntów po zakończeniu II wojny światowej oraz tendencje roz­wojowe katastru gruntowego, wyróżnione rodzaje inwestycji w ujęciu ogólnym można w odniesieniu do tego systemu informacyjnego scharakteryzować jako inwestycje: odtworzeniowe, zwiększające stan wyposażenia, modernizacyjne, rozwojowe, przyszłości. Zmierzając do osiągnięcia optymalnych korzyści ekonomicznych z ewidencji gruntów niezbędne jest realizowanie takich wariantów techniczno-ekonomicznych inwestycji, w których relacja między pracą żywą i uprzedmiotowioną odpowiada optymalnej stopie sub­stytucji. Ustalona podczas konkretnej analizy wartość granicznego czasu zwrotu - optymal­na stopa substytucji - musi być elementem rachunku ekonomicznej efektywności realizo­wanej inwestycji. W celu przeprowadzenia oceny efektywności ewidencji gruntów może być wykorzysta­na metoda analizy wartości, oparta na analizie funkcji i kosztów. Metoda ta umożliwia badanie systemów informacji zarówno istniejących, jak i projektowanych oraz zmierza do obniżenia kosztów badanego przedmiotu przy jednoczesnym zachowaniu lub podwyższeniu jego jakości.
Ewidencja gruntów i budynków powinna funkcjonować w zgodności z usta­leniami zawartymi w przepisach prawnych i technicznych, a jednocześnie spełniać ocze­kiwania otoczenia systemowego w zakresie realizacji zadań związanych z zaspokajaniem zapotrzebowania odbiorców indywidualnych i zbiorowych na dane ewidencyjne. Wyniki analizy zasad, uwarunkowań oraz okoliczności funkcjonowania ewidencji grun­tów i budynków przeprowadzonej na tle teorii efektywności systemów działania i zasa­dy racjonalnego gospodarowania dowodzą, że do opisu tego systemu można wykorzystać sprawność, jedną z cech systemowych. Ogólnie sprawność systemu powinna wyrażać jego skuteczność oraz ekonomiczność. Z uwagi na stan badań nad sprawnością funkcjonowania ewidencji gruntów i budynków w ogóle istnieje potrzeba opracowania metody oceny skuteczności tego systemu w danym miejscu i w danej chwili. Sytuacja ta wymaga zatem rozwiązania szeregu zadań badaw­czych, przede wszystkim sformułowania zestawu cech diagnostycznych, których stan de­cyduje o sposobie gromadzenia, udostępniania i doskonalenia danych ewidencyjnych oraz opisuje ich jakość i możliwości praktycznego wykorzystywania.
Przedmiotem rozważań jest system polskiej ewidencji gruntów i budynków. Celem badań jest znalezienie optymalnej drogi do właściwej oceny tego systemu, by ustalić odpowiednie warunki wprowadzenia i funkcjonowania ewidencji gruntów i budynków w Polsce. Metodyka badań opiera się głównie na porównaniu obecnych możliwości systemu ewidencji z potrzebami, które powinny być zaspokojone zgodnie z założeniami jego funkcjonowania. Wyniki badań wykazały, iż różnice między stanem istniejącym a danymi z ewidencji szacuje się na ok. 20%. Wyniki badań wykazały również różnice między zapisem w księgach wieczystych a ewidencją gruntów i budynków odnośnie tych samych nieruchomości. Ewidencja gruntów i budynków w ogólnym zarysie istnieje, lecz stopień jej realizacji jest zbyt mały, aby mogła w pełni zaspokajać potrzeby, do których została stworzona.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.