Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 239

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 12 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  gminy wiejskie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 12 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy zidentyfikowane podczas badań zasoby ekonomiczne i społeczne obszarów przyrodniczo cennych dają szansę na ich zintegrowany rozwój. Badania miały charakter teoretyczno-empiryczny. Zaprezentowano wyniki badań empirycznych skonfrontowane z koncepcją rozwoju zintegrowanego. Prezentowane wnioski mają charakter aplikacyjny. Z przeprowadzonych analiz wynika, że wdrażanie koncepcji rozwoju zintegrowanego na obszarze objętym Naturą 2000 wymaga wielopłaszczyznowych działań władz samorządowych, m.in. w zakresie aktywizacji lokalnych liderów oraz mieszkańców gmin mających na celu eliminowanie barier rozwojowych, w tym wynikających z potrzeby ochrony zasobów przyrodniczych.
Przedstawione opracowanie stanowi kontynuację pracy pt. „Możliwości i uwarunkowania wzrostu potencjału finansowego gmin wiejskich", która dotyczyła jedynie aspektu dochodowego polityki budżetowej. W tym opracowaniu z kolei podjęta została problematyka związana z wydatkami gmin wiejskich oraz ich wpływem na kształtowanie wspomnianego potencjału. Celem wprowadzenia do tematu przedstawiono zagadnienia teoretyczne, w których zawarto definicje pojęcia wydatków oraz rozchodów budżetowych. Dodatkowo dokonano klasyfikacji wydatków według poszczególnych kategorii (wydatki na zadania własne i zlecone, wydatki bieżące i inwestycyjne, osobowe i rzeczowe). W dalszej części przedstawiono zasady obowiązujące przy wydatkowaniu środków publicznych, które pomagają w utrzymaniu dyscypliny budżetowej. Do najważniejszych z nich zalicza się zasadę równości, celowości, efektywności, terminowości i nieprzekraczalności zaplanowanych wydatków. Wysokość wydatków gmin uzależniona jest od ilości zleconych gminie zadań, które przydzielone są na mocy konstytucji oraz zgodnie z zasadą subsydiarności. Analiza danych statystycznych wykazała, że w badanych latach (2001- 2005) wydatki gmin wiejskich rosły, choć w wolniejszym tempie niż dochody. Dodatkowo można stwierdzić, że w skali pojedynczej gminy, wydatki gmin wiejskich są najniższe na tle innych typów gmin. Podobnie niepokojącym zjawiskiem jest spadek udziału wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem. W dalszej części opracowania wykazano, że sposób wydatkowania środków finansowych dwojako oddziałuje na wielkość potencjału finansowego. Zjednej strony, poprzez racjonalizację można uzyskać pewne oszczędności, które następnie mogą służyć finansowaniu kolejnych zadań. Z drugiej strony natomiast niektóre rodzaje wydatków, takie jak nakłady na inwestycje, promocję, marketing oraz wspieranie przedsiębiorczości, pośrednio wpływają na wysokość przyszłych dochodów. Podobną rolę odgrywają opisane w pracy wydatki na edukację i na rolnictwo. Ten rodzaj wydatków ma szczególne znaczenie dla gmin wiejskich, ze względu na ich rolniczy charakter oraz niski poziom wykształcenia mieszkańców. Efektywne spożytkowanie środków w tym zakresie może wyraźnie przyczynić się do wzrostu poziomu życia na tych terenach oraz w dłuższej perspektywie do zwiększenia dochodów.
Dokonano prezentacji przestrzennego zróżnicowania kondycji finansowej gmin wiejskich województwa wielkopolskiego w 2007 roku. Klasyfikacji dokonano za pomocą syntetycznego miernika rozwoju Hellwiga. Podstawowym źródłem informacji o sytuacji finansowej gmin były dane pochodzące z Banku Danych Regionalnych Głównego Urzędu Statystycznego. Badaniem objęto 117 gmin.
Przedmiotem analizy są możliwości wspierania przedsiębiorczości przez samorząd terytorialny na szczeblu gminnym. W szczególności zwrócono uwagę na kształtowanie klimatu przedsiębiorczości jako instrumentu o charakterze przyczynowym, wyzwalającym aktywne postawy i zachowania przedsiębiorców. Praca stanowi studium przypadku na przykładzie wybranej gminy wiejskiej.
Jednym z głównych priorytetów polityki ekologicznej państwa jest gospodarka odpadami. W tym celu, w 2001 r. weszła w życie ustawa o odpadach, która określa zasady postępowania z odpadami w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz ochronę środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z ustawą, na każdym szczeblu administracji państwowej zostały opracowane plany gospodarki odpadami. W planach tych dokonano podziału odpadów na 2 zasadnicze grupy: odpady powstające w sektorze komunalnym i sektorze gospodarczym. W referacie dokonano analizy ilościowej odpadów komunalnych, porównując ilości oszacowane na podstawie wskaźników generowania strumieni odpadów z rzeczywistą ilością odpadów zebranych w 5 gminach wiejskich województwa małopolskiego. Przeprowadzona analiza wykazała, że oszacowane ilości odpadów wahały się od 812,5 do 1614,3 Mg∙rok-1, natomiast ilości odpadów zebranych od 180,5 do 580,8 Mg∙rok-1. Różnica pomiędzy ilością szacunkową a rzeczywistą wyniosła średnio w tych gminach 986,2 Mg∙rok-1. Podobne rozbieżności zaobserwowano analizując jednostkową ilość odpadów odniesioną do 1 mieszkańca. Obliczona na podstawie wskaźników wynosiła 223,59 kg∙M-1∙rok-1, co w porównaniu z ilością odpadów zebranych, wynoszącą od 31,00 do 84,46 kg∙M-1∙rok-1, dawało różnicę kształtującą się średnio na poziomie 165,85 kg∙M-1∙rok-1. Stwierdzono również, że w stosunku do ilości odpadów oszacowanych do wytworzenia, od mieszkańców odebrano zaledwie ok. 26%. Dysproporcja pomiędzy wartościami szacunkowymi a rzeczywistymi jest bardzo duża. Do głównych czynników mających na nią wpływ należy zaliczyć: niepełny udział wszystkich mieszkańców w zbiórce odpadów, brak dokładnych informacji na temat wszystkich zebranych odpadów z terenu gminy, istnienie „dzikich wysypisk odpadów” oraz „zagospodarowywanie” odpadów na terenie posesji, często niezgodne z zasadami ochrony środowiska i życia ludzkiego.
Praca jest próbą zastosowania analitycznego procesu hierarchicznego do oceny zadań strategicznych oraz wyboru scenariusza rozwoju w gminie wiejskiej. Proponowana metoda polega na budowie hierarchicznego schematu decyzyjnego, który składa się z celu głównego, celów podrzędnych, zadań strategicznych oraz rozważanych scenariuszy rozwoju. Poszczególne elementy schematu decyzyjnego zostają ocenione przez ekspertów i na tej podstawie oblicza się ich wagi ważności. Proponowana procedura została zilustrowana przykładem dotyczącym wyboru scenariusza rozwoju dla gminy Rokietnica w województwie wielkopolskim.
Artykuł poświęcono problematyce wartości nieruchomości w procesie kształtowania dochodów własnych gmin wiejskich. Za cel główny pracy przyjęto wykazanie relacji i zależności zachodzących między trzema elementami: wartością nieruchomości, kształtowaniem dochodów własnych gmin oraz działaniami gmin podejmowanymi w obszarze kreowania wartości nieruchomości. Realizację celu głównego przeprowadzono w trzech etapach: omawiając pojęcie wartości nieruchomości i czynników wpływających na jej poziom, wskazując źródła dochodów gmin o podstawie bezpośrednio lub pośrednio związanej z wartością nieruchomości, prezentując rolę gminy jako kreatora wartości nieruchomości.
Artykuł ma na celu przedstawienie skuteczności władz gmin województwa wielkopolskiego w procesie ubiegania się o środki finansowe polityki regionalnej Unii Europejskiej w latach 2004- 2006.Artykuł prezentuje zastosowanie środków polityki regionalnej Unii Europejskiej przez gminy wiejskie województwa wielkopolskiego oraz bariery determinujące sprawne ich pozyskiwanie. Na podstawie przeprowadzonych analiz można stwierdzić, że skuteczność gmin w aplikowaniu o środki oraz wielkość pozyskanych środków są związane z grupą rozwoju, do jakiej została dana gmina zakwalifikowana. Władze gmin w większości opowiedziały się za zmianą sytemu pozyskiwania środków, oceniając go jako skomplikowany.
W pracy przedstawiono teoretyczne aspekty promocji jako narzędzia komunikacji i informowania o gminie oraz wyniki badań aktywności promocyjnej w wybranych urzędach gmin wiejskich województwa lubelskiego. Analizie poddano zakres i częstotliwość stosowania różnych narzędzi promocyjnych, w tym także promocji gospodarczej. Szczególną uwagę poświęcono wykorzystaniu sieci internetowej jako narzędzia promocji. Zbadano także uwarunkowania rozwoju działalności promocyjnej wynikające m. in. z możliwości finansowych budżetów gmin oraz aktywności przedstawicieli samorządu w podnoszeniu kwalifikacji w zakresie marketingu terytorialnego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 12 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.