Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  estry metylowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Kryzys energetyczny lat siedemdziesiątych, wywołany dwukrotną znaczną podwyżką cen ropy naftowej, zwrócił uwagę na możliwość poważnego ograniczenia w przyszłości do tego surowca energetycznego, zwłaszcza w państwach wysoko uprzemysłowionych. Stąd też w przemyśle motoryzacyjnym zaznaczyły się dwa główne nurty działań. Pierwszy prowadził do ograniczenia zużycia paliw pochodzących z ropy naftowej poprzez budowę coraz to doskonalszych silników, natomiast drugi prowadził do poszukiwania i wdrażania paliw alternatywnych, tzn. pochodzących z innych źródeł niż ropa naftowa, bardziej dostępnych i przyjaznych dla środowiska. Jednym z poważniejszych źródeł zatrucia atmosfery jest motoryzacja. Według danych światowych 75% całkowitej emisji tlenku węgla pochodzi z procesów spalania w pojazdach. Ponadto motoryzacja przyczynia się do znacznych emisji takich gazów, jak tlenki azotu i tlenek węgla. Konsekwencją niekontrolowanej i nadmiernej emisji wyżej wymienionych gazów jest zanieczyszczenie środowiska naturalnego i efekt cieplarniany.
Kryzys energetyczny lat siedemdziesiątych, wywołany dwukrotną znaczną podwyżkę cen ropy naftowej zwrócił uwagę na możliwość poważnego ograniczenia w przyszłości tego surowca energetycznego, zwłaszcza w państwach wysoko uprzemysłowionych. Stąd też w przemyśle motoryzacyjnym zaznaczyły się dwa główne nurty działań. Pierwszy prowadzi do ograniczenia zużycia paliw pochodzących z ropy naftowej poprzez budowę coraz to doskonalszych silników, natomiast drugi prowadzi do poszukiwania i wdrażania paliw alternatywnych, tzn. pochodzących z innych źródeł niż ropa naftowa, bardziej dostępnych i przyjaznych dla środowiska. Jednym z poważniejszych źródeł zatrucia atmosfery jest motoryzacja. Według danych światowych 75% całkowitej emisji tlenku węgla pochodzi z procesów spalania w pojazdach. Ponadto motoryzacja przyczynia się do znacznych emisji takich gazów, jak tlenki azotu i tlenek węgla. Konsekwencją niekontrolowanej i nadmiernej emisji wyżej wymienionych gazów jest zanieczyszczenie środowiska naturalnego i efekt cieplarniany.
Zastosowano chemiczną jonizację pozytywną do identyfikacji estrów metylowych nienasyconych kwasów tłuszczowych analizowanych przy pomocy układu chromatografu gazowego, sprzężonego ze spektrometrem mas firmy Finnigan Mat typ GCQ. Uzyskane spektra mas estrów metylowych nienasyconych kwasów tłuszczowych (a w szczególności wielonienasyconych) dzięki bardzo wysokiej intensywności jonu M+l nadają się niemal idealnie do identyfikacji tych kwasów, szczególnie w przypadku próbek biologicznych.
Dokonano przeglądu i analizy uwarukowań genetycznych, hodowlanych i agrotechnicznych, technologiczno-przetwórczych i ekonomicznych dotyczących produkcji i wykorzystania rzepaku jako ekologicznego źródła surowców i półsurowców oleochemicznych do produkcji różnorodnych produktów finalnych (oleje i środki spożywcze, biopaliwo, środki myjąco-piorące, oleje hydrauliczne i smary, przemysł farb i lakierów, rozcieńczalniki do środków ochrony roślin i innych). Możliwości modyfikacji składu kwasów tłuszczowych w nasionach rzepaku ułatwiają dostosowanie go do pożądanych wymagań produktów końcowych. Wykorzystanie potencjalnych możliwości produkcji i przetwórstwa rzepaku utrudnione jest uwarunkowaniami ekonomicznymi.
Konfiguracja wtrysku paliwa w silniku z zapłonem samoczynnym oraz zagadnienia optymalizacji procesu spalania wyznaczają określone wymagania jakościowe w stosunku do paliw silnikowych. Zmiany cech fizyko-chemicznych biopaliw RME oraz destrukcja materiałów konstrukcyjnych stanowią podstawę do wprowadzania zamienników materiałowych w układzie paliwowym silników i wyznaczają potrzebę ustalenia norm przechowywania biopaliw. Na podstawie przeprowadzonych badań dokonano oceny procesów destrukcji materiałów stosowanych w układach paliwowych silników pojazdów rolniczych. Ocena jakości produktów RME i możliwość ich wykorzystania w pojazdach rolniczych powinna być dokonywana wieloaspektowo. Należy wprowadzić zamienniki materiałowe w układzie paliwowym silników pojazdów rolniczych zgodnie ze standaryzacją przemysłu motoryzacyjnego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.