Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  foschlor
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badano zmiany stężenia pozostałości insektycydów fosforoorganicznych w wątrobie i mózgu szczurów po intoksykacji pojedyńczej fenitrotionem, foschlorem oraz ołowiem z fenitrotionem i ołowiem z foschlorem. Octan ołowiu(II) podany w dawce 250 mg/kg m.c. przed fenitrotionem zarówno w sposób jednorazowy, jak i frakcjonowany (przez 5 dni po 50 mg/kg m.c.) spowodował trwający przez cały okres doświadczenia wzrost stężenia pozostałości tego insektycydu w badanych tkankach zwierząt w porównaniu z zatruwanymi wyłącznie fenitrotio­nem. Po dawce frakcjonowanej Pb(II) wzrost pozostałości fenitrotionu był większy. W wątrobie i mózgu szczurów, którym przed foschlorem podano, Pb(II) w niektórych okresach eksperymen­tu stwierdzano obniżony poziom pozostałości zastosowanego insektycydu w porównaniu ze zwierzętami zatruwanymi wyłącznie foschlorem. Zastosowanie ołowiu w dawce frakcjonowanej przed foschlorem w większym stopniu wpłynęło na obniżenie pozostałości tego insektycydu w badanych tkankach w porównaniu z zatruwanymi jednorazową dawką ołowiu i foschlorem.
W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczące zmian wybranych parametrów biochemicznych (glukozy, grup-SH oraz aktywności AP i Crpl) w surowicy krwi szczurów kontrolnych oraz zatruwanych octanem ołowiawym (w przeliczeniu na ołów) o stężeniu 2500 mg/dm3, podawanym przez 28 dni z wodą do picia i jednorazowo per os foschlorem w dawce 50 mg/kg m.c. Wymienione związki podawano poje­dyńczo i łącznie. Stwierdzono, że octan ołowiawy i foschlor w stosowanych daw­kach wykazują wpływ na badane parametry biochemiczne, przy czym nasilenie zmian uzależnione było nie tylko od rodzaju użytego ksenobiotyku, ale również od czasu jaki upłynął od zatrucia i sposobu intoksykacji. Zastosowanie octanu ołowiawego przed foschlorem spowodowało w niektórych okresach czasu nasilenie zmian w badanych parametrach biochemicznych — zwłaszcza aktywności fosfatazy alkalicznej i ceruloplazminy — w porównaniu z intoksykacją pojedyńczą tymi związkami.
Oznaczano aktywność esterazy acetylocholinowej (AChE) we krwi i w mózgu szczurów narażonych na ołów, fenitrotion i foschlor oraz ołów z fenitrotionem i ołów z foschlorem. Wykazano zróżnicowany wpływ octanu ołowiu(II) podanego jednorazowo w dawce 250 mg/kg m.c. i w sposób frakcjonowany (przez 5 dni po 50 mg/kg m.c.) na aktywność cholinoesteraz. W intoksykacjach mieszanych ołów nasilał i przedłużał proces hamowania AChE wywołany przez fenitrotion oraz przedłużał reaktywację tego enzymu. Natomiast po podaniu ołowiu z foschlorem między 6. godziną a 21. dniem doświadczenia występowały nieregularne zmiany o różnym nasileniu w aktywności AChE we krwi i w mózgu. Bardziej nasilony spadek aktyw­ności tego enzymu był w grupie szczurów narażonych na octan ołowiu(II) w dawce frakcjono­wanej i foschlor niż w grupie zwierząt intoksykowanych jednorazową dawką octanu ołowiu(II) i foschloru.
W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczące wpływu ołowiu, fenitrotionu i foschloru na aktywność fosfatazy alkalicznej (ALP) i stężenie glukozy w surowicy krwi szczurów w różnych okresach czasu po intoksykacji pojedynczej oraz mieszanej. Po jednorazowym poda­niu fenitrotionu lub foschloru w dawce 50 mg/kg m.c. obserwowano istotny wzrost aktywności fosfatazy alkalicznej w surowicy w porównaniu z wartością grupy kontrolnej. W grupach zwierząt zatruwanych ołowiem i fenitrotionem aktywność ALP w początkowej i końcowej fazie eksperymentu była wyższa w stosunku do aktywności tego enzymu u szczurów narażonych wyłącznie na ten insektycyd, a w przypadku intoksykacji ołowiem i foschlorem prawie we wszystkich okresach doświadczenia - obniżona. Poziom glukozy był podwyższony u szczurów, którym podano wyłącznie fenitrotion, a zwłaszcza między 6. a 24. godziną eksperymentu. Wcześniejsza aplikacja ołowiu przed fenitrotionem spowodowała istotny spadek poziomu tego parametru w tym okresie. W grupach szczurów zatruwanych foschlorem oraz ołowiem i foschlorem stężenie glukozy ulegało niewielkim wahaniom, z tendencją spadkową w stosunku do kontroli. Jedynie po dawce frakcjonowanej Pb(II) i foschlorze, w 7. i 21. dniu wystąpił wzrost poziomu glukozy w porównaniu z kontrolą, a w 12. godz., 7. i 21. dniu w stosunku do zwierząt narażonych wyłącznie na foschlor.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.