Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  immobilizacja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W badaniach wykorzystano technikę kolumnowej cieczowej chromatografii powinowactwa do oczyszczania endopoligalakturonazy E.C. 3.2.1.15. (endo-PG), enzymu używanego przy produkcji soków owocowych. Do wypełnienia kolumn stosowano silanizowane szkło porowate i żel krzemionkowy, a także wytworzone przez pokrycie żelu krzemionkowego keratyną lub poliamidem oraz nośnik organiczny - kopolimer akrylonitrylodiwinylobenzenu. Wiązano je z ligandem - kwasem poligalakturonowym - poprzez grupy karboksylowe i aldehydowe powstałe po otwarciu pierścienia w tym kwasie. Wykazano, że kopolimer akrylonitrylowy i żel krzemionkowy pokryty adhezyjnie keratyną mogą być z powodzeniem stosowane w technice chromatografii powinowactwa. Na szczególną uwagę zasługuje opracowana własna metoda wiązania ligandu przez otwarcie pierścieni w komponencie cukrowej. Dokonując optymalizacji oczyszczania en- do-PG wykazano, że jednostopniowe oczyszczenie enzymu przy użyciu zoptymalizowanej techniki chromatografii powinowactwa jest równie efektywne, jak trójstopniowe oczyszczanie stosowane tradycyjnie (ultrafiltracja, sączenie molekularne, chromatografia jonowymienna).
Wybrane probiotyki kapsułkowano w maśle kakaowym, pakowano w MAP oraz w atmosferze powietrza. Do części kapsułek dodano witaminę C oraz tokoferol. Kapsułki przechowywano przez cztery miesiące w temp. 25°C. Badania wykazały, że immobilizacja i pakowanie drobnoustrojów w MAP spowodowało, że bakterie przechowywane przez miesiąc w temp. pokojowej były stabilne, a ich liczba mieściła się w tym samym rzędzie logarytmicznym. Czteromiesięczny okres przechowywania immobilizowanych probiotyków pakowanych w MAP spowodował spadek ich liczebności o dwa rzędy logarytmiczne. Przechowywanie kapsułek pakowanych bez modyfikowanej atmosfery w temp. 25°C doprowadziło do spadku liczby komórek o 4 rzędy logarytmiczne. Dodatek tokoferolu lub witaminy C nie wpłynął na zwiększenie przeżywalności probiotyków.
W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczące aktywności biodegradacyjnej immobilizowanych form mikroorganizmów w stosunku do komórek niezamkniętych w nośniku. W trakcie badań oceniano stopień rozkladu oleju napędowego oraz zmiany w liczebności mikroorganizmów w trakcie inkubacji. Na podstawie wyników badań oraz przeprowadzonej analizy statystycznej stwierdzono wysoce istotną zależność pomiędzy zastosowanymi wersjami badawczymi a biodegradacją oleju w hodowli na podłożu płynnym. Największe zmiany obserwowano w obiekcie, do którego wprowadzono 2 g szczepów w formie immobilizowanej - ponad 70% ubytku oleju w stosunku do ilości wprowadzonej na początku doświadczenia.
Oceniono wpływ immobilizacji na aktywność lipolityczną drożdży Rhodotorula glutinis, Pichia jadinii i Yarrowia lipolytica na podstawie analizy przebiegu reakcji modelowej, jaką była hydroliza laurynianu p-nitrofenylu. Badane gatunki drożdży hodowano w standardowych warunkach (podłoże YPD) oraz na pożywkach wzbogacanych w dodatkowe źródło węgla czyli oliwę z oliwek, a następnie immobilizowano na alginianie wapnia. Z analizy otrzymanych wyników możemy wnioskować, iż immobilizacja supernatantu na alginianie wapnia w przypadku Yarrowia lipolytica jak i Rhodotorula glutinis w pierwszym etapie reakcji (5 godz.) hydrolizy obniża aktywność katalityczną wydzielanych lipaz w stosunku do supernatantu płynnego. Odwrotną sytuację obserwujemy dla Pichia jadinii, która w stanie wolnym wykazuje najmniejszą aktywność lipolityczną, w porównaniu z wyżej wymienionymi drożdżami natomiast po immobilizacji aktywność ta wzrasta zarówno dla supernatantu z podłoża YPD, jak i wzbogaconego w oliwę z oliwek i w czasie pierwszych 5 godzin reakcji jest najwyższa spośród badanych drożdży.
Artykuł przedstawia technikę immobilizacji alg oraz jej zastosowanie w ekotoksykologii i oczyszczaniu środowiska z pozostałości azotu i metali ciężkich. Mikroalgi są prostymi organizmami o szerokim zastosowaniu w wielu gałęziach przemysłu. Są także naturalnymi wskaźnikami czystości wód. Immobilizowanie alg pozwala na stworzenie efektywnego mechanizmu oczyszczania ze względu na możliwość wymiany substancji między organizmem a środowiskiem naturalnym.
Living cells of Propionibacterium freudenreichii ssp. shermanii 1 and 4 were immobilized in 20 g/L, 30 g/L and 40 g/L alginate gels. Ammonia consumption, glucose utilization, biosynthesis of vitamin B12, productions of propionic and acetic acids were examined. A significant increase of propionic acid production and a decrease of vitamin B12 biosynthesis were observed. The best results were obtained in the fermentation with the strains immobilized in 40 g/L alginate gel being applied for the third time.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.