Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 655

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 33 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  jadlospisy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 33 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Dieta wysokotłuszczowa (tzw. optymalna) jest propagowana przez jej twórcę, Jana Kwaśniewskiego, jako dieta lecząca wiele schorzeń (otyłość, nadciśnienie, cukrzyca, nowotwory). Główną zasadą żywienia optymalnego jest zachowanie proporcji między białkiem, tłuszczem i węglowodanami, występującymi w stosunku 1:2,5-3,5:0,5-0,8. Analiza wartości pokarmowej diety optymalnej wykazała, że zawartość białka przekraczała normę o około 27%, jednocześnie stwierdzono znaczny niedobór aminokwasów siarkowych i lizyny. Ilość tłuszczu ogółem dostarczonego człowiekowi w diecie wysokotłuszczowej niemal 3-krotnie przekraczała zalecane normy. Dieta optymalna jest dietą niskowęglowodanową - dziennie dostarcza około 5-krotnie mniej tego składnika niż określają normy, stwierdza się w niej również znaczny niedobór błonnika. W porównaniu z normami dieta optymalna jest niedoborowa pod względem zawartości potasu, wapnia, magnezu, żelaza, cynku i miedzi, zawiera natomiast nadmiar sodu i fosforu. W analizowanych jadłospisach stwierdzono nadmiar witaminy A i witaminy B2 oraz niedobór witamin E, B1 i B6.
Celem pracy było dokonanie analizy sposobu żywienia w żłobkach warszawskich dzieci w wieku od 2 do 4 lat. Losowo wybrano sześć żłobków, w których zebrano jadłospisy z okresu sześciu tygodni. Udział racjonalnych posiłków w analizowanych jadłospisach oceniono za pomocą testu Bielińskiej z modyfikacją Kuleszy. Zebrane dane wykazały, iż większość podawanych posiłków w badanych żłobkach była zestawiona racjonalnie.
Celem pracy była ocena odżywiania osób starszych w Domu Pomocy Społecznej w Kraśniku. Ocenie poddano jadłospisy dekadowe z różnych okresów żywienia. Stwierdzono, że należy zwiększyć spożycie mleka i jego przetworów oraz owoców i warzyw. Zwrócić należy też większą uwagę na wartość kaloryczną i odżywczą, skład witaminowy i mineralny planowanych posiłków, a dzienną rację pokarmową podawać w 4-5, a nie w 3 częściach.
Odpowiednio dobrana dieta szpitalna pozwala zachować dobry stan zdrowia i powinna być traktowana podczas pobytu w szpitalu jako integralna część procesu leczenia, współdecydująca o jego efektywności i szybkości powrotu do zdrowia. Celem pracy była ocena wartości energetycznej i odżywczej diet szpitalnych realizowanych w wybranym szpitalu województwa dolnośląskiego oparta na teoretycznej analizie jadłospisów z zastosowaniem programu komputerowego Dietetyk 2. Obliczono wartość energetyczną, zawartość: białka, tłuszczu, węglowodanów, błonnika; składników mineralnych: Ca i Fe, witamin A i C oraz soli dla 40 całodziennych jadłospisów szpitalnych z czterech pór roku: wiosny, lata, jesieni i zimy. Wartość energetyczna racji pokarmowych oraz zawartość w nich węglowodanów i błonnika mieściła się w zakresie obowiązujących zaleceń. Ocena wartości odżywczej badanych jadłospisów wykazała wiele nieprawidłowości w porównaniu z normami. Dieta charakteryzowała się niską podażą białka, wapnia i witaminy C. W badanych jadłospisach stwierdzono nieprawidłowości związane ze zbyt dużą zawartością tłuszczów w stosunku do norm. Powyżej normy w badanych racjach pokarmowych kształtowała się również zawartość witaminy A. Dokonane obserwacje potwierdzają konieczność ciągłego upowszechniania wiedzy na temat zasad racjonalnego żywienia wśród pracowników szpitala.
Zwiększający się w Polsce i na świecie odsetek osób starszych skłania do zwrócenia większej uwagi na sposób ich żywienia. Jednym z problemów tej grupy wiekowej jest nieprawidłowe żywienie. Właściwe odżywianie osób starszych ma wpływ na spowolnienie tempa starzenia biologicznego, występowanie zmian fizjologicznych i patologicznych. Celem pracy była ocena wartości energetycznej i odżywczej diet realizowanych w wybranym domu pomocy społecznej zlokalizowanym na terenie województwa dolnośląskiego, oparta na teoretycznej analizie jadłospisów z zastosowaniem programu komputerowego Dieta 5D. Obliczono wartość energetyczną i zawartość: białka, tłuszczu, węglowodanów, wybranych składników mineralnych (Ca i Fe) oraz witamin (A, C, B₁) dla 40 całodziennych jadłospisów z czterech pór roku: wiosny, lata, jesieni i zimy. Uzyskane dane porównano z obowiązującymi normami żywienia. Różnice statystycznie istotne między wynikami zawartości poszczególnych składników odżywczych, wybranych składników mineralnych i witamin w racjach pokarmowych, w zależności od sezonu, dotyczyły jedynie witaminy A. Stwierdzono duże spożycie składników energetycznych zarówno w grupie kobiet, jak i mężczyzn. Ocena wartości odżywczej badanych jadłospisów wykazała wiele nieprawidłowości w porównaniu z normami. W badanych jadłospisach odnotowano nieprawidłowości związane ze zbyt dużą zawartością tłuszczów w stosunku do norm. Powyżej normy w badanych racjach pokarmowych kształtowały się również zawartość żelaza oraz witamin A, C, B₁. Dieta charakteryzowała się małą podażą wapnia.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 33 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.