Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  inwestorzy zagraniczni
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Prezentowany tekst stanowi pierwszą część pracy pt. „Wykup ziemi rolniczej przez kapitał zagraniczny i jego wpływ na rozwój obszarów wiejskich - stymulanty i destymulanty procesu", finansowanej przez KBN w ramach grantu zamawianego Nr 2 H02C 001 23. Artykuł zawiera charakterystykę stanu prawnego oraz fizycznych możliwości nabywania i wchodzenia w posiadanie ziemi i gospodarstw rolniczych przez inwestorów zagranicznych. Na tle ewolucji ustawy o nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców z 24 marca 1920 r. rozważane są alternatywne możliwości wchodzenia cudzoziemców w posiadanie ziemi, takie jak dzierżawa, użyczenie, wstępna umowa sprzedaży, montaż kapitału polsko-zagranicznego, dziedziczenie itp. Proces lokowania się kapitału zagranicznego w gospodarstwa rolnicze w Polsce jest traktowany w opinii publicznej jako etap przejściowy do zakupu na własność. Opinia ta zrodziła się na tle dyskusji o liberalizacji prawa do nabywania ziemi nierolniczej pod inwestycje zagraniczne i dyskusji o okresach przejściowych na nabywanie ziemi rolniczej. Zrozumiano bowiem, że jednym z podstawowych warunków inwestowania przez kapitał zagraniczny jest uregulowanie prawa własności i stworzenie cudzoziemcom warunków do nabywania ziemi na własność. W artykule znajduje się informacja o skali dokonanych wcześniej zakupów ziemi i gospodarstw rolniczych, o czym informują roczne sprawozdania MSWiA z wykonania ustawy o nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców. Drugi nurt informacji o skali zjawiska posiadania lub partycypacji w posiadaniu ziemi rolniczej przez inwestorów zagranicznych tworzą dane zaczerpnięte ze sprawozdawczości AWRSP, jak również z anali- zy informacji publicystycznych z okresu burzliwej dyskusji na temat warunków przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w tym okresów przejściowych na zakup ziemi przez cudzoziemców. Zjawisko wchodzenia w posiadanie ziemi rolniczej przez cudzoziemców jest ukazane na tle uwarunkowań ekonomicznych i kształtującego się po 1989 r. rynku ziemi rolniczej, którego trzon stanowiły dotychczas nieruchomości będące w gestii agencji rządowej.
Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców nie jest zjawiskiem specyficznym tylko dla Polski. Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej obywatele państw członkowskich powinni mieć zagwarantowaną swobodę: przepływu pracowników najemnych, prowadzenia działalności gospodarczej (przedsiębiorczości), świadczenia usług oraz przepływu kapitału. W praktyce jednak wiele krajów - podobnie jak Polska - stosuje ograniczenia w tym przepływie, w tym także w nabywaniu przez cudzoziemców nieruchomości. Aktywność inwestycyjna cudzoziemców jest niezwykle ważna dla gospodarki kraju przyjmującego, gdyż wiąże się z zainwestowaniem określonych, często znacznych, kapitałów, co sprzyja dynamizacji wzrostu gospodarczego, tworzeniu nowych miejsc pracy czy też wprowadzaniu nowych rozwiązań technologicznych. Jednak - na co wskazują autorzy niniejszego opracowania - inwestorzy zagraniczni są skłonni zainwestować swój kapitał w danym kraju pod warunkiem, że ich oczekiwania związane z tą decyzją zostaną przynajmniej częściowo spełnione. Wśród tych oczekiwań można wyróżnić m.in. stosunkowo niską cenę nieruchomości w Polsce, co skłania do ich nabywania.
Przedstawiono szybko rosnący wzrost inwestycji korporacji transnarodowych oraz ich znaczenia w polskim przemyśle spożywczym i w poszczególnych jego działach.
Zaprezentowano znacznie bezpośrednich inwestycji zagranicznych dla gospodarki Polski, jej zróżnicowanie regionalne oraz wielkość inwestycji w rolnictwie i branży artykułów spożywczych.
8
63%
Od kilkunastu lat inwestorzy zagraniczni wchodzą na polski rynek dokonując przejęć polskich przedsiębiorstw. Wśród przejętych przedsiębiorstw są także firmy przemysłu spożywczego. Przejęcia przez inwestorów zagranicznych mają różnorodny wpływ na przejęte przedsiębiorstwa. Wyniki analizy wskazują, że w większości przypadków przejęcia przyczyniają się do pogorszenia rentowności przejętych przedsiębiorstw.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.