Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  hodowla drozdzy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badano wpływ temperatury hodowli na akumulację trehalozy przez drożdże piekarskie. Wykorzystano skonstruowane w Instytucie Technologii Fermentacji i Mikrobiologii PŁ rasy drożdży diploidalnych (A/10) i trip- loidalnych (H/3). Wykazano, że przy zoptymalizowanym sposobie dozowania pożywek oraz podwyższeniu temperatury do 34-38° C, uzyskuje się znaczną ilość akumulowanej trehalozy w s.s. (14-22%). Wyhodowana w przedziale temperatury 30-34°C biomasa charakteryzowała się cechami typowymi dla drożdży piekarskich.
W hodowli drożdży piekarskich szczególnie istotny jest sposób doprowadzania pożywek do kadzi fermentacyjnych, w tym głównie pożywki melasowej. W artykule przedstawiono zastosowanie systemu ciągłego pomiaru stężenia etanolu do sterowania szybkością dopływu pożywki węglowodanowej w hodowli drożdży piekarskich.
Wpływ zmiennej temperatury hodowli na akumulacje trehalozy w drożdżach piekarskich. Zbadano S. cerevislae wyhodowane w laboratoryjnym fermentorze. Najwyższą akumulację frehalozy w komórkach drożdży uzyskano przez zastosowanie zmiennych temperatur hodowli zgodnie z następującym schematem: 38°C w ciągu pierwszych 2 godzin, 30°C w ciągu następnych 6 godzin i 38°C w ciągu ostatnich 4 godzin. W czasie tych warunków rozwoju akumulowano 19,1-21,5% suchej masy trehalozy, osiągnięto 0,36-0,39 wydajności biomasy.
W Śląskiej Fabryce Drożdży i Wódek przeprowadzono próby wykorzystania szybkości zużywania melasy jako wskaźnika sterowania jej dopływem podczas hodowli drożdży piekarskich w fermentorze o pojemności 30 m3. Reaktor był wyposażony w zasysający system napowietrzania firmy Frings. W czasie hodowli trwającej 18,5 h otrzymano 2852 kg 027 kosztem 4500 dm3 melasy. Z 1 kg M5Q otrzymano 1,03 kg D21, końcowe rozcieńczenie melasy ustalilo się na poziomie 1:6,5, gęstość komórek drożdży osiągnęła 52 gsm/dm3, a współczynnik produktywności równy był 8,56 kg D21/m3h. Jakość wyprodukowanych drożdży piekarskich była bardzo dobra.
W hodowlach okresowych zbadano wpływ obrotów mieszadła w zakresie 400-1200 rpm na produkcję erytrytolu z glicerolu przez mutanta octanowego Y. lipolytica Wratislavia K1. W badaniach wykorzystano glicerol odpadowy pochodzący z produkcji biodiesla. Wydajność procesu produkcji erytrytolu była na zbliżonym poziomie i wahała się od 0,46 (przy 1200 rpm) do 0,53 g/g (przy 800 rpm). Wyższą szybkość właściwą produkcji erytrytolu obserwowano przy szybkości obrotowej mieszadła w zakresie od 800 do 1200 rpm. W tych warunkach stopień nasycenia podłoża tlenem (pO₂) w fazie produkcji erytrytolu wynosił około 60%. W hodowli prowadzonej przy 800 rpm uzyskano najwyższe stężenie erytrytolu, 80 g/L, podobnie jak najwyższą objętościową i właściwą szybkość produkcji erytrytolu, odpowiednio 1,01 g/L/h i 0,068 g/g/h.
W artykule podano zasady prowadzenia ciągłej hodowli drożdży piekarskich. Przedstawiono wyniki badań nad tym zagadnieniem, prowadzonych w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego. Stwierdzono wysoką aktywność fermentacyjną biomasy drożdży we wszystkich wariantach doświadczeń. W Polsce dotychczas produkuje się drożdże metodą okresową.
14
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Perspektywy procesow fermentacyjnych

38%
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.