Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  laki srodlesne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
1
100%
W pracy porównywano skład florystyczny i wartość użytkową runi zbiorowisk łąkowych śródleśnych występujących na 3 stanowiskach. Na obszarze lasu liściastego wyróżniono zbiorowisko: wiechliny łąkowej i wyczyńca łąkowego. Na obszarze lasu iglasto-liściastego występuje duża różnorodność florystyczna i wyróżniono tu zbiorowisko rajgrasu wyniosłego, kostrzewy czerwonej i kłosówki wełnistej. Najmniej urozmaicony skład gatunkowy występuje na obszarze lasu iglastego, który jest zdominowany przez zbiorowisko kostrzewy owczej z udziałem innych traw zbitokępkowych. Wartość użytkowa runi tego zbiorowiska jest dużo niższa w porównaniu do zbiorowisk występujących na łąkach w obszarze lasu liściastego oraz iglasto-liściastego.
Badania przeprowadzono na śródleśnych użytkach zielonych, stanowiących enklawy między drzewostanami w zróżnicowanych warunkach siedliskowych. Użytki zielone objęte badaniami położone są w pobliżu Szczecina. W siedlisku suchym, na glebie rdzawej właściwej, ukształtowały się zbiorowiska typu: Deschampsia flexuosa z Agrostis capillaris oraz Avenastrum pubescens, a warunkach umiarkowanie wilgotnych, na glebie torfowo-murszowej - zbiorowiska typu Festuca rubra oraz Festuca rubra z Anthoxanthum odoratum. W siedliskach wilgotnych, przy poziomie wody gruntowej około 50 cm, ukształtowały się - na glebie murszastej - zbiorowisko - Festuca rubra z Poa pratensis, a na glebie murszowatej właściwej - zbiorowisko Alopecurus pratensis z Poa pratensis. Dokonana ocena pod kątem ich wartości gospodarczej i przyrodniczej wskazuje, że zbiorowiska Festuca rubra z Poa pratensis oraz Alopecurus pratensis z Poa pratensis, należące do dobrych i bardzo dobrych, pod względem wartości gospodarczej, reprezentowały małe walory przyrodnicze, natomiast zbiorowiska Deschampsia flexuosa z Agrostis capillaris oraz Avenastrum pubescens, mierne i ubogie pod względem gospodarczym, przedstawiały umiarkowane walory przyrodnicze.
5
75%
Sylwan
|
1971
|
tom 115
|
nr 11
W pracy przedstawiono wyniki badań nad składem florystycznym i chemicznym runi oraz plonowaniem łąk śródleśnych. Obiekty były w przeszłości poddane szczegółowej ocenie w odniesieniu do siedliska glebowego i roślinności. Okazuje się, że ruń tych łąk, pod względem wartości pokarmowej nie odbiega od runi trwałych łąk dolinowych. Zróżnicowana żyzność gleb sprawia, że plonowanie tych łąk wykazuje dużą zmienność. Toteż szczególnego znaczenia nabiera problem ich racjonalnego użytkowania. Łąki śródleśne, interesujące pod względem florystycznym i paszowym, muszą być zachowane z uwagi na ich korzystną rolę w kształtowaniu środowiska i krajobrazu.
Łąki śródleśne Ziemi Kaliskiej ukształtowały się pod wpływem zalewów powierzchniowych. Rozmieszczone są na zalewowych terasach kilku rzek. Stanowią ważną pozycję w aspekcie rolniczym (zbiorowiska z Arrhenatherion i Phragmition) i ekologicznym (zbiorowiska Phragmitetalia). Nic ma dotąd informacji o szerszych badaniach geobotanicznych ani waloryzacji rolniczej tych łąk. Dlatego przedstawione wyniki mają znaczenie poznawcze oraz praktyczne.
Wielogatunkowe, śródleśne użytki zielone położone na glebach organicznych w Borach Tucholskich wykazują się dużą przydatnością do produkcji wartościowej paszy. Wskazuje na to plonowanie pastwiska (88 dt s.m.‧ha⁻¹) i łąki (106,4 dt s.m.‧ ha⁻¹), a także skład chemiczny runi pastwiskowej, siana, kiszonki i sianokiszonki. Zielonka pastwiskowa charakteryzowała się dużą zawartością energii: od 0,80 do 1,03 j.o.‧ kg⁻¹, a także na ogół poprawną koncentracją białka (12,2-21,1% w s.m.), włókna (13,3-28,7%), fosforu (0,32-0,57%), wapnia (0,96-1,69%) i potasu (1,00- 1,73% w s.m.). W 1 kg s.m. runi łąkowej stwierdzono 0,76-0,93 j.o., 12,2- 14,5% białka surowego i 23,7-27,0% włókna surowego. Wydajność zmiennie użytkowanego pastwiska wynosiła 7747, a łąki kośnej 9344 j.o. z 1 ha. Wielogatunkowa ruń łąkowo-pastwiskowa o wyraźnym niskim, wiechlinowym (Poa pratensis L.) charakterze (z dużym udziałem roślin dwuliściennych), wskazuje na potrzebę wprowadzenia w siedlisko traw wysokich z dodatkiem koniczyny białej i czerwonej.
Na terenie Nadleśnictwa Trzebież w roku 2004, przeprowadzono badania siedliska glebowego i składu florystycznego na wybranych siedmiu obiektach, wydzielonych na łąkach śródleśnych, otoczonych lasem sosnowym. Badane łąki występowały na glebach: rdzawej właściwej, murszastej, murszowatej właściwej i torfowo-murszowej. Zbiorowiska typu Deschampsia flexuosa (L.) TRIN. z Agrostis capillaris L. i Avenula pubescens (Huds.) DUMORT. usytuowane w siedlisku suchym, na glebach rdzawej właściwej oraz murszastej, o małej zawartości masy organicznej oraz o małej koncentracji azotu wyróżniły się umiarkowanymi walorami przyrodniczymi, pozostałe zbiorowiska (typu: Festuca rubra L. z Poa pratensis L., Alopecurus pratensis L. z Poa pratensis L., Phragmites australis (Cav.) TRIN. EX STEUD z Poa trivialis L., Festuca rubra L. oraz Anthoxanthum odoratum L. z Festuca rubra L.) - małymi. Wartość użytkowa wydzielonych zbiorowisk plasowała się od miernej do bardzo dobrej. Najlepszą charakteryzowało się zbiorowisko typu Alopecurus pratensis L. z Poa pratensis L. położone na glebie murszowatej właściwej w siedlisku wilgotnym przesychającym.
The paper presents some data on assemblages of ground beetles caught in two cut meadows surrounded by forest. Those two study objects differed in the soil moisture content. The observations were conducted near Olsztyn (UTM: DE65) in 2004. During the research project 372 Carabidae individuals representing 40 species were caught.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.