Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  glukoamylaza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przedstawiono schemat bioreaktora laboratoryjnego z mieszadłem mechanicznym. W hodowlach fermentorowych grzybów Aspergillus niger C₅₈₋ₘ wykazano przydatność urządzenia do wytwarzania.
W badaniach nad określeniem właściwości katalitycznych α-amylazy i glukoamylazy immobilizowanych na szkle porowatym przebadmo wpływ czynników środowiska na aktywność enzymów. Określono optymalne warunki działalności białek enzymatycznych w zależności od temperatury i wartości stężenia jonów wodorowych. Przebadano również wpływ wartości pH i temperatury na stabilność testowanych enzymów.
Przeprowadzono enzymatyczną hydrolizę skrobi przy użyciu immobilizowanej α - amylazy i glukoamylazy. Maksymalną szybkość nagromadzenia glukozy wykazano przy użyciu preparatu, w którym stosunek wagowy α - amylazy do glukoamylazy wynosił 1:4. Liniowość procesu obserwowano do 6-tej godziny inkubacji, jednocześnie notowano różną zawartość form oligomerycznych glukozy w zależności od czasu hydrolizy skrobi.
Aspergillus awamori, producent glukoamylazy, został przebadany pod względem wydajności po zastosowaniu różnych metod przechowywania: pasażowania, liofilizacji i przechowywania pod warstwą oleju parafinowego. Wyniki były bardzo zróżnicowane, w zależności od stosowanych metod. Poszczególne próby grzyba Aspergillus awamori NRRL 3112 namnażano z monokultur o znanym poziomie glukoamylazy. Sprawdzano zmiany aktywności szczepu w pasażach co trzy miesiące na podłożach: wysychających skosach otrębowych i brzeczkowym. Konidia zabezpieczono za pomocą: talku, węgla aktywnego, jałowego piasku i sterylnej wody. Próbą kontrolną była grzybnia pozostawiona na skosach otrębowych. Część skosów zabezpieczono olejem parafinowym. Poszczególne próby przechowywano w szczelnych pojemnikach w temp. 4°C przez okres kilku do kilkunastu lat. Pomiar aktywności enzymu dokonywano w płynach pohodowlanych czterodniowych kultur na podłożu otrębowo-kukurydzianym. Częste pasażowanie powoduje znaczne wahania syntezy glukoamylazy. Znaczny jest też wpływ rodzaju podłoża na aktywność szczepu. Korzystne jest zatem niezbyt częste stosowanie pasażowania na podłożu z wyciągu z otrąb pszennych zestalonych agarem. Aktywność szczepu wtedy nawet wzrasta powyżej wartości wyjściowej. Hodowla na brzeczce powoduje gwałtowną degenerację grzyba. Analiza zachowania się szczepu namnożonego w kulturach wgłębnych, umieszczonego na skosach otrębowych i pozostawionego do wyschnięcia w chłodni pokazała, że w 9 roku takiego przechowywania zdolność syntezy enzymu wynosiła wciąż 84-111% aktywności wyjściowej (wykonano 4 próby), natomiast w 12 roku już tylko 70-89%. Badanie aktywności Aspergillus awamori przechowywanego w postaci konidiów w różnych środowiskach dyspersyjnych wykazało, że najkorzystniejsze jest wymieszanie konidiów z węglem aktywnym lub talkiem. Przechowywanie grzybni na skosie otrębowym pozwala na utrzymanie aktywności szczepu na poziomie wyższym od materiału wyjściowego. Stosowanie wody i piasku w przypadku konidiów i oleju parafinowego w przypadku grzybni jest nieskuteczne. Natomiast wszystkie oceniane sposoby przechowywania są zadowalające w okresie do trzech lat.
W artykule przedstawiono metody enzymatycznej modyfikacji skrobi celem produkcji cennych produktów skrobiowych. Omówiono następujące enzymatyczne sposoby przekształcania skrobi: metodę hydrolizy, metodę izomeryzacji, metodę utleniania i cyklizacji, właściwości uzyskanych produktów i ich zastosowanie.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.