Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  klarownosc
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badano stopień adsorpcji polifenoli w procesie klarowania moszczów, win i napojów winopodobnych za pomocą wybranych bentonitów. Do badań użyto: moszcz jabłkowy, wino z moszczu jabłkowego i napoje winopodobne otrzymane z moszczu z udziałem brzeczki piwnej. Do klarowania użyto preparatów bentonitowych: CLARIT BW 100, CLARIT BW 125 i VOLCLAY KWK. Napoje winopodobne przed klarowaniem poddano próbom na stabilność koloidalną. Po ogrzaniu do temp. 80°C wszystkie produkty zmętniały i pozostały mętne do wyjęcia z chłodziarki w temp. -3°C po 24 h. Zastosowanie bentonitów okazało się więc uzasadnione. Skuteczność preparatów bentonitowych porównano w próbach wstępnych. Najskuteczniejszym preparatem okazał się CLARIT BW 125 (proszek) i ten preparat posłużył do wykonania dalszych prób. Ustalono dawkę tego preparatu do poszczególnych badanych produktów. Jego dawka wyniosła: do moszczu z żelatyną 0,09 g/100 ml, do moszczu bez żelatyny 0,11 g/100 ml i do napojów winopodobnych 0,20 g/ml. Stopień adsorpcji polifenoli przez CLARIT BW 125 wyniósł: 18% dla wina jabłkowego, 47% dla moszczu jabłkowego i 31-45% dla napojów winopodobnych. Stwierdzono też, że udział brzeczki piwnej w nastawie powoduje zmniejszenie zawartości polifenoli w finalnym wyrobie.
W artykule omówiono zalety techniki filtracji membranowej w produkcji soków owocowych w porównaniu z tradycyjnymi metodami klarowania i filtracji. Podkreślono szczególnie korzyści wynikające z uproszczenia procesu technologicznego i ograniczenia wyposażenia technicznego oraz oszczędności zużycia materiałów pomocniczych, ograniczenia strat soku i poprawy jego jakości i stabilności.
Artykuł ten omawia środki klarujące, które piwowarzy stosują w praktyce przy klarowaniu brzeczki i młodego piwa w browarze. Środki klarujące w kotle warzelnym (karagen) są stosowane do klarowania brzeczki. Karuk (kolagen) jest stosowany do klarowania młodego piwa przed filtracją. O ile to niezbędne, pomocnicze środki mogą być stosowane do klarowania ,,trudnych" piw. Celem technologii klarowania jest sklarowanie piwa poprzez usunięcie cząstek tworzących zmętnienie. Technologię środków klarujących używa się w świecie szeroko w celu osiągnięcia lepszej przejrzystości po filtracji dającej w efekcie lepszą klarowność piwa w butelce, puszce lub w kegach. Łączne użycie zarówno środków klarujących w warzelni (karagen) i karuku (kolagen) w procesie produkcji piwa poprawia także wynik filtracji i stabilności koloidalnej piwa, tak więc poprawia ogólną jakość piwa przy jednoczesnym obniżeniu kosztu wymrażania i filtracji.
Artykuł ten omawia teorie klarowania brzeczki i młodego piwa w procesie produkcji piwa. Stosowane do klarowania brzeczki środki klarujące dodaje się do kotła warzelnego. Do klarowania młodego piwa przed jego filtracją, o ile to niezbędne, używa się karuku i pomocniczych środków klarujących. Celem technologii klarowania jest sklarowanie piwa poprzez usunięcie cząstek tworzących zmętnienie. Technologii klarowania używa się w świecie szeroko w celu osiągnięcia lepszej przejrzystości po filtracji dającej w efekcie lepszą klarowność piwa w butelce, puszce lub beczce. Łączne użycie zarówno miedzianych środków klarujących jak karuku w procesie warzenia piwa poprawia także wynik filtracji i stabilności koloidalnej piwa, tak więc poprawia ogólną jakość piwa przy jednoczesnym obniżeniu kosztu wymrażania i filtracji.
W artykule omówiono kilka czynników, które mogą być związane z przyczynami trudności w klarowaniu piwa. Dodatkowo opisano, jak użycie środków klarujących jako części standardowego procesu produkcji piwa może zredukować całkowite koszty produkcji i poprawić wydajność procesu podczas zimnego kondycjonowania i filtracji. Środki klarujące w kotle warzelnym (karagen) stosuje się do klarowania brzeczki. Karuk (kolagen) jest stosowany do klarowania młodego piwa przed filtracją. O ile jest to niezbędne, pomocnicze środki mogą być stosowane do klarowania trudnych piw. Celem technologii środków klarujących jest sklarowanie piwa przez usunięcie cząstek powodujących zmętnienie. Technologię klarowania stosuje się szeroko w świecie w celu zwiększenia szybkości klarowania piwa podczas leżakowania i uzyskać klarowniejsze piwo po filtracji, dającej w efekcie lepszą klarowność piwa w butelce, puszce lub kegu. Łączne użycie w procesie warzenia piwa zarówno środków klarujących w kotle warzelnym, jak i karuku, poprawia także wynik filtracji i stabilność koloidalną piwa, a więc poprawia ogólną jakość piwa, przy jednoczesnym obniżeniu kosztu zimnego kondycjonowania i filtracji.
W związku z koniecznością przystosowania Polskich Norm obowiązujących w krajowym przemyśle piwowarskim do norm stosowanych w krajach Unii Europejskiej, Komisja Normalizacyjna ds. Piwowarstwa opracowała w latach 1998-1999 w formie arkuszy, nową Polską Normę: Piwo. Metody badań. W artykule scharakteryzowano jeden z bardzo ważnych arkuszy tej normy pt. „Ocena sensoryczna ", zawierający opis nowej metody oceny sensorycznej piwa oraz wymagania ogólne i szczegółowe dla osób oceniających jakość piwa, a także metodę szkolenia ich w zakresie rozpoznawania w piwie wad zapachowych i smakowych. Nowa metoda oceny sensorycznej piwa opiera się na sześciopunktowej skali i obejmuje takie parametry jakościowe, jak: zapach, smak, smakowitość, nasycenie i goryczka. Nie obejmuje natomiast parametrów piwa do tej pory ocenianych przez degustatorów, jak klarowność, barwa i pienistość. Nowa metoda (w przeciwieństwie do metody obecnie stosowanej) wymusza na osobach przeprowadzających ocenę sensoryczną opis rodzaju i intensywności wad oraz uwzględnia liczbową zależność między ilością i intensywnością tych wad rozpoznawanych w ocenianym piwie a przyznawaną mu oceną punktową za smak i zapach. Tym samym bardziej dyscyplinuje osoby przeprowadzające taką ocenę.
Celem pracy było zbadanie możliwości zastosowania chitozanu w formie rozpuszczonej do stabilizacji win oraz określenie wpływu zastosowanych metod na skład tych napojów. W doświadczeniu użyto win pochodzących z jednego z polskich zakładów winiarskich: białe (jabłkowe) i czerwone (aroniowe). Do klarowania stosowano chitozan niskolepki i chitozan w postaci preparatu Profloc (firmy Begerow) oraz w celu porównawczym żelatynę, która jest stosowana powszechnie w winiarstwie. Związki te stosowano w kombinacji z bentonitem i zolem kwasu krzemowego. We wszystkich metodach dobór dawek substancji klarujących ustalano na podstawie klarowań próbnych. Przeprowadzono 3 serie doświadczeń. Stosowane środki spowodowały w badanych winach zmniejszenie zawartości: związków fenolowych, alkoholu oraz azotu ogółem, niewielki wzrost pH i spadek kwasowości ogólnej, a także niewielkie zmiany zawartości pierwiastków. Nie zaobserwowano istotnych różnic w zawartości ekstraktu ogólnego, ilości i alkaliczności popiołu oraz ocenie sensorycznej. Stwierdzono, że rozpuszczony chitozan w kombinacji z bentonitem oraz zolem kwasu krzemowego może zastąpić żelatynę jako środek klarujący. Przeprowadzenie stabilizacji jest jednak utrudnione, ponieważ konieczny jest dobór dawek oddzielnie dla każdego zbiornika.
W artykule przedstawiono badania porównawcze klarowania soku jabłkowego przy zastosowaniu środków tradycyjnych i naturalnych polimerów (chitozan i chityna). Dokonano oceny wpływu zastosowanych substancji na wybrane cechy jakościowe oraz sensoryczne, a także określono warunki stosowania chityny i chitozanu w technologii otrzymywania zagęszczonego soku jabłkowego.
Autor omówił składniki bukietu piwa, obowiązujące standardy bukietu, a także metody jego oceny. Szczegółowo przedstawiono profilowanie bukietu piwa.
Autor przedstawił różne metody ocen sensorycznych oraz najwcześniejsze prace z zakresu sensoryki. Omówił też selekcję i szkolenie członków zespołu ekspertów-degustatorów.
W artykule przedstawiono próby ustalenia przyczyn powstawania zmętnień i osadów w napojach alkoholowych. Badano wpływ temperatury, pH i związków mineralnych na klarowność spirytusu śliwkowego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.