Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  koncentracja ziemi
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przedstawiono jeden z aspektów kształtowania się grupy gospodarstw wysokotowarowych w rolnictwie indywidualnym, jakim są przeobrażenia w ich strukturze obszarowej. Analizowano również przebieg i zakres koncentracji użytków rolnych w tym zbiorze podmiotów, a także mechanizmy oraz formy zmian obszarowych. Za gospodarstwa wysokotowarowe uznano wszystkie jednostki, których skala produkcji towarowej umożliwiała uzyskanie dochodu z prowadzonej działalności rolniczej co najmniej porównywalnych z dochodami z pracy zarobkowej poza rolnictwem. Praca została oparta na materiałach empirycznych pochodzących z wieloletnich badań terenowych IERiGŻ-PIB, prowadzonych na stałej próbie gospodarstw o powierzchni powyżej 1,0 ha UR będących w dyspozycji osób fizycznych. Ankietowana zbiorowość była reprezentacyjna w odniesieniu do struktury obszarowej ogółu gospodarstw indywidualnych. Wyniki badań wskazują, że postępuje koncentracja ziemi rolniczej w gospodarstwach wysokotowarowych, przy czym tempo tych zmian nasilało się wraz z procesami integracyjnymi z Unią Europejską i narastaniem konkurencji na rynku produktów rolniczych.
Celem opracowania jest analiza zmian w użytkowaniu ziemi rolniczej w Polsce w latach 1990-2005, ze szczególnym uwzględnieniem procesu koncentracji ziemi. W badanym okresie nastąpił proces umacniania pozycji gospodarstw najmniejszych (1-2 ha) i największych obszarowo (15 i więcej), odnośnie powierzchni gruntów, jak i liczby gospodarstw. Za główne źródło rynkowej podaży ziemi należy uznać gospodarstwa o powierzchni od 2 do 15 ha. Rozmiary potencjalnego popytu i podaży ziemi związane są z wyodrębnianiem się gospodarstw rolnych rynkowych i samozaopatrzeniowych. Potencjalna podaż gruntów rolnych na rynku prywatnym obejmuje blisko 1/4 wszystkich gruntów. Dynamiczny wzrost gospodarczy i liberalna polityka rolna przyspieszają proces koncentracji ziemi, gdyż sprzyjają wyzbywaniu się ziemi przez gospodarstwa samozaopatrzeniowe i nabywaniu jej przez gospodarstwa rynkowe.
Zbadano zależności między sposobem zagospodarowania zasobów ziemi w rolnictwie a wydajnością pracy zaangażowanej w tym sektorze. Zakres analizy obejmował 27 krajów Unii Europejskiej. Koncentracja ziemi w gospodarstwach prowadzi do wzrostu efektywności pracy. Wydajność pracy najsilniej była uzależniona od udziału gospodarstw o pow. 50 ha i więcej w ogólnej ich liczbie. Średnia powierzchnia gospodarstwa i udział użytków rolnych w gospodarstwach o pow. 50 ha i więcej były słabo skorelowane z wydajnością pracy. W Polsce zmiany w użytkowaniu ziemi rolniczej związane powinny być z powiększaniem obszaru użytków rolnych w gospodarstwach. Pozwoli to osiągnąć wyższą wydajność pracy w rolnictwie i zapewni wyższe dochody z działalności rolniczej.
W pracy przeanalizowano zmiany w powierzchni sadów oraz liczbie gospodarstw indywidualnych posiadających sady w Polsce według grup obszarowych powierzchni sadów. W okresie od 1996 do 2002 r. powierzchnia sadów zwiększyła się i postępował proces koncentracji sadów.
In terms of economic growth the share of agricultural sector in creating national income is decreasing. It means that the ability of creating incomes by agriculture is decreasing. Reducing employment in the agricultural sector so that the value of production per one employed person was higher could be a way to improve the situation. It involves the accelaration of the land and capital concentration. Concentaration of agricultural land depends on the ability to absorb useless workforce from agricultural sector by the national economy. The analysis presented in the paper proves that there is a strong negative correlation between the number of employees and the index of areable land concentration. It proves that the high level of employment slows down the agricultural land concentration.
W artykule przedstawiono pozycję konkurencyjną wybranych typów polskich gospodarstw rolnych w zależności od wielkości ekonomicznej w latach 2008 i 2009. Analizą objęto gospodarstwa wyspecjalizowane w: uprawie zbóż, oleistych i strączkowych, uprawach ogrodniczych, produkcji mleka, żywca trzodowego i drobiowego. Jako miary efektywności i konkurencyjności przyjęto dochód z gospodarstwa w przeliczeniu na jednostkę pracy własnej (FWU) i dochód z zarządzania. Zdolnymi do konkurencji były gospodarstwa o wielkości ekonomicznej powyżej 16 ESU.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.