Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  fluorek sodu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy określono zawartość miedzi w surowicy krwi oraz w wybranych tkankach szczurów pozostających na diecie z dodatkiem fluorku sodu (NaF). Badania przeprowadzono na szczurach rasy Wistar, którym w ciągu 24 miesięcy podawano fluorek sodu w ilości 100 ppm w wodzie picia. Zawartość miedzi określono metodą atomowej spektrometrii absorpcyjnej. U zwierząt z dodatkiem NaF w wodzie do picia stwierdzono obniżony poziom miedzi w surowicy krwi oraz w większości badanych tkanek porównaniu z grupą zwierząt kontrolnych. Jedynie wątrobie oraz w sercu, zarówno u samców, jak i u samców odnotowano podwyższoną zawartość miedzi u zwierząt otrzymujących NaF.
Zbadano wpływ fluorku sodu na aktywność SDH wątroby szczurów, które eksponowano na ten związek w sposób ostry i przewlekły. Stwierdzono statystycznie znamienny spadek aktywności SDH w wątrobie szczurów po intoksykacji ostrej fluorkiem sodu. Obserwowane zmiany mogą świadczyć o zaburzeniu badanego przez nas fragmentu przemiany węglowodanów w komórkach wątrobowych. Podobnych zmian nie obserwowano u szczurów eksponowanych na fluorek sodu w sposób przewlekły.
Celem pracy była ocena wpływu fluorku sodu podawanego szczurom w wodzie pitnej, w dawce 10 i 30 mg F71 przez okres trzech, sześciu i dziewięciu miesięcy na stężenie magnezu całkowitego w surowicy krwi i kościach tych zwierząt. Z badań przedstawionych w niniejszej pracy wynika, że długotrwała (9 miesięcy) ekspozycja szczurów na fluorek sodu podany drogą pokarmową prowadzi do wzrostu całkowitego stężenia magnezu w osoczu oraz do obniżenia zawartości magnezu w kościach eksponowanych zwierząt.
Przeprowadzono badania nad wpływem fluorku sodu na parametry stresu oksydacyjnego w mitochondriach z łożysk ludzkich. Zaobserwowano, że fluorek sodu powoduje zwiększenie stężenia dialdehydu malonowego i zmniejszenie zawartości grup tiolowych białek, natomiast nie wpływa na generację rodnika hydroksylowego (•OH).
Celem pracy było zbadanie aktywności amylazy w surowicy krwi i w trzustce szczurów szczepu Wistar FL, którym podano jednorazowo, dootrzewnowo 35 mg NaF/kg masy ciała. W surowicy krwi nie stwierdzono zmian aktywności amylazy, natomiast w trzustce wykazano tendencje wzrostowe (o 23%) aktywności tego enzymu. Ze względu na fakt, że źródłem alfa-amylazy w surowicy szczura są ślinianki i wątroba, nie zaobserwowaliśmy zależności między aktywnością amylazy w surowicy krwi (brak zmian) a aktywnością amylazy oznaczanej w trzustce (tendencje wzrostowe).
Szczurom rasy Wistar FL podawano fluorek sodu dootrzewnowe oraz w wodzie pitnej. Spowodowało to w obu doświadczeniach powstanie hiperglikemii fluorkowej, której towarzyszył spadek aktywności glukozo-6-fosfatazy wątrobowej, co sugeruje, że przyczyną hiperglikemii nie jest stymulacja szlaku glukoneogenezy.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.