Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  dehulling
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W prezentowanych badaniach materiałem badawczym były nasiona rzepaku poddane procesowi obłuskiwania, a celem było określenie parametrów pracy separatora sitowo-pneumatycznego, z założeniem uzyskania największej skuteczności. Podczas badań zmieniana była wielkość otwarcia przesłony w cyklonie, która reguluje prędkość przepływu powietrza oraz zastosowano trzy rodzaje sit prostokątnych, tj.: sito 2,5 x 25 mm, 5 x 25 mm i 1,3 x 20 mm oraz sito z otworami okrągłymi o średnicy 2,5 mm w celu doboru najefektywniejszej separacji. Analizując wyniki strat liścieni oraz skuteczności oddzielenia okrywy owocowo-nasiennej najefektowniejsze okazało się zastosowanie sita prostokątnego o wymiarach 1,3 x 20 mm jako górne oraz 2,5 x 25 mm jako dolne oraz ustawiając prędkość przepływu powietrza 7,5 m·s-1.
W pracy badano nasiona pieprzycy siewnej o wilgotności 13%. Obłuskiwanie nasion, wykonywane na obłuskiwaczu tarczowym, następowało na skutek uderzenia o wirujące elementy robocze. Uzyskaną mieszaninę części morfologicznych nasion rozdzielano wykorzystując sita oraz separator pneumatyczny PETKUS K-293. Do analizy cech geometrycznych wybierano nasiona i liścienie niepołamane, bez widocznych uszkodzeń. Dla poszczególnych nasion i liścieni na podstawie wzorów obliczono pole powierzchni oraz objętość. Obliczono również współczynniki kształtu nasion i liścieni opierając się na wzorach Grochowicza, Mohsein’a i Donev’a. Na podstawie przeprowadzonych pomiarów i obliczeń wykazano, że średnia długość nasiona pieprzycy siewnej jest o 29% większa niż średnia długość liścieni, zaś średnia szerokość nasiona jest większa o 40% od średniej szerokości liścienia, a średnia grubość nasiona jest większa o 51% od średniej grubości liścienia. Obliczone średnie pole powierzchni nieobłuskanych nasion wynosiło 11,02 mm2 i było większe o 61% od obliczonego średniego pola powierzchni liścieni. Średnia obliczona objętość nasiona wynosiła 2,36 mm3 i była większa o 79% od średniej obliczonej objętości liścieni.
Nasiona bobiku są cennym źródłem białka tak dla przemysłu paszowego, jak i spożywczego. Zawierają jednak związki antyżywieniowe, których większość znajduje się w okrywie nasiennej. Pozbawienie nasion bobiku okrywy nasiennej podwyższa jakość otrzymanego surowca. Wykonano badania właściwości fizycznych nasion bobiku (odmian Nadwiślański, Dino, Tibo), mających bezpośredni związek z procesem obłuskiwania. Określono podstawowe wymiary nasion, powierzchnię okrywy nasiennej, prostopadłe rzuty powierzchni nasion, masę właściwą nasion, porowatość warstwy nasion oraz mieszaniny okrywy nasiennej i liścieni, współczynniki tarcia zewnętrznego i restytucji energii kinetycznej nasion, twardość okrywy nasiennej i liścieni, wytrzymałość nasion na ściskanie, energię uderzenia nasion, siłę powodującą odłamywanie okrywy nasiennej, prędkość unoszenia okrywy nasiennej i liścieni. Cechy te opisano za pomocą równań regresji. Opracowano model matematyczny opierający się na prawach ruchu ciała stałego, opisujący skuteczność, wydajność efektywną i jednostkowe zużycie energii obłuskiwania, a wykorzystujący równania regresji dotyczące właściwości fizycznych nasion. Parametry procesu obłuskiwania obliczone na podstawie modelu matematycznego skonfrontowano z wynikami uzyskanymi z eksperymentu. Porównanie dało wynik pozytywny, wykazało bowiem spójność modelu abstrakcyjnego z badanym systemem empirycznym. Zaproponowano metodę obłuskiwania nasion bobiku polegającą na wielokrotnych odbiciach nasion o elementy robocze obłuskiwacza, w wyniku których następuje pękanie okrywy nasiennej i jednoczesne jej odłamywanie przez wystające ziarna obracającej się ściernicy. Ten sposób obłuskiwania nasion bobiku był możliwy, ponieważ okrywa nasienna nie jest z liścieniami związana, lecz do nich przylega. Zapewniał również wysoką skuteczność obłuskiwania oraz znacznie przyczynił się do uproszczenia konstrukcji zespołu roboczego obłuskiwacza. Obłuskiwanie tą metodą nie powoduje rozdrobnienia liścieni, umożliwia łatwe wydzielenie cząstek okrywy nasiennej z powstałej mieszaniny, ogranicza do minimum powstawanie mączki.
Eksperyment przeprowadzono na 6 grupach brojlerów Avian w 2 powtórzeniach po 85 kurcząt w każdym. Żywione były tą samą mieszanką starter zawierającą 22% białka ogólnego i 12,27 MJ/kg. Od 22 do 49 dnia życia kurcząt skarmiano 6 mieszanek zawierających 65% kukurydzy, 67% pszenicy, pszenicę plus 15% lub 30% normalnego, lub obłuszczonego ziarna owsa. Wszystkie mieszanki były izobiałkowe i izoenergetyczne. W każdej z grup kurczęta jednego z dwóch powtórzeń otrzymywały w paszy dodatek preparatu Avizyme, zawierającego odpowiedni dla danej mieszanki zestaw enzymów. Oznaczono podstawowy skład chemiczny badanych zbóż, skład aminokwasów oraz zawartość włókna pokarmowego ogólnego, rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego, a także zawartość rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych arabinoksylanów, glukanów i niecelulozowych polisacharydów. W 36. dniu życia ptaków pobrano po 6 sztuk z każdego powtórzenia i grupy do badania względnej lepkości treści jelit. W 50.dniu przeprowadzono analizę rzeźną na 4 kogutkach i 4 kurkach z każdego powtórzenia. Oznaczono skład kwasów tłuszczowych w tłuszczu pobranym od 4 kurek z grup kontrolnych i z grup otrzymujących wyższe poziomy owsa, z dodatkiem enzymów i bez, tj. ogółem u 32 sztuk. Obłuszczony owies zawierał 2,5 razy mniej włókna pokarmowego, ale 3 razy więcej rozpuszczalnych glukanów niż owies nie obłuszczony. Najcięższe (2,28 kg) były brojlery żywione mieszanką zawierającą kukurydzę, a najlżejsze żywione pszenicą. Nie było statystycznie istotnych różnic pomiędzy masą ciała kurcząt żywionych mieszanką kukurydzianą, a pszenno-owsianymi. Avizyme nie wpłynął na zwiększenie masy ciała kurcząt. Wykorzystanie paszy na mieszance zawierającej 30% obłuszczonego owsa było tak dobre jak na mieszance kukurydzianej, w przy uzupełnieniu dodatkiem Avizymu 1100 - nawet lepsze. Stosunek kwasów tłuszczowych wielonienasyconych do nasyconych (PUFA/SFA) w tłuszczu sadełkowym wynosił 0,48 przy skarmianiu mieszanki kukurydzianej, 0,41 gdy pasza zawierała 30% obłuszczonego owsa, a w przypadku mieszanki pszennej tylko 0,35.
Badania przeprowadzono na 15 świniach, tucznikach rasy wbp, podzielonych na 5 grup, które żywiono paszą z 20-procentowym udziałem nasion bobiku odmiany Dino. W grupie D1 stosowano nasiona nie parowane i nie łuszczone, w grupie D2 — nie parowane obłuszczone, w grupie D3 — nasiona parowane nie obłuszczone, w grupie D4 — parowane obłuszczone i w grupie K stosowano paszę bez dodatku nasion bobiku. Przeprowadzone badania histopatologiczne i ultrastrukturalne wykazały u świń żywionych paszą z nasionami nie parowanymi lub nie obłuszczonymi uszkodzenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, komórek wątrobowych, komórek zewnątrzwydzielniczych trzustki, nabłonka kanalików nerkowych i mięśnia najdłuższego lędźwi. Na podstawie badań histochemicznych w wątrobie i błonie śluzowej przewodu pokarmowego stwierdzono niską aktywność dehydrogenazy bursztynianowej i mleczanowej oraz wysoką aktywność fosfatazy kwaśnej i zasadowej. Najmniejsze uszkodzenie narządów wewnętrznych stwierdzono u zwierząt żywionych paszą zawierającą nasiona bobiku parowane i obłuszczone. Badania potwierdzają celowość stosowania obu zabiegów technicznych oraz wskazują, że w paszy dla świń nie należy przekraczać 20% udziału nasion bobiku odmiany Dino.
Celem podjętych badań było porównanie wartości pokarmowej naturalnych nasion roślin bobowatych (grochu, bobiku, łubinu żółtego) z poddanymi zabiegom uszlachetniającym. W pierwszym etapie badań określono masę tysiąca nasion (MTN), a następnie poddano je obłuszczeniu lub ekstruzji. W kolejnym etapie oznaczono zawartość składników podstawowych, energii brutto, wybranych makroelementów (Ca, P, K i Na) oraz substancji antyżywieniowych (fitynianów, tanin, inhibitorów trypsyny i alkaloidów). Wykazano, że najwyższą MTN, masą łuski i bielma charakteryzowały się nasiona bobiku. We wszystkich gatunkach nasion bobowatych, po ich obłuszczeniu, zanotowano zwiększenie zawartości białka surowego i zmniejszenie włókna surowego (P ≤ 0,01), a w bobiku i łubinie także wzrost zawartości popiołu surowego (P ≤ 0,05). Proces ekstruzji ocenianych nasion bobowatych nie miał wpływu na ilość białka surowego i włókna surowego, obniżył jedynie poziom suchej masy i tłuszczu surowego w ekstrudacie z bobiku (P ≤ 0,05). Obydwa zabiegi uszlachetniające w sposób istotny zmniejszyły zawartość analizowanych substancji antyodżywczych (z wyjątkiem fitynianów w grochu i bobiku) w ocenianych nasionach. Skuteczniejszym zabiegiem obniżającym ilość fitynianów i tanin było obłuszczenie nasion, natomiast inhibitorów trypsyny i alkaloidów proces ekstruzji.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.