Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  gospodarstwa towarowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Do badania efektywności gospodarstw zastosowano nieparametryczną metodę DEA. Umożliwia ona określenie efektywności obiektów z uwzględnieniem wielu nakładów i efektów. Nie wymaga natomiast określenia zależności funkcjonalnej pomiędzy zmiennymi i nadawania im rang. Analizą objęto towarowe gospodarstwa typu zwierzęta ziarnożerne (klasyfikacja FADN) i przedstawiono je w ujęciu regionalnym. Do budowy modelu DEA ukierunkowanego na nakłady, przyjęto następujące zmienne: efekt – wartość dodana netto (SE415), nakłady – czas pracy ogółem (SE011), koszty bezpośrednie (SE281), koszty ogólnogospodarcze (SE336).
W opracowaniu poddano ocenie produktywność ziemi, pracy i kapitału w czterech regionach rolniczych wyodrębnionych w ramach Polskiego FADN, tj. Pomorze i Mazury, Wielkopolska i Śląsk, Mazowsze i Podlasie oraz Małopolska i Pogórze. W pracy posłużono się trzyczynnikową funkcją produkcji typu Cobb-Douglasa, w oparciu o którą ustalono produktywność całkowitą, przeciętną oraz krańcową badanych czynników produkcji. Z badań wynika, że we wszystkich regionach w roku 2012 nastąpił wzrost produktywności całkowitej ziemi i kapitału oraz w trzech spośród czterech badanych regionów miał miejsce wzrost produktywności pracy (poza regionem Pomorze i Mazury). Najwyższą produktywnością przeciętną ziemi oraz kapitału wyróżniał się region o największej koncentracji ziemi (Pomorze i Mazury), najwyższą efektywność pracy odnotowano natomiast w Wielkopolsce i Śląsku. W latach 2010-2012 wykorzystanie czynnika ziemi i pracy charakteryzowało się rosnącą produktywnością krańcową we wszystkich regionach. W odniesieniu do aktywów trwałych wskaźnik ten malał lub pozostawał na tym samym poziomie.
Po oszacowaniu funkcji dochodowej, przy przyjęciu jako zmiennych niezależnych ziemi, pracy i kapitału, a następnie dokonaniu jej przekształceń, ustalono rentowność wybranych technik wytwarzania oraz wyliczono krańcowe stopy substytucji pracy kapitałem.
Analizowano efektywność wykorzystania zasobów pracy w gospodarstwach towarowych. Analizę przeprowadzono na materiale empirycznym pochodzącym z badań rodzinnych gospodarstw rolniczych regionu białostockiego. Stwierdzono, że najwyższą wydajność pracy oraz dochód rolniczy netto na 1 pełnozatrudnionego osiągnęły gospodarstwa, w których udział produkcji towarowej przekraczał 70%. Parytet dochodowy w tej grupie wynosił ponad 140% z wyjątkiem roku 2000.
Dokonano oceny wyników produkcyjno-ekonomicznych wybranych towarowych gospodarstwach rolnych z różnych województw Polski na tle wybranych wskaźników agro-środowiskowych, tj. bilansu składników nawozowych i glebowej substancji organicznej oraz wskaźnika pokrycia gleby roślinnością. Wyznacznikiem podziału celowego gospodarstw na grupy był poziom i ukierunkowanie intensywności prowadzonej produkcji. Okres badań obejmował lata 2006-2007. Badania potwierdziły duży wpływ poziomu i ukierunkowania intensywności produkcji na wyniki ekonomiczne badanych grup gospodarstw. Pod względem oddziaływania na środowisko generalnie pozytywnie należy ocenić tylko gospodarstwa z ekstensywną produkcją rolniczą.
Przedstawiono jeden z aspektów kształtowania się grupy gospodarstw wysokotowarowych w rolnictwie indywidualnym, jakim są przeobrażenia w ich strukturze obszarowej. Analizowano również przebieg i zakres koncentracji użytków rolnych w tym zbiorze podmiotów, a także mechanizmy oraz formy zmian obszarowych. Za gospodarstwa wysokotowarowe uznano wszystkie jednostki, których skala produkcji towarowej umożliwiała uzyskanie dochodu z prowadzonej działalności rolniczej co najmniej porównywalnych z dochodami z pracy zarobkowej poza rolnictwem. Praca została oparta na materiałach empirycznych pochodzących z wieloletnich badań terenowych IERiGŻ-PIB, prowadzonych na stałej próbie gospodarstw o powierzchni powyżej 1,0 ha UR będących w dyspozycji osób fizycznych. Ankietowana zbiorowość była reprezentacyjna w odniesieniu do struktury obszarowej ogółu gospodarstw indywidualnych. Wyniki badań wskazują, że postępuje koncentracja ziemi rolniczej w gospodarstwach wysokotowarowych, przy czym tempo tych zmian nasilało się wraz z procesami integracyjnymi z Unią Europejską i narastaniem konkurencji na rynku produktów rolniczych.
W artykule podjęto tematykę dochodowości towarowych gospodarstw rolnych w Polsce i Unii Europejskiej (UE) oraz zmian dochodowości w okresie 2004-2011. Celem opracowania jest ocena tych zmian w Polsce na tle pozostałych państw członkowskich Wspólnoty. Analizy dokonano na podstawie informacji gromadzonych w ramach europejskiego systemu zbierania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych FADN. W pracy poddano ocenie dochód z rodzinnego gospodarstwa rolnego w relacji do kosztów, wartości produkcji, wartości kapitału własnego, a także liczby zatrudnionych osób. Wyniki badań wykazały duże zróżnicowanie towarowych gospodarstw w UE ze względu na poziom dochodu, jego relacje do zaangażowanych nakładów oraz wielkości produkcji. W przypadku poziomu dochodu z gospodarstwa rolnego oraz jego relacji do osób pełnozatrudnionych z rodziny powyżej średniej unijnej znajdowały się kraje tzw. „starej piętnastki” (UE-15), natomiast poniżej średniej – nowe kraje członkowskie UE.
In the paper changes in organization of 18 private farms in the period 1995-2001 were analyzed. Basing on the analysis three types of strategies can be distinguished: growth, stagnation and regress. All farms may benefit from introducing direct payments of the CAP after the accession to the EU. However, the strategy of growth results with markedly improves financial performance of farms.
Przedstawiono analizę kosztów produkcji w gospodarstwie specjalizującym się w produkcji pszenicy i fasoli szparagowej w latach 2006-2008. Przeprowadzona analiza wykazała znaczne zróżnicowanie poziomu kosztów, zarówno bezpośrednich, jak i pośrednich. Wahania poziomu kosztów bezpośrednich wynikały z różnej nakła- dochłonności uprawianych roślin, wzrostu cen, a także przyjętej przez rolnika struktury zasiewów. Natomiast zróżnicowanie kosztów pośrednich wynikało ze wzrostu cen, a także poczynionych inwestycji w gospodarstwie.
Zapewnienie trwałości świadczeń ekosystemów wyznacza kierunki zmian w organizacji i zarządzaniu towarowymi gospodarstwami rolnymi. Celem artykułu było przedstawienie opinii rolników o znaczeniu tego procesu w adaptacji towarowych gospodarstw rolnych regionu opolskiego do europejskiego modelu rolnictwa. Uzasadniono tezę, że otoczenie instytucjonalne WPR, dotyczące funkcji środowiskowych gospodarstw rolnych przyczynia się do upowszechnienia refleksyjności instytucjonalnej wśród ich użytkowników oraz do wzrostu znaczenia wiedzy eksperckiej w podejmowaniu decyzji produkcyjnych i transakcyjnych. Rutyny produkcyjne prowadzące do specjalizacji ulegają ciągłej transformacji, aby świadczenia ekosystemów decydowały o jakości produkcji i sprzyjały jej lokalnemu/regionalnemu zróżnicowaniu.
Dokonano oceny efektywności gospodarowania w wybranej grupie towarowych gospodarstw rolnych z województw środkowo-wschodniej Polski. Badania prowadzono w układzie dynamicznym, w latach bezpośrednio poprzedzających akcesję do UE (1999-2003). Badania wykazały, że w wielu gospodarstwach określanych jako towarowe, w których głównym źródłem dochodów jest produkcja rolna, istnieją jeszcze znaczne rezerwy w sferze organizacji produkcji. Pomimo malejącej efektywności ekonomicznej, odpowiedni poziom intensywności produkcji i dochodu rolniczego zapewniały możliwość do podejmowania działań inwestycyjnych i dostosowawczych wiążących się z akcesją do UE.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.