Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  komercjalizacja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w 36 spółkach przemysłu spożywczego oraz zmiany, jakie dokonały się w nich w łatach 1992-1994. Celem opracowania było zbadanie słuszności tezy, czy przekształcenie przedsiębiorstw państwowych w Jednoosobowe Spółki Skarbu Państwa daje im większe możliwości sprawniejszego funkcjonowania w gospodarce rynkowej oraz wskazanie, które działania usprawniające organizację i zarządzanie przedsiębiorstw są najczęściej stosowane przed, a które po ich komercjalizacji.
Celem artykułu jest przedstawienie istoty innowacji, znaczenia współpracy nauki i przemysłu dla całej gospodarki oraz poszczególnych branż i przedsiębiorstw. Podano różne definicje innowacji oraz ich wewnętrzne i zewnętrzne źródła. Przedstawiono podział innowacji w zależności od rodzaju kryteriów. Opisano proces komercjalizacji i transferu technologii w procesie innowacji, zaprezentowano również stosowane w Polsce procedury komercjalizacji badań. Przedstawiono czynniki determinujące osiągnięcie sukcesu w procesie transferu wiedzy i technologii. Szczegółowo zaprezentowano relacje nauki i przemysłu w kontekście innowacji oraz ich komercjalizacji. Szczególną uwagę zwrócono na bariery hamujące proces komercjalizacji i sposoby ich przezwyciężenia. Opisano również warunki decydujące o efektywności procesów innowacyjnych. Dodatkowo zaprezentowano podstawy polityki państwa w zakresie innowacyjności i komercjalizacji. Korzystając z wartości syntetycznego wskaźnika innowacyjności porównano Polskę z innymi krajami Unii Europejskiej.
Wraz z zachodzącymi przemianami w systemie gospodarczym Polski następują zmiany w strukturach organizacyjnych i własnościowych podmiotów gospodarczych przemysłu spożywczego. Analizę zalet i wad komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw przemysłu spożywczego sporządzono w oparciu o badania ankietowe w 36 skomercjalizowanych i sprywatyzowanych przedsiębiorstwach oraz bezpośrednie badania i studia literaturowe. Z badań wynika, że większość ankietowanych JSSP chciałaby zostać sprywatyzowana w ramach powszechnej prywatyzacji. Ponad połowa badanych spółek prywatnych i publicznych ma sprecyzowane plany odnośnie dalszych przekształceń własnościowych. Badania wykazały, że korzystniejsza jest sytuacja ekonomiczno-finansowe przedsiębiorstw sprywatyzowanych niż skomercjalizowanych. Zarówno w jednej jak i w drugiej grupie występują znaczne dysproporcje pomiędzy wynikami ekonomiczno- finansowymi poszczególnych przedsiębiorstw. Skomercjalizowane i sprywatyzowane przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego pozbywają się przede wszystkim biernej części majątku trwałego i jest to zjawisko pozytywne. Niezbędne jest przyśpieszenie prywatyzacji przedsiębiorstw, gdyż zbyt długi okres komercjalizacji wpływa niekorzystnie zarówno na wyniki przedsiębiorstw, jak i na postawy pracowników. Wyniki badań wskazują, że komercjalizacja przedsiębiorstw państwowych jest zjawiskiem korzystniejszym niż dalsze istnienie przedsiębiorstw państwowych, lecz najkorzystniejszą formą są przedsiębiorstwa prywatne. Wydaje się, że nie wszystkie przedsiębiorstwa państwowe powinny być obligatoryjnie komercjalizowane, gdyż część z nich mogłaby być prywatyzowana drogą bezpośrednią bez zbędnych pośrednich kosztów procesów komercjalizacji.
Ostatnio wymagania konsumentów dotyczące żywności znacznie zwiększyły się. Konsumenci inaczej już postrzegają rolę żywności i żywienia w utrzymaniu zdrowia. Dlatego najbardziej poszukiwane są produkty spełniające kryteria żywności funkcjonalnej oraz wygodnej. W celu sprostania wymaganiom konsumentów przemysł spożywczy każdego roku wprowadza na rynek setki nowych produktów. W części I artykułu opisano różne sposoby podejścia do prac związanych z opracowaniem, wytworzeniem i komercjalizacją nowych produktów żywnościowych; podkreślono prace związane z opracowaniem i wdrożeniem nowych produktów w ramach strategii potrzeb oraz strategii stanowiska rynku.
The aim of the article is to present the role of modern university in today’s world. The main reason is to describe the strategy and actions taken by the University of Information Technology and Management in Rzeszów related with stimulating of the academic entrepreneurship. The UITM fulfils the mission of entrepreneurial university by the range of activities realized in the field of academic entrepreneurship, knowledge commercialization and cooperation with business.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.