Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  dieta niskokaloryczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Superoxide dismutase activity and the copper level in serum of rats treated with protein deficient or energy restricted diet were measured. Decrease in the copper concentration after 3 months of experiments was found. No influence on enzyme activity was observed in limited nutritional conditions.
Starzenie rozpoczyna się na poziomie molekularnym. Aktualna teoria starzenia zakłada, że jest to proces wieloczynnikowy, którego skutkiem jest nagromadzenie uszkodzeń w cząsteczkach białek, lipidów i kwasów nukleinowych i zaburzenie ich funkcji. Przebieg starzenia jest regulowany przez wiele czynników, które można podzielić na czynniki genetyczne oraz poza genetyczne (głównie środowiskowe). Ponieważ genomy i środowiska każdego człowieka są różne, dlatego ludzie nie starzeją się w tym samym tempie. Co więcej, różne narządy tej samej osoby mają nieco inne tempo starzenia.
Zgodnie z powszechnie przyjętymi rekomendacjami w leczeniu otyłości i nadwagi zaleca się ograniczenie spożycia kalorii oraz spożycie węglowodanów w ilości 50-60% ogółu energii, tłuszczów w ilości 25-35% oraz białek w zakresie 10-15%. W ramach tej diety niezbędne jest ograniczenie spożycia cukrów dodanych, tłuszczów i alkoholu. Utrzymanie masy ciała wymaga przewlekłego przestrzegania diety. Inne alternatywne popularne diety, obniżające masę ciała, polegają na zmiennej zawartości makroskładników, co determinuje ich nazwy: diety bardzo niskoenergetyczne, diety niskowęglowodanowe, diety wysokobiałkowe, dieta śródziemnomorska i diety komercyjne. Obecnie trudno jest określić, która z diet jest bardziej bezpieczna i skuteczna. Niezbędne są dalsze wieloletnie obserwacje.
Celem pracy była ocena zmian składu ciała oraz oszacowanych na tej podstawie podstawowych wydatków energetycznych u otyłych kobiet pozostających przez 24 tygodnie na tradycyjnej diecie niskoenergetycznej. Do badań zakwalifikowano 38 kobiet z otyłością prostą o średniej masie ciała 89,8 ± 12,9 kg i średnim współczynniku masy ciała 33,9 ± 4,0 (BMI 29-40), w wieku od 18 do 60 lat (średnio 44,5 ± 8,8 lat). Dynamika zmian masy i składu ciała w trakcie odchudzania zależy od stopnia otyłości i wieku, dlatego pacjentki podzielono na grupy: w zależności od początkowej wartości BMI: < 35 i ≥ 35 oraz wieku: <50 i ≥ 50 lat. Program redukcji masy ciała obejmował odbywające się, co 14 dni przez 12 tygodni spotkania grupowe i spotkanie przypominające po następnych 3 miesiącach. W ramach spotkań wykonywano w standardowych warunkach pomiary masy i składu ciała metodą bioelektrycznej impedancji przy użyciu aparatu AKERN-RJ 101/S. Wartości komponentów ciała oraz podstawowej przemiany materii oszacowano przy pomocy programu Bodygram 1.1. Pacjentkom zalecano stosowanie diety dostarczającej dziennie 1000 kcal, w tym: 20% energii z białka, 30% z tłuszczu i 50% z węglowodanów. Masa ciała kobiet zmniejszała się istotnie przez 24 tygodnie stosowania diety niskoenergetycznej (1000 kcal/dobę), przy czym w największym stopniu w ciągu pierwszych 2 tygodni trwania programu. Skład ciała kobiet stosujących dietę niskoenergetyczną (1000 kcal/dobę) zmieniał się istotnie jedynie przez pierwsze 10 tygodni trwania programu redukcji masy ciała i dynamika tych zmian była zależna od wieku i stopnia otyłości. Wartość oszacowanej na podstawie składu ciała podstawowej przemiany materii nie zmniejszyła się istotnie w trakcie 6 miesięcy stosowania diety niskoenergetycznej (1000 kcal/dobę), chociaż największe jej zmiany zaobserwowano u kobiet powyżej 50 roku życia.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.