Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 173

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 9 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  kryzys gospodarczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 9 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Kryzys gospodarczy zapoczątkowany w końcowych latach pierwszej dekady XXI wieku w Stanach Zjednoczonych, objął swoim zasięgiem gospodarki wszystkich krajów Starego Kontynentu, w tym również, gospodarkę polską. Tak naprawdę, widoczne spowolnienie gospodarcze będące konsekwencją światowej recesji dotarło do Polski w 2009 roku. Konsekwencje zjawisk kryzysowych mają charakter zarówno mikro-, jak i makroekonomiczny. Do podstawowych skutków mikroekonomicznych spowolnienia gospodarczego zaliczyć można spadek poziomu konsumpcji i zachowania adaptacyjne konsumentów, zaś do konsekwencji makroekonomicznych: spadek PKB, wzrost bezrobocia (głównie typu koniunkturalnego), wzrost liczby upadłości przedsiębiorstw z powodu opcji walutowych, problemy w sferze finansów publicznych, zmiany struktury spożycia, pogorszenie sytuacji materialnej gospodarstw domowych oraz zmiany ich stylów zachowań, a także pogorszenie się nastojów konsumenckich. Przedmiotem rozważań jest analiza zachowań adaptacyjnych polskich gospodarstw domowych w okresie globalnego kryzysu. W szczególności uwaga skoncentrowana jest na subiektywnie odczuwanych konsekwencjach spowolnienia gospodarczego przez gospodarstwa domowe oraz na podejmowanych przez nie zachowaniach asekuracyjnych w okresie kryzysu. Celem rozważań jest określenie postaw polskich gospodarstw domowych w okresie kryzysu gospodarczego oraz próba wyjaśnienia kluczowych determinant uwzględnianych przez konsumentów przy zakupie artykułów żywnościowych i dóbr nieżywnościowych.
Obserwacje z badań w 7 miastach i gminach, prowadzonych w latach 1994-1995. Bezrobocie - charakter zjawiska w skali lokalnej, główne przyczyny, istniejące formy aktywizacji bezrobotnych i ich wykorzystywanie przez gminy.
W artykule omówiono przyczyny dynamicznego wzrostu wartości nieruchomości mieszkalnych w ciągu ostatnich kilku lat. Przedstawiono czynniki determinujące zmiany cen na rynku mieszkalnictwa w średnim i długim okresie. Ukazane zostały zagrożenia dla polskiego rynku nieruchomości wynikające zarówno z fundamentalnych własności, jak i z doświadczeń na rynkach zagranicznych.
Na tle syntetycznego opisu skutków wielkiego kryzysu gospodarczego lat 30 w rolnictwie, odniesiono się do pierwszych symptomów nadchodzącego kryzysu. W odpowiedzi na recesywne tendencje w sektorze rolnym resort rolnictwa przygotowuje lub już podjął pierwsze działania antykryzysowe, w tym zwiększaj ące podaż pieniędzy na wieś i rolnictwo oraz służące wzmocnieniu możliwości aplikacji rolników o środki pomocowe. Także na szczeblu UE podejmowane są już przedsięwzięcia służące zapobieganiu nadchodzącemu kryzysowi, w tym chroniące rynki UE i wzmacniające popyt na żywność.
Badania dowodzą, że przedsiębiorstwa działające na rynku żywnościowym nie są przygotowane do działania w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej. Z uwagi na takie zagrożenie każda firma powinna przygotować plan działań kryzysowych, powołać zespół, który dokona identyfikacji zagrożeń i opracuje procedurę działań na wypadek ich wystąpienia. Taki plan powinien być znany pracownikom i przećwiczony w firmie. Należy wyznaczyć osobę do kontaktów z mediami, odpowiedzialną za przekazywane informacje. Łagodzenie skutków kryzysu jest łatwiejsze, jeśli firma na co dzień dba o utrzymywanie odpowiednich relacji z mediami i otoczeniem.
W artykule zaprezentowano analizę polskiego eksportu rolno-spożywczego do Rosji w czasie globalnego kryzysu gospodarczego. Recesja w Europie w 2009 r. oraz kryzys zadłużeniowy w strefie euro wyraźnie pogorszyły uwarunkowania handlu międzynarodowego. Spadek PKB w Unii Europejskiej wyniósł 4,2%, a w Rosji był jeszcze większy (7,8%). Pomimo tych niekorzystnych okoliczności polski eksport żywności do Rosji w latach 2007-2011 wzrósł o 77%, a udział Rosji w polskim eksporcie w tej grupie produktowej znacząco zwiększył się, z 4,3% w 2008 r. do 5,3% w 2011 r. W efekcie internacjonalizacja sprzedaży z polskiego sektora rolno-spożywczego uległa dywersyfikacji, kosztem zmniejszenia udziału rynku unijnego. W obecnej, złożonej sytuacji ekonomicznej w strefie euro Rosja z około 140 milionową ludnością może okazać się perspektywicznym, alternatywnym rynkiem eksportowym dla polskich przedsiębiorstw.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 9 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.