Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  dieta niskobialkowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przebadano wpływ diety ubogiej w białko na zawartość w mięśniach i w wątrobie wskaźnika peroksydacji lipidów (TBARS) u szczurów pozostających w spoczynku i trenowanych na bieżni. Zwierzętom przez 3 miesiące podawano dietę o zawartości 9% energii z białka. Zwierzęta trenowane biegały na bieżni mechanicznej, jedną godzinę dziennie przez 5 dni w tygodniu, z szybkością 25 m•min-1. Kontrolę stanowiły zwierzęta pozostawione w spoczynku lub poddane treningowi na bieżni, które otrzymywały dietę o zawartości 20% energii z białka. Stwierdzono, że w grupach zwierząt nietrenowanych obniżenie podaży białka w diecie powodowało wzrost TBARS w wątrobie i obniżenie poziomu tego wskaźnika w mięśniu płaszczkowatym i części czerwonej mięśnia brzuchatego łydki (RG). Silna tendencja do obniżenia zawartości TBARS widoczna była również w części białej mięśnia brzuchatego łydki. Trening nie wpłynął znamiennie na poziom badanego wskaźnika. U zwierząt trenowanych, podobnie jak w grupach nietrenowanych obniżenie podaży białka powodowało zmniejszenie zawartości TBARS w RG natomiast, w przeciwieństwie do zwierząt nietrenowanych nie obserwowano znamiennych różnic zależnych od diety w zawartości TBARS w wątrobie i mięśniu płaszczkowatym.
Superoxide dismutase activity and the copper level in serum of rats treated with protein deficient or energy restricted diet were measured. Decrease in the copper concentration after 3 months of experiments was found. No influence on enzyme activity was observed in limited nutritional conditions.
Doniesienia licznych autorów wskazują, że dieta uboga w białko (PDD) może zmniejszać aktywność enzymów antyoksydacyjnych w tkankach, czemu towarzyszy wzrost wskaźników peroksydacji lipidów. Z kolei adaptacja do wysiłków fizycznych powoduje wzrost bariery antyoksydacyjnej w tkankach. Brak jest doniesień oceniających wpływ PDD na aktywność enzymów antyoksydacyjnych w mięśniach szkieletowych oraz wpływ treningu na czynność enzymów antyoksydacyjnych w mięśniach i w wątrobie u zwierząt karmionych PDD. Zagadnienia te były celem obecnej pracy. Badania wykonano na szczurach, samcach rasy Wistar. Zwierzętom przez 3 miesiące podawano dietę o zawartości 9% energii z białka. Jedna grupa zwierząt biegała na bieżni mechanicznej godzinę dziennie, przez 5 dni w tygodniu. Druga grupa pozostawała w spoczynku. Kontrolę stanowiły zwierzęta, trenowane lub nietrenowane karmione dietą zawierającą 20% energii z białka. Po 3 miesiącach określano aktywność peroksydazy glutationowej (GPX) i dysmutazy ponadtlenkowej (SOD) oraz zawartość zredukowanego glutationu (GSH) w homogenatach wątroby, mięśnia płaszczkowatego (Soleus), oraz części czerwonej (R-Gastrocnemius) i białej (W-Gastrocnemius) mięśnia brzuchatego łydki. PDD obniżała aktywność GPX we wszystkich badanych tkankach oraz aktywność SOD w R- i W-Gastrocnemius i Soleus. Ponadto obserwowano obniżenie zawartości GSH w wątrobie, Soleus i W-gastrocnemius. U zwierząt karmionych PDD, trening częściowo zapobiegał obniżeniu aktywności GPX i SOD w Soleus i W-Gastocnemius. PDD zwiększała wartość stosunku SOD do GPX we wszystkich badanych tkankach. Trening powodował zmniejszenie tego efektu w R-Gastrocnemius i tendencje do zmniejszenia w pozostałych tkankach.
Modyfikacja diety łatwo strawnej - 2000 kcal Dieta łatwo strawna - 75 g białka Dieta bogatobiałkowa - 100g białka Dieta niskobiałkowa - 40g białka Zastosowanie w chorobach miąższu wątroby, trzustki, nerek. Przykłady diet, wartość odżywcza, dzienne racje pokarmowe, jadłospisy.
W badaniach przeprowadzonych na 19 młodych szczurach zastosowano okresowe (4-tygodniowe) obniżenie poziomu spożycia białka, zastępując pełnoporcjową, półsyntetyczną mieszankę paszową zawierającą 20 % białka (pochodzącego z izołatu sojowego) analogiczną mieszanką izokaloryczną, ale zawierającą 10 % białka. Stwierdzono, że w okresie 4 tygodni obniżonego poziomu spożycia białka wydalanie mocznika w moczu zmniejszyło się trzykrotnie, natomiast w okresie 4 tygodni realimentacji wydalanie to osiągnęło poziom o 40 % niższy, niż w okresie poprzedzającym okres obniżonego spożycia białka, mimo, że spożycie białka w tym czasie wróciło do poziomu z okresu wstępnego. Uzyskane wyniki świadczą o istnieniu pamięci żywieniowej.
Celem pracy była ocena realizacji zaleceń dietetycznych u 19 mężczyzn i 8 kobiet z przewlekłą niewydolnością nerek w okresie leczenia zachowawczego. Zakres pracy obejmował ocenę wartości energetycznej diety i spożycia wybranych makroskładników na podstawie jadłospisów uzyskanych metodą trzydniowego bieżącego notowania. Badania wykazały, że zastosowana terapia nie spowodowała zmniejszenia masy tkanki tłuszczowej oraz beztłuszczowej masy ciała. Zaobserwowano natomiast pozytywny efekt obniżenia stężenia mocznika w surowicy krwi. Stwierdzono ponadto, że pacjenci obu płci spożywali białko roślinne w proporcjach wyższych od zaleceń. Głównym problemem w realizacji zaleceń dietetycznych była niska akceptacja produktów niskobiałkowych.
Badano wpływ dymu tytoniowego, aniliny, relanium oraz diety niskobiałkowej na zdolność rozrodczą i potomstwo szczurów. Badania wykonano na sześciu miotach białych szczurów. W pierwszym etapie badano efekty działania dymu tytoniowego, którego stężenie kontrolowano drogą pomiaru tlenku węgla w powietrzu komory doświadczalnej.
Porównywano wpływ diety pełnobiałkowej (24% białka) oraz niskobiałkowej (8% białka) na szereg parametrów świadczących o szkodliwym działaniu toluidyn. Podstawowe różnice dotyczyły stężenia związku we krwi, w moczu oraz zawartości methemoglobiny u szczurów karmionych dwoma rodzajami diet. Jednocześnie obserwowano różny stopień wyniszczenia zwierząt oraz różny stopień nasilenia zmian enzymatycznych i histopatologicznych w obydwu porównywanych grupach.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.