Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  herbatniki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Oznaczono wartości indeksu glikemicznego i indeksu insulinowego oraz określono zależność pomiędzy odpowiedzią glikemiczną a insulinową sześciu produktów zbożowych (herbatników i ciastek). Badanie przeprowadzono zgodnie z metodologią zalecaną przez FAO i WHO stosując 50 g glukozy jako produkt standardowy. Wartości indeksu glikemicznego badanych produktów wyniosły od 49 do 68, a wartości indeksu insulinowego od 51 do 75. Stwierdzono ścisłą zależność pomiędzy odpowiedzią glikemiczną a odpowiedzią insulinową. Współczynnik korelacji indeksu glikemicznego i indeksu insulinowego (r) wyniósł 0,80. W przypadku każdego produktu wartość indeksu insulinowego była większa niż indeksu glikemicznego.
Przedstawiono wyniki badań dotyczących wpływu alternatywnych substancji słodzących na właściwości ciasta i wyrobów ciastkarskich, takich jak herbatniki, wafle, a także ciasta o strukturze gąbczastej. Podsumowano dotychczas prowadzone badania w celu wykazania, które alternatywne substancje słodzące pozwalają uzyskać produkty o cechach zbliżonych do ich odpowiedników z sacharozą. Podano grupy zamienników wpływających pozytywnie i negatywnie na tekstualne, reologiczne i sensoryczne właściwości ciast surowych oraz gotowych wyrobów. Stwierdzono, że odpowiedni dobór substancji słodzących lub ich mieszanin pozwalał uzyskać produkty, których cechy nie różniły się w znacznym stopniu od cech ich odpowiedników z sacharozą. Najlepszymi właściwościami charakteryzowały się wyroby, do produkcji których zastosowano poliole lub też mieszaniny dwóch różnych substancji słodzących. Całkowite zastąpienie sacharozy fruktozą oraz maltitolem, a także częściowe zastąpienie sacharozy fruktozą, sorbitolem, inuliną lub syropem daktylowym nie powodowało istotnych zmian twardości herbatników. Herbatniki, w których sacharozę wymieniono maltitolem, laktitolem, sorbitolem, a także mieszaniną acesulfamu K z fruktozą, maltitolem, laktitolem, sorbitolem oraz ksylitolem, nie różniły się istotnie pod względem sensorycznym. Z kolei zastosowanie maltitolu lub mieszaniny sukralozy i maltodekstryny pozwalało uzyskać produkty o lepszych cechach sensorycznych. Herbatniki, w których sacharozę zastąpiono częściowo syropem daktylowym, fruktooligosacharydami, aspartamem lub acesulfamem, charakteryzowały się cechami sensorycznymi zbliżonymi do produktów kontrolnych. Zastosowanie jako zamiennika sacharozy oligofruktozy, polidekstrozy lub mieszaniny erytrytolu i sukralozy umożliwiło uzyskanie ciasta o strukturze gąbczastej i właściwościach teksturalnych zbliżonych do wyrobów z sacharozą. Całkowite zastąpienie sacharozy ksylitolem, maltitolem oraz laktitolem w tych ciastach okazało się korzystne pod względem sensorycznym.
Dobór odpowiedniego rodzaju folii powinien zależeć od wymaganej funkcji ochronnej opakowania. W przypadku pakowania herbatników i czekolady opakowanie powinno chronić zapakowany produkt przed: zanieczyszczeniem, zawilgoceniem, działaniem tlenu, zmianą własności zapachowych lub smakowych, działaniem światła i przenikaniem tłuszczu. Zróżnicowany asortyment folii Trespaphan daje bardzo szerokie możliwości w tym zakresie.
Celem pracy było dokonanie oceny zawartości izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych w rynkowych wyrobach cukierniczych i przekąskowych. Stwierdzono bardzo duże zróżnicowanie zawartości izomerów trans w tłuszczach zarówno pomiędzy badanymi grupami asortymentowymi jak i w poszczególnych grupach. Głównymi izomerami trans były izomery kwasu oleinowego, elaidynowego, linolowego i linolenowego. Najwyższą zawartością izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych charakteryzowały się wafle nadziewane i herbatniki. W porównaniu z wyrobami cukierniczymi badane produkty przekąskowe - chipsy i snacks, charakteryzowały się znacznie niższą zawartością trans.
14
51%
Zbadano możliwości wypieku herbatników pszennych z dodatkiem mąki z amarantusa w ilości od 0% do 20%, w stosunku do masy mąki pszennej. Określono wybrane składniki chemiczne herbatników (zawartość tłuszczu, cukrów ogółem, popiołu i suchej masy) oraz wykonano ich oceną sensoryczną po 24 h od wypieku. Analizy wykazały, że 10% i 15% dodatek mąki z amarantusa nie obniżał oceny sensorycznej produktu i nie powodował niekorzystnych zmian w składzie chemicznym herbatników.
Mąkę pszenżytnią z odmiany „Grado" użyto do wypieku dwu asortymentów herbatników, tj. „Kropeczki" oraz „Pefiż Beurre". Po wprowadzeniu niewielkich modyfikacji zarówno do receptury, jak i procesu wytwarzania ciasta otrzymano herbatniki o zadowalającej jakości i trwałości.
W cieście na herbatniki Piccolino i Kruche, 25 i 33% masy tłuszczu (margaryny) zastąpiono nasionami ekspandowanego szarłatu, zwanego popularnie amaranthusem, o nazwie handlowej Popping. Uzyskano nowe jakościowo produkty, o zwiększonej wartości odżywczej, tj. o większej zawartości białka, włókna pokarmowego i składników mineralnych, w porównaniu z oryginalnymi herbatnikami. Na szczególną uwagę zasługuje wzrost zawartości łatwo przyswajalnego żelaza, o 50% w stosunku do herbatników standardowych, dlatego wyrób ten powinien być wykorzystany zwłaszcza w żywieniu dzieci.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.