Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  geotechnical design
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
1
100%
Geotechnical problems that are characterized by a high degree of complexity and uncertainty with respect to the input data are solved recently, using the Bayesian analysis (for instance the problem of a cautious estimation of the geotechnical characteristic parameters according to the Eurocode 7 requirements). The applicability of the Bayesian approach to geotechnics via a simple examples related to determination of characteristic values of geotechnical parameters for design structures is in the paper addressed. In order to select the characteristic parameters for the geotechnical design a new numerical code called BAYANAL was developed. Example of applying the BAYANAL code to analyse the DMT tests demonstrates that it is a powerful and promising tool in evaluation of ground properties and geotechnical parameters.
Digitalizacja danych geologicznych oraz geotechnicznych jest obecnie intensywnie i szeroko rozwijana. Jednym z powodów jest łatwiejszy proces wymiany danych poprzez zastosowanie cyfrowej wersji dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, a także brak dostatecznej informacji na temat warunków wodno-gruntowych o danym obiekcie budowlanym w tworzonych modelach BIM. W artykule opisano różne możliwości wykorzystania cyfrowej informacji o podłożu gruntowym, uzyskanej z badań polowych w makro- i mikroskali oraz badań laboratoryjnych, zapisanej w jednym z cyfrowych formatów – AGS. Statystyczna analiza wyników badań i jej interpretacja, przekroje geologiczne, generowanie modelu gruntu opisanego zależnościami matematycznymi (model Mohra-Coulomba, hardening soil) do modelu numerycznego MES 3D to niektóre z możliwości, które obecnie pozwalają na tworzenie cyfrowych platform geotechnicznych przez biura projektowe. W drugiej części pracy opisano przykładowe zastosowanie narzędzi modelowania parametrycznego do automatyzacji projektowania geotechnicznego interakcji konstrukcji obiektu budowlanego z podłożem gruntowym. W pracy zaprezentowano przykład wykorzystania gotowych modeli BIM w programach geotechnicznych, wykorzystując środowisko Rhino-Grasshopper. Schematy blokowe obrazujące przepływ informacji pomiędzy programami do modelowania BIM (Revit, ArchiCAD), obliczeń konstrukcji (ARSA) i analiz geotechnicznych (Plaxis, ZSoil) pokazują szerokie możliwości działania zgodnie z ideą OpenBIM.
Po kilkuletnim okresie stosowania Eurokodów, jako zharmonizowanych norm europejskich zastępujących wcześniejsze normy krajowe, oraz kilkunastu latach od ich pierwszej publikacji w obecnej formie, trwają prace nad ich kolejną generacją. Artykuł ma na celu przedstawienie stanu działań normalizacyjnych nad nową wersją Eurokodu 7, ze szczególnym uwzględnieniem jego nowej pierwszej części poświęconej wyłącznie zasadom ogólnym projektowania geotechnicznego. W celu pełnego wyjaśnienia problematyki normalizacji przedstawiono istotne kwestie powiązane z wewnętrznymi regulacjami CEN. Zrozumienie trudności w procesie wdrażania norm europejskich wymaga rozpatrzenia kontekstu, z którego wynikają zapisy oraz wymagania przedstawione w tych normach.
4
51%
W projektowaniu geotechnicznym według zasad i reguł podanych w Eurokodzie 7 [PN-EN 1997-1:2008], normie zalecanej do stosowania od 2010 roku w krajach Unii Europejskiej, jednym z najważniejszych zadań inżynierskich jest dobór parametrów do sprawdzenia wszystkich możliwych do wystąpienia w projektowanych budowlach stanów granicznych. W określaniu wartości charakterystycznych parametrów geotechnicznych, w tym wytrzymałościowych i odkształceniowych, należy w sposób ostrożny i przemyślany zastosować metody statystyczne, zarówno klasyczne, jak i podejście bayesowskie. Analiza statystyczna Bayesa uzasadniona jest szczególnie w przypadku dysponowania i uwzględniania w doborze parametrów wartości a priori, na przykład wartości eksperckich parametrów geotechnicznych lub w przypadku możliwości powiększania liczebności zbiorów parametrów i danych geotechnicznych, co stanowi podstawę projektowania metodą obserwacyjną. W artykule przedstawiono przykłady analiz danych geotechnicznych z wykorzystaniem teorii Bayesa, których celem było określenie wpływu zakresu badań geotechnicznych, w tym liczby i rodzaju sondowań oraz ich odległości od projektowanego obiektu, na parametry charakterystyczne podłoża. Ponadto przedstawiono znaczenie teorii Bayesa w projektowaniu stóp fundamentowych w przypadku wykorzystywania w projektowaniu metody obserwacyjnej. Wyniki analiz wskazują na przydatność teorii Bayesa w rozwiązywaniu wielu zadań geotechnicznych.
W artykule przedstawiono problemy projektowania geotechnicznego dla przypadku awarii zbiornika retencyjno-odparowującego. Szczególną uwagę zwrócono na jakość rozpoznania warunków gruntowych i rozpoznanie geotechniczne. Dla inwestycji nie przeprowadzono oceny warunków geologiczno-inżynierskich wraz z prognozą wpływu inwestycji i robót geotechnicznych na środowisko. Projekt obiektu wykonano poprawnie na poziomie standardowych rozwiązań. Zniszczenie konstrukcji zbiornika nastąpiło nagle w fazie końcowej realizacji, bezpośrednio przed zakończeniem prac. Brak informacji geologiczno- inżynierskich wykazuje, że geotechniczne warunki posadowienia powinny być w analizowanym przypadku opracowywane ściśle z wymogami Eurokodu 7 i obowiązującymi przepisami, stosownie do charakteru obiektu.
6
45%
Artykuł zawiera opis metod badań in situ, które zgodnie z normą Eurokod 7 są wymagane w projektowaniu geotechnicznym do rozpoznawania warunków posadowienia obiektów budowlanych i określania parametrów podłoża gruntowego w celu sprawdzenia stanów granicznych. Podano kierunki rozwoju metod badań in situ z uwzględnieniem innowacyjnych zmian wprowadzonych do praktyki w ostatnich latach. Ponadto w artykule przedstawiono przegląd referatów zgłoszonych na konferencję ProGeotech 2013 „Projektowanie geotechniczne – badania i dobór parametrów” do sesji I „Badania polowe według EC 7”, z krytycznymi uwagami do dyskusji podczas sesji konferencyjnej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.