Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  fermentation industry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Omówiono projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych, substancji pomagających w przetwarzaniu i warunków ich stosowania w zakresie dotyczącym napojów i soków, alkoholi i przetworów owocowych i warzywnych. Przedstawiono listę substancji, dla których nie j est konieczne ustalanie dopuszczalnych poziomów ich zawartości w żywności i nie określa się zakresu ich stosowania. Omówiono też wymagania dotyczące dodatku niektórych substancji dodatkowych do poszczególnych produktów spożywczych z branż: napojów i soków, alkoholi i przetworów owocowych i warzywnych.
4
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Prof.dr hab. Kazimierz Jarosz 1923-1998

80%
Tolerancja na duże stężenia etanolu jest ważną cechą drożdży stosowanych w przemyśle fermentacyjnym. Celem przeprowadzonych badań było określenie tolerancji szczepów drożdży kefirowych na alkohol etylowy oraz ich zdolności do fermentacji różnych źródeł węgla. Największą tolerancję wykazały komórki szczepu Kluyveromyces lactis i były zdolne do wytworzenia kolonii w podłożu zawierającym 20% etanolu. Cecha ta oraz zdolność do fermentacji laktozy, potwierdzają duży potencjał szczepu Kluyveromyces lactis w produkcji alkoholu etylowego. Mimo iż kefir jest produktem charakteryzującym się małą zawartością etanolu, jest źródłem szczepów drożdży tolerujących wysokie stężenia alkoholu etylowego.
Przeprowadzono elektrofuzję protoplastów pomiędzy przemysłowym szczepem winiarskim Saccharomyces cerevisiae S.o./2 i szczepem S. cerevisiae rho- ATCC 38637, stosowanym do odkwaszania moszczów gronowych po zakończeniu fermentacji alkoholowej. W celu wytypowania markerów pozwalających na izolację fuzantów określono zdolność obu szczepów drożdży do asymilacji różnych źródeł węgla oraz do wzrostu na podłożach o podwyższonym stężeniu sacharozy lub cykloheksimidu. Przed procesem elektrofuzji optymalizowano protoplastyzację, stosując różne enzymy lityczne, dobierając odpowiednio ich dawki oraz kombinacje. Jednocześnie ustalono właściwe parametry przebiegu elektrofuzji. Z grupy fuzantów wybrano dwie stabilne hybrydy (F1 i F2) i poddano charakterystyce w kierunku określenia zawartości DNA w komórce, zdolności przemiany kwasu jabłkowego do kwasu mlekowego oraz produkcji etanolu. Otrzymane wyniki wskazują, że obydwa szczepy mają zwiększoną zawartość DNA w komórkach. Fuzanty prowadziły fermentację jabłczanowo-mleczanową o wydajności porównywalnej ze szczepem S. cerevisiae rho- ATCC 38637 i fermentację alkoholową na poziomie porównywalnym ze szczepem S. cerevisiae S.o./2.
W artykule przedstawiono badania nad wpływem kontaktu stali stosowanej na zbiorniki magazynowe w przemyśle fermentacyjnym i spirytusowym oraz powłok z tworzywa PET na jakość ziemniaczanego spirytusu surowego. W badanym spirytusie, w wyniku korozji stalowych płytek, stwierdzono zwiększenie zawartości aldehydów, związków karbonylowych oraz innych zanieczyszczeń. W przechowywanym spirytusie najlepsza okazała się powłoka z PET – zmiany fizykochemiczne i organoleptyczne badanego spirytusu były porównywalne ze zmianami, jakie zaszły w spirytusie przechowywanym w szklanym sloju (próbka kontrolna).
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.