Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  kamica zolciowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
A case of cholecystolithiasis in a dog was described on which a total cholecystectomy was performed. After the surgical operation antibacterial and symptomatical treatment was ordered. The control examination carried out at 6, 12 and 24 months after the treatment revealed no disorders in the dog’s health.
Żółć jest wydzieliną i wydaliną wątroby. Poprzez żółć wydalane są różnorodne związki pochodzenia endo- i egzogennego, między innymi sole mineralne. Główną drogą wydalania miedzi z organizmu ludzkiego jest żółć. Istotną różnicą między żółcią wątrobową a pęcherzykową jest gęstość. Żółć pęcherzykowa jest bardziej zagęszczona. Celem badań była wstępna ocena zawartości miedzi w ludzkiej żółci pęcherzykowej u pacjentów z kamicą żółciową oraz w żółci wątrobowej pochodzącej od tych samych pacjentów. Żółć pęcherzykowa była pobierana podczas usuwania kamiczego pęcherzyka żółciowego, natomiast żółć wątrobowa była pobierana z drenu Kehra w pierwszej, piątej i siódmej dobie po operacji. Zawartość miedzi oznaczano metodą spektrofotometrii atomowej przy użyciu spektrofotometru AAS. Zawartość białka całkowitego w badanych żółciach oznaczano metodą Lowry. Stwierdzono, że średnia zawartość miedzi w żółci pęcherzykowej była znacznie wyższa niż w żółci wątrobowej tych samych pacjentów. Podobnie zawartość białka całkowitego była wyższa w żółci pęcherzykowej. Stosunek miedzi do białka całkowi- 1 tego w żółci pęcherzykowej jest znacznie wyższy 1 niż w żółci wątrobowej. W żółci wątrobowej po- 3 branej w piątej i siódmej dobie po operacji stosunek miedzi do białka całkowitego jest stały.
Celem pracy było sprawdzenie istnienia zależności między tworzeniem się kamieni żółciowych, a gospodarką magnezową w ustroju ocenianą na podstawie zawartości tego pierwiastka we włosach w relacji do zawartości Mg w dziennej racji pokarmowej. Badania, mające charakter pilotowy, przeprowadzono w III Oddziale Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii WSZ w Białymstoku na przełomie 1996/1997 roku Obejmowały one 31 pacjentów z kamicą żółciową i 32 chorych bez kamicy. Badania wykazały znaczne niedobory magnezu w badanych dietach. Zaobserwowano zróżnicowanie poziomu Mg we włosach w zależności od występowania kamicy żółciowej i zawartości tego pierwiastka w diecie, co wskazuje na potrzebę dalszej kontynuacji badań.
Powodem cholesterolowej kamicy żółciowej jest nie tylko przesycenie cholesterolem żółci wątrobowej, czy podwyższona zawartość białka całkowitego, a w tym białek o zdolnościach pronukleacyjnych, ale także zwiększona aktywność wolnych jonów wapnia w żółci pęcherzyka żółciowego. Wiele badań potwierdza zwiększoną zawartość jonów wapnia w żółci pęcherzykowej pacjentów z cholesterolowymi kamieniami żółciowymi.
16
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Usuniecie pecherzyka zolciowego u psa

63%
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.