Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 70

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  dietary mistake
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Analiza danych z piśmiennictwa z ostatnich 10 lat, dotyczących oceny sposobu odżywiania młodzieży wykazała wiele nieprawidłowości, co może mieć wpływ na zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób na tle wadliwego żywienia w późniejszym okresie życia.
Kobiety z nadwagą lub otyłością popełniają wiele błędów żywieniowych. Większość kobiet (80%) nie ogranicza spożywania produktów zawierających cholesterol Połowa respondentek nie zwraca uwagi na zawartość soli, cukru w produktach spożywczych. Produkty typu „fast food" oraz tłuste mięsa często znajdują się w diecie ankietowanych.
Omówiono i porównano sposób żywienia kobiet w wieku rozrodczym, uwzględniając ich stan fizjologiczny (nie będące w ciąży, ciężarne, karmiące). Wady w żywieniu kobiet są podobne, przy czym spożycie produktów i składników odżywczych przez kobiety ciężarne i karmiące w mniejszym stopniu jest zbilansowane z zaleceniami i normami niż przez nieciężarne.
W pracy oceniano czynniki żywieniowe mogące mieć wpływ na zwiększoną masę ciała u badanych osób z woj. podlaskiego. Zwrócono uwagę zarówno na zły skład ilościowy dziennych racji pokarmowych jak i błędy dotyczące niewłaściwych zwyczajów i zachowań żywieniowych.
Oceniano sposób odżywiania kobiet w okresie ciąży. W dietach kobiet w ciąży stwierdzono wiele nieprawidłowości: zbyt niskie spożycie warzyw i owoców, białka. Tylko 27% ankietowanych wprowadziło do diety kwas foliowy, a 17% produkty bogate w żelazo. Prawie wszystkie respondentkipiły mleko i ograniczyły spożycie kawy
Ocena sposobu żywienia 290 studentów, przeprowadzona metodą wywiadu, z ostatnich 24 godz. przed badaniem wykazała, że wartość energetyczna oraz zawartość składników odżywczych, z wyjątkiem tłuszczu, żelaza i białka ogółem, w całodziennych racjach pokarmowych, nie wypełniały zalecanej normy.
Celem pracy była ocena zwyczajów żywieniowych studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. W badaniu ankietowym zdecydowano się na celowy dobór próby. Do analizy danych ankietowych wykorzystano test Ch2. Uzyskane wyniki potwierdzają, iż większość studentów nie odżywia się prawidłowo. Najczęstszą nieprawidłowością jest nie regularne spożywanie śniadań przed wyjściem z domu, jak również nieregularne lub wcale nie spożywanie drugich śniadań w pracy lub w przerwach między zajęciami. Również spożywanie obiadów przez dużą grupę badanych było nieregularne. Przyczyną takiego stanu jest prawdopodobnie brak prawidłowych nawyków żywieniowych wśród młodych łudzi. Pośpiech młodych ludzi oraz ograniczone środki finansowe są przyczyną spożywania, przez większość badanych studentów; tylko obiadów jednodaniowych, najczęściej przygotowanych we własnym zakresie. Podstawowe produkty takie jak mięso, ryby; drób, mleko i przetwory mleczne oraz owoce i warzywa większość badanych studentów spożywała przynajmniej raz w tygodniu lub częściej. Duża grupa badanych (zwłaszcza kobiety) deklarowała częste spożywanie słodyczy.
Ocena sposobu żywienia przeprowadzona metodą wywiadu z ostatnich 24 godzin przed badaniem wykazała szereg nieprawidłowości w sposobie odżywiania się studentów - mężczyzn. Średnia całodzienna racja pokarmowa studentów pokrywała ich zapotrzebowanie energetyczne, dostarczała wystarczające ilości białka, tłuszczu, żelaza i witaminy C, natomiast nie pokrywała ich zapotrzebowania na węglowodany, wapń oraz witaminy: А, В1 i B2. Procentowy udział energii z tłuszczu w posiłkach badanych studentów wynosił 35% i znacznie przekraczał zalecenia.
Ocena sposobu żywienia przeprowadzona metodą wywiadu z ostatnich 24 godzin przed badaniem wykazała szereg nieprawidłowości w sposobie odżywiania się studentek. Średnia racja pokarmowa kobiet nie pokrywała ich zapotrzebowania energetycznego, nie wypełniała norm na składniki odżywcze z wyjątkiem białka zwierzęcego, a udział energii z tłuszczu znacznie przekraczał zalecenia. Studentki spożywały za mało produktów zbożowych, mleka i jego przetworów, ziemniaków, warzyw i owoców oraz nasion roślin strączkowych.
Dokonano oceny jakościowej sposobu żywienia (metodą punktową wg Bielińskiej i wg Szewczyńskiego) kohorty studentów AMB. Wykazano, że większość jadłospisów była niepoprawnie zestawiona, dominowały posiłki węglowodanowo-tłuszczowe.
W pracy oceniano wartość energetyczną dziennych racji pokarmowych oraz zawartość głównych składników odżywczych u osób z nadwagą lub otyłością rozpoczynających pracę w grupie wsparcia otyłych. Stwierdzane błędy żywieniowe dotyczyły niewłaściwych proporcji w spożyciu białka, tłuszczów, węglowodanów, cholesterolu pokarmowego i błonnika.
Dokonano oceny sposobu żywienia studentów uprawiających sport. W ocenie ilościowej zastosowano metodę wywiadu o spożyciu z ostatnich 24 godz. poprzedzających badanie (uśredniono dane z trzech kolejnych dni). W ocenie jakościowej wykorzystano metodę punktową wg Bielińskiej. Uzyskane wyniki wykazały nieprawidłowości w żywieniu badanych studentów obu płci.
Analizowano spożycie witamin A, E, Bu B% C i niacyny w racjach pokarmowych diety zwyczajowej u osób ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) powyżej 25 kg/m oraz dokonano oceny realizacji zaleceń diety niskoenergetycznej (1000 kcal). Stwierdzono, iż po zastosowaniu diety niskoenergetycznej spożycie witamin bylo niższe w porównaniu z dietą zwyczajową. Niższe spożycie związane było z niecałkowitym dostosowaniem się pacjentów do zalecanej diety.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.