Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  environment hazard
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Wykonano 8 tyg. doświadczenie na szczurach zatruwanych ołowiem i kadmem, którym podawano preparaty flawonoidów aronii i tarczycy bajkalskiej. Wykazano ochronne działanie aronii na zmiany patologiczne w wątrobie i nerkach zatruwanych zwierząt.
Zbadano właściwości fizykochemiczne wybranych polichlorowanych pochodnych dibenzodioksyny – PCDD; dibezofuranu – PCDF oraz bifenylu – PCB. Na bazie uzyskanych danych przeprowadzono analize˛ SAR w zakresie toksyczności badanych związków. Dane fizykochemiczne obliczono metodąpółempiryczną, na podstawie struktur pochodnych po ich optymalizacji geometrycznej, za pomoca˛ programu HyperChem. Zgromadzone dane porównywano z miarą toksyczności (TEF) związków. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że analiza SAR na bazie właściwości fizykochemicznych może być prowadzona tylko w grupach związków o podobnej budowie.
Uniepalniacze są to substancje opóźniające zapłon. Na podstawie piśmiennictwa przedstawiono zagrożenia dla człowieka wynikające z zastosowania tych środków w różnych gałęziach przemysłu.
Spalanie odpadów komunalnych to jedno z głównych źródeł emisji dioksyn i wynikającego stąd zagrożenia. Rozpoznanie i odpowiednie prowadzenie procesu spalania, zastosowanie współczesnych instalacji redukcyjnych dowodzi, że stężenie dioksyn w stałych i gazowych produktach spalania można istotnie ograniczyć i zachować jego poziom w zakresie wymagań prawnych.
Na podstawie zwiększającej się kumulacji związków fluoru w kościach zwierzyny płowej wykazano, że skażenie środowiska ma miejsce nie tylko w pobliżu zakładów przemysłowych, ale obejmuje również tereny oddalone o dziesiątki kilometrów od źródeł emisji.
W pracy zwrócono uwagę na szeroki zakres stosowania chemicznych środków ochrony roślin w sadach, co stanowi zagrożenie dla środowiska. W szczególności dotyczy to insektycydów, wśród których dominują nieselektywne, toksyczne preparaty z grupy neurotoksyn. Zjawiskiem niekorzystnym jest także niedobór środków do biologicznego zwalczania. W podsumowaniu, podano wykaz proekologicznych środków ochrony roślin zalecanych do ochrony upraw sadowniczych w Polsce.
Omówiono polichlorowane dibenzodioksyny (PCDDs) oraz pokrewne im związki. Wskazano na główne źródła ich powstawania oraz omówiono problemy analityczne związane z identyfikacją i oznaczaniem tych związków.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.