Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  controlled cultivation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Studies were carried out in the years 2003–2004 in a greenhouse. Three nutrient solutions with differing contents of nitrogen and potassium for chrysanthemum fertigation were used. Influence of used fertilization on growth and development of plants data was very limited. No effect of the studied nutrient solutions on plant flowering term was found. For the fertigation of chrysanthemums from Time group grown from April till October in peat substrate nutrient solution containing 150–180 mg N-NO₃·dm⁻³ ·and 210–252 mg K·dm⁻³·is recommended.
Doniczkowe, drobnokwiatowe, wczesne odmiany chryzantemy wielkokwiatowej (Chrysantemum x grandiflorum /Ramat./ Kitam.) uprawiano po sobie w trzech terminach: wiosennym - od 11 kwietnia, letnim - od 20 czerwca i jesiennym - od 29 sierpnia 2005 r. Dla przeprowadzenia uprawy w każdym z tych terminów przeznaczono okres nie przekraczający 10 tygodni. Rośliny uszczykiwano jeden raz (5 dni po posadzeniu) i 3-4 razy retardowano preparatem B-Nine 85 SP w stężeniu 0,3%. Od pierwszego dnia po posadzeniu do doniczek rośliny traktowano dniem krótkim stosując zaciemnianie w godzinach 18:00 - 8:00. W każdym terminie określono reakcję fotoperiodyczną roślin i związany z nią czas trwania uprawy w tunelu foliowym. Pomiary cech stanowiących o jakości roślin dotyczyły: liczby i wielkości koszyczków kwiatowych oraz wysokości i szerokości roślin. Wykazano, że możliwe jest zebranie w okresie - od kwietnia do października - w odstępach 10 tygodniowych - trzech plonów chryzantem doniczkowych z grupy Time o 7- i 8-tygodniowej reakcji fotoperiodycznej, z tej samej powierzchni uprawnej tunelu foliowego, bez ogrzewania. Jakość kwitnących roślin jest we wszystkich terminach bardzo dobra.
Wczesne, miniaturowe odmiany chryzantemy wielkokwiatowej - Chrysanthemum x grandiflorum (Ramat.) Kitam. - z grupy Santini uprawiano po sobie w wysokim, nieogrzewanym tunelu foliowym, w dwóch terminach - wiosennym i jesiennym. W roku 2004 uprawiano rośliny z dwu- i czterotygodniowym okresem wzrostu w warunkach długiego dnia, a w roku 2005 - z okresem dwu- i trzytygodniowym. W uprawie wiosennej zaciemniano rośliny od 15 maja, w uprawie jesiennej - od 15 sierpnia. Przed rozpoczęciem zaciemniania roślin mierzono wysokość młodych roślin i określano liczbę liści wytworzonych przez te rośliny. Dla oceny jakości kwitnących roślin przyjęto kryterium określające długość pędów na co najmniej 50 cm i liczbę rozwiniętych koszyczków kwiatowych na minimum 6. Określono także czas trwania każdej uprawy. Kwiaty zbierano w lipcu i w październiku. W roku 2004 dwutygodniowy okres uprawy roślin w warunkach długiego dnia okazał się wystarczający dla 12 spośród 20 odmian porównywanych w terminie wiosennym i 5 odmian porównywanych w terminie jesiennym. Jakość kwitnących roślin pozostałych odmian nie odpowiadała przyjętemu w pracy kryterium. W roku 2005 dwutygodniowy okres dni długich umożliwił osiągnięcie wysokiej jakości - zgodnej z przyjętym kryterium - przez kwitnące rośliny prawie wszystkich badanych odmian miniaturowych.
Wczesne, gałązkowe odmiany chryzantemy wielkokwiatowej - Chiysanthemum x grandiflorum (Ramat.) Kitam. - uprawiano po sobie w wysokim, nieogrzewanym tunelu foliowym, w dwóch terminach - wiosennym i jesiennym. W roku 2004 uprawiano rośliny z dwu- i czterotygodniowym okresem wzrostu w warunkach długiego dnia, a w roku 2005 - z okresem dwu- i trzytygodniowym. W uprawie wiosennej zaciemniano rośliny od 15 maja, w uprawie jesiennej - od 15 sierpnia. Przed rozpoczęciem zaciemniania roślin mierzono wysokość młodych roślin i określono liczbę liści wytworzonych przez te rośliny. Do oceny jakości kwitnących roślin przyjęto kryterium określające długość pędów na co najmniej 60 cm i liczbę rozwiniętych koszyczków kwiatowych na minimum 6. Określono także czas trwania każdej uprawy. Kwiaty zbierano w lipcu i w październiku. W roku 2004 dwutygodniowy okres uprawy roślin w warunkach długiego dnia okazał się wystarczający dla 12 spośród 20 odmian porównywanych w terminie wiosennym i 10 odmian porównywanych w terminie jesiennym. Jakość kwitnących roślin pozostałych odmian nie odpowiadała przyjętemu w pracy kryterium. Korzystniejsze warunki uprawy w roku 2005 umożliwiły osiągnięcie wysokiej jakości przez kwitnące rośliny wszystkich badanych odmian chryzantem.
Doniczkowe, drobnokwiatowe, odmiany chryzantemy wielkokwiatowej [Chrysantemum × grandiflomm (Ramat.) Kitam.] uprawiano po sobie w trzech terminach: wiosennym - od 10 kwietnia, letnim - od 12 czerwca i jesiennym - od 14 sierpnia 2006 r. Do badań przeznaczono pięć odmian o kwiatostanach pełnych: ‘Yahou’, ‘Yahou Abricot’, ‘Yahou Coco’, ‘Yahou Golden’ i ‘Yahou Lilas’. Ukorzenione sadzonki sadzono po 3 do doniczek o średnicy 17 cm i ustawiono na podwyższonych zagonach w rozstawie 30 × 30 cm. Po trzech dniach rośliny uszczykiwano nad piątym liściem od dołu. W fazie wzrostu wegetatywnego połowę roślin każdej odmiany poddano działaniu dnia długiego przez tydzień, a drugą połowę przez dwa tygodnie. Następnie rośliny zaciemniano w godzinach 18:00-8:00, do chwili zabarwienia się pierwszych pąków kwiatostanowych. Retardantów nie stosowano. W każdym terminie, w stadium pełni kwitnienia roślin określono czas trwania uprawy, liczbę i wielkość koszyczków kwiatowych (rozwiniętych i nierozwiniętych), zmierzono wysokość i szerokość roślin. Tygodniowy okres uprawy w warunkach dnia długiego, poprzedzający zaciemnianie roślin, okazał się wystarczający dla otrzymania bardzo dobrej jakości chryzantem kwitnących w doniczkach. Okres ten pozwolił także na uzyskanie w ciągu pół roku, od kwietnia do października, trzech plonów kwiatów z tej samej powierzchni uprawnej nieogrzewanego tunelu foliowego
Do badań wybrano dwie kaskadowe odmiany chryzantemy wielkokwiatowej [Chrysanthemum × grandiflorum (Ramat.) Kitam.] - ‘Dali’ oraz ‘Rubens’. Uprawę realizowano w dwóch etapach - od 10 marca do 13 czerwca w szklarni ogrzewanej i od 14 czerwca do 18 sierpnia poza szklarnią w ogrodzie. W I etapie rośliny uprawiano w warunkach 16-godzinnego dnia oraz trzykrotnie traktowano kwasem giberelinowym (GA₃) w stężeniu 450 mg‧dm⁻³ - zachowując tygodniowe odstępu czasu. Od 21 czerwca do 1 sierpnia zastosowano krótki - 10-godzinny dzień. Uprawa sterowana, prowadzona poza szklarnią, pozwoliła na uzyskanie kwitnących roślin już w drugiej dekadzie sierpnia. Istotny wpływ GA₃ na długość pędów kwitnących roślin zaobserwowano tylko u odmiany ‘Dali’, chociaż w pierwszym etapie uprawy w szklarni obie odmiany reagowały na GA₃ wyraźnym wydłużeniem pędów. Odmiana ‘Dali’, traktowana GA₃ wytworzyła także więcej kwiatostanów, ale ostateczna szerokość roślin została ograniczona. Tworzenie przez rośliny pędów bocznych, po uszczknięciu wierzchołka wzrostu oraz wielkość kwiatostanów nie zależało od użycia GA₃.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.