Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  doplaty do dzialalnosci operacyjnej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W opracowaniu zaprezentowano wyniki produkcyjne i ekonomiczne dwóch grup go­spodarstw rolnych różniących się formą prawną. Przeanalizowano oraz porównano struk­turę produkcji, kosztów, aktywów jak również pasywów gospodarstw indywidualnych z osobowością prawną. Analizę wykonano na podstawie danych zebranych w ramach Systemu Zbierania i Wykorzystywania Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych w 2010 roku. Pomimo, iż analizowano dwie grupy gospodarstw o tym samym kierunku produkcji, potencjale ekonomicznym oraz charakteryzujące się podobną strukturą upraw to ze względu na inną formę prawną charakteryzowały się one odmiennymi wynikami. Gospodarstwa z osobowością prawną osiągnęły lepsze wyniki pod względem produktyw­ności, natomiast gospodarstwa indywidualne osiągnęły wyższą wartość dochodu w prze­liczeniu na osobę pełnozatrudnioną.
Wyniki grupy 15 gospodarstw ekologicznych w roku 2010 i 2011, posiadających śred­nio blisko 6 ha upraw sadowniczych, stanowiących około 60% powierzchni użytków rol­nych, wskazują jak trudna i ryzykowna jest produkcja owoców metodami ekologicznymi. W analizowanych gospodarstwach intensywność produkcji była na dość niskim pozio­mie, co znajdowało odzwierciedlenie w poziomie plonowania i jakości owoców. Najważ­niejszym składnikiem kosztów ogółem były koszty wynagrodzeń, których udział wyno­sił około 30%. Realizacja przyjętego programu produkcji wymagała bowiem ponoszenia wysokich nakładów pracy. Mimo tego, że w obydwu latach produkcja była opłacalna, to nawet po włączeniu dopłat do działalności operacyjnej dochód na osobę nieopłaconą w rodzinie rolnika w 2010 roku był niższy od średniej płacy netto w gospodarce narodo­wej. W obydwu latach dopłaty były fundamentalnym składnikiem dochodu, w 2010 roku stanowiły 86,0%, a w 2011 roku - 69,3%.
Wyniki rachunkowości Polskiego FADN w 2010 roku potwierdziły duże zróżnico­wanie efektywności funkcjonowania gospodarstw ekologicznych w porównaniu do go­spodarstw konwencjonalnych, przynależnych do tych samych grup użytków rolnych. W gospodarstwach ekologicznych intensywność produkcji była około dwukrotnie niższa, a w ślad za tym plonowanie roślin. W efekcie m.in. słabszego plonowania, niższej obsa­dy zwierząt, większego udziału użytków zielonych, mniejszego udziału zbóż w struktu­rze upraw, średnia produktywność ziemi pozostawała na poziomie 45,4% wartości w go­spodarstwach konwencjonalnych. Powyższe uwarunkowania spowodowały, że w gru­pach gospodarstw ekologicznych posiadających mniej niż 50 ha UR dochody z rodzin­nego gospodarstwa rolnego i na osobę nieopłaconą w rodzinie rolnika były niższe niż w porównywanych gospodarstwach konwencjonalnych, mimo pozyskania wyższych do­tacji. Natomiast bardzo duże gospodarstwa ekologiczne (>50 ha UR) mimo słabych efek­tów produkcyjnych dzięki pozyskanym dopłatom uzyskały dochody na FWU wyższe.
Na podstawie wyników rachunkowości Polskiego FADN w 2007 zaprezentowano zróż­nicowanie poziomu produkcji, kosztów i dochodów gospodarstw ekologicznych w zależ­ności od obszaru użytkowanych użytków rolnych (UR) na tle gospodarstw konwencjonal­nych. Szczególną pozycję zajmowały gospodarstwa ekologiczne o największych zasobach ziemi, przekraczających 50 ha UR. Na tle pozostałych grup o mniejszej skali obszarowej charakteryzuje je najniższa produkcyjność ziemi, niskie wydajności produkcji, ale przy tym najwyższy poziom dochodu z rodzinnego gospodarstwa rolnego oraz w przeliczeniu na osobę pełnozatrudnioną w rodzinie rolnika i na 1 ha UR. Sytuacja dochodowa tych gospodarstw wynikała głownie z racji pozyskanych dopłat do działalności operacyjnej.
W krajach Unii Europejskiej następuje rozwój rolnictwa ekologicznego. W dużym stopniu jest to warunkowane prowadzoną polityką rolną Wspólnoty poprzez system do­tacji, co potwierdzają wyniki rachunkowości FADN. Na podstawie danych FADN pozyskanych z bazy DG AGRI Komisji Europejskiej opisano sytuację produkcyjno-ekonomiczną gospodarstw ekologicznych w wybranych 19 krajach Unii Europejskiej w 2008 roku. Zaprezentowano stan zasobów środków pro­dukcji i organizację produkcji oraz wyniki ekonomiczne z uwzględnieniem roli dopłat do działalności operacyjnej. Z przeprowadzonej analizy wynika, że aż w 10 krajach poziom poniesionych kosz­tów był wyższy od wartości produkcji (Czechy, Dania, Niemcy, Estonia, Irlandia, Łotwa, Finlandia, Szwecja, Słowenia i Wielka Brytania). We wszystkich krajach uzyskano jednak dodatnią nadwyżkę w postaci wartości dodanej netto, którą zwłaszcza w krajach o dużych zasobach ziemi uprawianej metodami ekologicznymi zapewniły dopłaty.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.