Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  handel rolno-spozywczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem artykułu jest analiza dotychczasowych tendencji oraz perspektyw rozwoju wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi Polski z krajami pozaunijnymi. Szczególną uwagę zwrócono na zmiany w strukturze geograficznej i towarowej polskiego handlu rolno-spożywczego w wyniku wprowadzonego przez Rosję embarga, czyli w latach 2013-2015. Podkreślono również znaczenie bilateralnych umów handlowych oraz potrzebę skoordynowanych działań promujących polską żywność za granicą. Pomimo iż odbiorcy spoza UE w polskim eksporcie rolno-spożywczym w ostatnich latach systematycznie mają coraz większe znaczenie, nadal jest ono stosunkowo niewielkie, a handel z tą grupą krajów opiera się na mało zróżnicowanym asortymencie. Za najbardziej perspektywiczne rynki dla rozwoju polskiego eksportu produktów żywnościowych można uznać w pierwszej kolejności Chiny, Indie, ale także państwa basenu Morza Śródziemnego, ASEAN oraz kraje afrykańskie, które charakteryzują się szybkim wzrostem popytu importowego na żywność. Ważnymi partnerami mogą być również kraje Ameryki Środkowej i Północnej.
Celem artykułu jest charakterystyka handlu rolno-spożywczego Polski ze Stanami Zjednoczonymi oraz identyfikacja barier handlowych we wzajemnej wymianie, a także ocena, jaki wpływ miałoby Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) na polski handel rolno-spożywczy z USA, gdyby jednak negocjacje zostały sfinalizowane. Wejście w życie umowy TTIP zwiększyłoby możliwości eksportu dla polskich producentów żywności, ale także ułatwiłoby dostęp do polskiego rynku amerykańskim towarom. Z przeprowadzonych analiz wynika, że największe szanse na zwiększenie sprzedaży w wyniku zniesienia barier celnych zyskaliby najprawdopodobniej producenci wyrobów czekoladowych, koncentratu jabłkowego, konserw mięsnych i rybnych, wódek, przetworów owocowych oraz mrożonek warzywnych i owocowych. Biorąc pod uwagę potrzeby unijnego rynku, korzystny mógłby być większy import m.in. wysokobiałkowych surowców paszowych, owoców tzw. południowych i ich przetworów, ryb i produktów rybnych.
W artykule przedstawiono wyniki polskiego handlu zagranicznego produktami rolno-spożywczymi w 2017 r., szczególną uwagę zwracając na zmiany w strukturze geograficznej i towarowej. Mimo niekorzystnych okoliczności, związanych z ograniczeniami administracyjno-prawnymi, jakie dotknęły polski sektor rolno-spożywczy w danym okresie, w 2017 r. nastąpiło ożywienie w obrotach handlowych produktami rolno-spożywczymi. Po niekorzystnych tendencjach w 2016 r. dynamika eksportu ponownie była wyższa niż dynamika importu, co przełożyło się na wzrost nadwyżki. W 2017 r. wpływy z eksportu produktów rolno-spożywczych wzrosły o 12,3% do 27,3 mld euro, a wydatki na import o 9,5% do 18,9 mld euro. W efekcie nadwyżka eksportu nad importem zwiększyła się o 19,1% do nienotowanych wcześniej 8,4 mld euro. W 2017 r. Polska eksportowała przede wszystkim mięso i podroby, tytoń i wyroby tytoniowe, mleko i jego przetwory oraz przetwory zbożowe i pieczywo cukiernicze. Natomiast importowała ryby i owoce morza, owoce i orzechy, mięso i podroby, odpady (w tym zwłaszcza makuchy sojowe i pasze dla zwierząt oraz kakao i przetwory z kakao). Głównym odbiorcą i rynkiem zaopatrzenia polskiej żywności pozostają kraje Unii Europejskiej, jednakże obserwuje się rosnącą dywersyfikację rynków zbytu.
W pracy podjęto próbę określenia pozycji konkurencyjnej na globalnym rynku rolno-żywnościowym trzech amerykańskich ugrupowań CACM, MERCOSUR i NAFTA w świetle wybranych mierników dotyczących PKB, wydajności i handlu zagranicznego. Na podstawie przeprowadzonej analizy stwierdzono, że w badanym okresie wzrosła pozycja konkurencyjna na globalnym rynku rolno-żywnościowym ugrupowania MERCOSUR. W ugrupowaniu tym, w porównaniu z NAFTA i CACM, nastąpiła największa poprawa PKB per capita oraz wydajności pracy w rolnictwie. Ponadto, tylko udział obrotów rolno-żywnościowych MERCOSUR w obrotach światowych wzrósł w warunkach większej dynamiki wymiany z krajami trzecimi w porównaniu z pozostałymi ugrupowaniami.
W opracowaniu skoncentrowano się na ocenie pozycji konkurencyjnej Polski w handlu rolno-spożywczym. Z przeprowadzonej analizy wynika, że od kilkunastu lat rośnie udział Polski w międzynarodowym handlu towarami rolno-spożywczymi. Dobrą kondycję polskiego sektora rolno-spożywczego potwierdzają analiza ujawnionych przewag komparatywnych oraz analiza intensywności handlu wewnątrzgałęziowego.
Wczesne lata przemian rynkowych w Polsce charakteryzowały się ujemnym bilansem w handlu artykułami rolno-spożywczymi oraz ogólnie słabą efektywnością przemysłu rolno-spożywczego. Mimo pewnej poprawy odnotowanej w roku 1995, polski przemysł rolno-spożywczy wykazuje niską konkurencyjność w porównaniu z Europą Zachodnią. W artykule przedstawiono niektóre teorie opisujące konkurencyjność zarówno z ekonomicznego, jak i menedżerskiego punktu widzenia. Następnie przedstawiono ogólną sytuację w handlu i wyniki finansowe przemysłu spożywczego. Biorąc pod uwagę, iż konkurencyjność w skali międzynarodowej zależy od efektywności poszczególnych przedsiębiorstw, do analizy zostały włączone wyniki ankiety przeprowadzonej wśród polskich przedsiębiorstw rolno-spożywczych. Określają one podstawowe priorytety i ograniczenia rozwoju przedsiębiorstw przemysłu spożywczego. Wykazano, że istnieją poważne ograniczenia zarówno ze strony kapitałowej, jak i zasobów ludzkich.
Opisano zmiany, jakie zachodziły w strukturze geograficznej i towarowej polskiego eksportu rolno- spożywczego w pierwszych latach po wejściu do Unii Europejskiej.
Celem artykułu jest przedstawienie dotychczasowych ustaleń między Unią Europejską a Wielką Brytanią w kwestii brexitu oraz próba oceny skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy (tzw. twardy brexit) dla polsko-brytyjskiego handlu rolno-spożywczego. Choć udało się wynegocjować umowę o wyjściu, to ryzyko twardego brexitu nadal istnieje. Przywrócenie ceł na produkty rolno-spożywcze w handlu Polski z Welką Brytanią oraz zwiększenie poziomu barier pozataryfowych może doprowadzić do załamania polskiego eksportu rolno-spożywczego do Wielkiej Brytanii, a najbardziej eksportu przetworów mięsnych, papierosów, mięsa wołowego, czekolady i wyrobów czekoladowych oraz pieczywa cukierniczego i wyrobów ciastkarskich. W imporcie do Polski można spodziewać się wyraźnie mniejszego spadku niż w eksporcie na rynek brytyjski.
Ponad 10% podmiotów uplasowanych na Liście 2000 Polskich Przedsiębiorstw i Eksporterów stanowili producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych. Ich udział w przychodach notowanych firm wyniósł7,5% i było 1,1 pkt% większy niż w poprzedniej edycji tej Listy. Wśród notowanych firm spożywczych byli reprezentanci wszystkich branż, często jej liderzy. Sytuacja ekonomiczno-finansowa większości firm spożywczych notowanych na Liście 2000 była dobra, gdyż ich wynik finansowy był dodatni, a stan finansowy bezpieczny, z wyjątkiem 16 przedsiębiorstw. Osiągana rentowność kapitału własnego była wysoka, przekraczała oprocentowanie lokat i obligacji skarbowych jako bezpiecznych źródeł inwestowania. W ok. 2/3 notowanych firm spożywczych przychody ze sprzedaży wzrosły, a spadek obrotów miał charakter powszechny tylko w branży mleczarskiej i cukrowniczej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.