Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  gospodarka mineralna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W doświadczeniu wazonowym, które założono na piasku gliniastym mocnym z pszenżytem jarym odmiany Maja na tle stałego nawożenia azotem, fosforem i potasem, część roślin dokarmiano dolistnie 5% wodnym roztworem MgSO4 7 H20. Rośliny z obiektu kontrolnego opryskiwano wodą, natomiast pozostałe roztworem syntetycznej cytokininy (benzyloaminopuryna - BAP) o stężeniu 20, 40 oraz 80 mg/dm3, który sporządząno na bazie acetonu z dodatkiem Tween - 80 jako emulgatora. Opryski BAP i siarczanem magnezu wykonano dwukrotnie w czasie okresu wegetacyjnego w fazie kłoszenia i przed kwitnieniem. Badania wykazały brak istotnego wpływu benzyloaminopuryny na wzrost poszczególnych organów pszenżyta jarego i ich masę. Dokarmianie magnezem spowodowało zwiększony przyrost masy źdźbła, a szczególnie liści. W wyniku oprysku benzyloaminopuryną dokarmiania magnezem, w większości przypadków nastąpił wzrost zawartości azotu i składników mineralnych. Jednak w miarę wzrostu stężenia benzyloaminopuryny zawartość ta malała.
Oznaczono poziom wapnia magnezu, cynku i miedzi w surowicy krwi i we włosach u 30 kobiet po menopauzie z rozpoznaną osteoporozą pierwotną. Grupę kontrolną stanowiło 20 kobiet po menopauzie, u których densytometrycznie wykluczono osteoporozę. W grupie kobiet z osteoporozą stwierdzono znacząco niższe poziomy wapnia, magnezu i miedzi we włosach w porównaniu z grupą kontrolną. Nie stwierdzono żadnych różnic w stężeniu biopierwiastków w surowicy krwi między grupą badaną i kontrolną Stwierdzone dwukrotnie niższe stężenie wapnia i magnezu u chorych z osteoporozą może dowodzić występowania niedoborów tych biopierwiastków oraz wskazuje na potrzebę suplementacji mikro-1 makro- elementami przy leczeniu tej choroby.
9
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Absorpcja cynku i miedzi u krow w okresie zasuszania

72%
Badania bilansowo-strawnościowe wykonano na 24 krowach zasuszonych, które przydzielono losowo do trzech grup doświadczalnych o zróżnicowanym poziomie cynku w dawce - 40, 50 i 70 ppm. W eksperymencie określono strawność podstawowych składników pokarmowych oraz retencję azotu, a także absorpcję i retencję magnezu, miedzi i cynku. Pod koniec badań od zwierząt pobrano krew, a po ocieleniu próbki siary i określono w nich składniki mineralne. Zwiększenie poziomu cynku w dawkach dla krów zasuszonych polepszyło trawienie związków bezazotowych wyciągowych i retencję azotu, a obniżyło absorpcję i retencję magnezu oraz miedzi. Dodatek cynku do dawek podwyższy! absorpcję i retencję tego pierwiastka oraz wpłynął na obniżenie zawartości magnezu w surowicy krwi. W siarze krów otrzymujących wyższe poziomy cynku odnotowano wyższą zawartość białka, wapnia, fosforu i cynku.
Na podstawie piśmiennictwa oraz wstępnych badań własnych oceniono wpływ wody dejonizowanej na stan zdrowia ludzi oraz wykazano celowość badań dotyczących wpływu spożywanej wody dejonizowanej na gospodarkę mineralną w organizmie człowieka
W doświadczeniu wazonowym, które założono na piasku gliniastym mocnym z jęczmieniem jarym odmiany Lot na tle stałego nawożenia azotem, fosforem i potasem, część roślin dokarmiano dolistnie 5% wodnym roztworem MgS04 • 7 H2O. Rośliny z obiektu kontrolnego opryskiwano wodą, natomiast pozostałe roztworem syntetycznej auksyny (kwas α-naftylo- octowy - NAA) o stężeniu 25, 50 oraz 100 mg/l, który sporządzono na bazie acetonu z dodatkiem Tween - 80 jako emulgatora. Roztwory stosowano dwukrotnie w ilości ok. 20 ml na wazon czasie okresu wegetacyjnego: w fazie kłoszenia i przed kwitnieniem. Badania wykazały brak istotnego wpływu kwasu a-naftylooctowego na wzrost poszczególnych organów jęczmienia jarego i ich masę. Dokarmianie magnezem spowodowało istotny przyrost masy liści, zwiększenie liczby międzywęźli oraz wydłużenie kłosa. Oprysk jęczmienia jarego kwasem α-naftylooctowym i siarczanem magnezu łącznie zwiększał zawartość azotu, fosforu, potasu, wapnia i magnezu w ziarnie.
W doświadczeniu wazonowym na glebie brunatnej właściwej wytworzonej z piasku gliniastego mocnego o średniej zasobności w przyswajalny magnez, badano wpływ triacontanolu oraz triacontanolu stosowanego łącznie z siarczanem magnezu na plonowanie i gospodarkę mineralną owsa. Rośliny z obiektu kontrolnego opryskiwano wodą destylowaną, natomiast pozostałe triacontanolem (TRIA) o stężeniu: 0,1; 0,3 i 0,6 mg/l. Do dolistnego dokarmiania owsa użyto 5% wodny roztwór siarczanu magnezu. Jako emulgator stosowano Tween 80. Roztwory stosowano dwukrotnie w ilości około 20ml na wazon przed wysuwaniem wiech. Badania wykazały, że oprysk owsa samym triacontanolem wzmagał wzrost wydłużeniowy źdźbła, ograniczał liczbę ziarniaków w wiesze oraz masę ziarna na roślinę. Stosowanie triacontanolu w większym stężeniu łącznie z siarczanem magnezu przyczyniało się do zwiększenia masy ziarna oraz organów wegetatywnych owsa. Oprysk owsa triacontanolem i siarczanem magnezu łącznie powodował spadek zawartości azotu w ziarnie oraz wzrost koncentracji fosforu.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.