Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  geodetic map
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Informacje zawarte na mapach glebowo-rolniczych w skali 1: 5000 mogą być użyte do innych opracowań, takich jak mapy jakości i przydatności rolniczej gleb wyko­rzystywane w szacunku porównawczym gruntów w procesie scalenia. Celem opracowania był monograficzny przegląd literatury dotyczącej zastosowania funkcji rozmytych i analiz wielokryterialnych na potrzeby modelowania cyfrowych map glebowych oraz przedsta­wienie możliwości ich wykorzystania w warunkach polskich. Uzyskane wyniki wskazują, że istotne jest stworzenie systemu informacji geograficznej o glebach, zawierającego dane dotyczące kompleksów przydatności rolniczej i ich cech. Do opracowania systemu należy wykorzystać techniki cyfrowego modelowania gleb oparte na teorii zbiorów rozmytych i logice rozmytej, wprowadzić ciągłą klasyfikację kompleksów - co pozwoli na uwzględ­nienie płynnego charakteru zmian pokrywy glebowej w przestrzeni geograficznej i w prze­strzeni atrybutów. Taki materiał wejściowy da podstawy do innych analiz - służących np. szacunkowi gruntów, w którym uwzględniana pewność danych pozwoli na otrzymywanie bardziej wiarygodnych wyników.
Miejskie mapy tematyczne mogę być słabo czytelne w miejscach o dużym zagęszczeniu informacji punktowej. Jednym ze sposobów przezwyciężania tego problemu jest wykonanie anamorfoz zwiększających lokalną skalę obszaru o dużym zagęszczeniu informacji. Anamorficzne przekształcenia zmiennoskalowe wykonywane mogą być metodą izotropową, opierając się na zmianie skali mapy z zastosowaniem np. reprezentacji logarytmicznej lub przez utworzenie niejednorodnego, anizotropowego przekształcenia poprzedzanego lokalną analizą rozkładu danych punktowych na odwzorowanym obszarze. W artykule podjęta została próba zastosowania wskaźnika przestrzennej gęstości zjawisk punktowych do tworzenia zmiennoskalowych anamorfoz obszarów miejskich na przykładzie mapy miasta Wrocławia. Przedstawiona procedura konstrukcji tego typu map tematycznych opracowana i przetestowana została, z wykorzystaniem wektorowej bazy danych, w środowisku GIS.
W pracy przedstawiono wybrane metody przetwarzania zdjęć lotniczych i generowania na ich podstawie map tematycznych wykorzystujących pakiety programowe typu G.I.S. Przykładowe opracowania wykonane w systemie ILWIS wskazują na konieczność i możliwość modyfikacji obecnych metod sporządzania map tematycznych dla celów rolniczych i urządzenioworolnych. Proponowana w pracy metoda polegająca na digitalizacji konturów na powiększeniach zdjęć lotniczych dąje możliwość wykorzystania w procesie przetwarzania numerycznego innych cech fotointerpretacyjnych niż wyłącznie poziom szarości.
Kartografia gleboznawcza coraz częściej korzysta z materiałów fotolotniczych przy wykonywaniu map zawartości próchnicy, żelaza lub stosunków wodnych gleb. Podstawową cechą rozpoznawcza jest tu fototon zdjęcia określany w procesie analizy densytometrycznej. Materiały te obecnie jedynie wspomagają tradycyjne metody kartowania, ponieważ zależność między zawartością wymienionych pigmentów a jasnością spektralną i gęstością optyczną zdjęć nie jest jeszcze dostatecznie poznana. Prezentowane w pracy wyniki dotyczą próby określenia zależności kształtu krzywych spektrofotometrycznych sztucznych prób glebowych od zawartości związków żelaza, próchnicy i wody, na podstawie pomiarów w warunkach laboratoryjnych. Doświadczenie to jest wstępnym etapem opracowania założeń do metodyki wykonywania zdjęć lotniczych i automatyzacji procesu fotointerpretacyjnego dla celów gleboznawczych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.