Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  computation method
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy wyprowadzono wzory na pierwszą częstość drgań własnych (giętnych) stalowego słupa w kształcie wydrążonego ściętego stożka (rury stożkowej) o zmiennej grubości ścianki. Zastosowano pewien przybliżony sposób wyznaczania okresu drgań własnych słupa lub innej konstrukcji typu wieżowego. Uzyskane rozwiązanie zawiera całki, dla których nie jest znane rozwiązanie ogólne, konieczne jest ich obliczenie numeryczne. Rozwiązano także przypadek rury stożkowej o stałej grubości ścianki.
W pierwszej części pracy dokonano analizy literatury tematycznej dotyczącej parametrów charakteryzujących wytrzymałość na ścinanie odpadów komunalnych. Wykazała ona, że odpady komunalne charakteryzują się bardzo zróżnicowanymi wartościami kąta tarcia wewnętrznego i spójności, które zależą m.in. od ich struktury, stopnia rozkładu, metody badań, w tym zakresu odkształceń. Wpływ tych czynników na wytrzymałość na ścinanie odpadów jest często niejednoznaczny, co powoduje, że dobór parametrów wytrzymałościowych dla prognozowania stateczności składowisk jest zadaniem złożonym. W drugiej części pracy dokonano obliczeń stateczności skarpy kwatery składowiska odpadów komunalnych w Chełmku, wykorzystując wartości parametrów wytrzymałościowych przyjętych z przedmiotowej literatury. Wykazano, że tradycyjna metoda obliczeń stateczności skarpy składowiska, z zastosowaniem uśrednionych parametrów wytrzymałościowych odpadów, dała wysoką wartość współczynnika stateczności, natomiast analiza probabilistyczna wykazała, że bezpieczeństwo konstrukcji można uznać jako sytuujące się pomiędzy słabym, a przeciętnym.
W pracy porównano wartości ewapotranspiracji potencjalnej obliczanej metodą Thornthwaite'a i metodą współczynników roślinnych z wykorzystaniem równania Penmana w modyfikacji francuskiej dla warunków Środkowego Basenu Doliny Biebrzy. Do obliczeń wykorzystano dane meteorologiczne z okresów wegetacji w wieloleciu 1998-2004, pochodzące ze Stacji Meteorologicznej Biebrza. Na podstawie przeprowadzonych obliczeń stwierdzono, że średnia wartość ewapotranpiracji potencjalnej dla okresu wegetacji obliczona metodą Thornthwaite’a wyniosła 94 mm i jest wyższa o zaledwie 7 mm od wartości ewapotranspiracji wskaźnikowej, obliczonej metodą Penmana w modyfikacji francuskiej. Wartości ewapotranspiracji potencjalnej wg metody Thronthwaite'a kształtują się w przedziale pomiędzy wartościami ewapotranspiracji potencjalnej obliczanej metodą współczynników roślinnych dla łąki ekstensywnej i naturalnej roślinności bagiennej. Wartość ewapotranspiracji potencjalnej ekstensywnych użytków zielonych jest niższa o około 11% od wartości ewapotranspiracji określonej metodą Thornthwaite’a. Natomiast w przypadku ewapotranspiracji potencjalnej naturalnej roślinności bagiennej, wartości obliczane metodą współczynników roślinnych są o około 13% wyższe od wartości obliczanych metodą Thornthwaite’a.
W pracy przedstawiono wyniki obliczeń zdolności małego zbiornika wodnego do zatrzymywania rumowiska βw kolejnych latach eksploatacji. Celem pracy było określenie możliwości wyznaczenia zdolności zbiornika wodnego w Zesławicach na rzece Dłubni do zatrzymywania rumowiska za pomocą metody Churchilla. Zdolność ta została określona na podstawie kilku pomiarów zamulania przed odmuleniem i po odmuleniu zbiornika oraz obliczeń transportu rumowiska unoszonego. Pomiary zamulania zbiornika wodnego w Zesławicach wykonano sondą drążkową z łodzi w przekrojach poprzecznych oraz metodą punktów rozproszonych. Ilość rumowiska unoszonego dopływającego do tego zbiornika określono metodą bezpośrednią, zgodnie z instrukcją IMGW, oraz metodą DR-USLE. Zdolność zbiornika w Zesławicach do zatrzymywania rumowiska w pierwszym roku eksploatacji przed odmuleniem i po nim ustalona na podstawie pomiarów wynosi odpowiednio 82 i 84% i jest bliska wartościom określonym według wzoru Churchilla, wynoszącym odpowiednio 84,4 i 88,8%. Wzór Churchilla może służyć wyznaczeniu w sposób przybliżony wartości początkowej βzbiornika wodnego w Zesławicach. Wartość rzeczywistej zdolności zbiornika do zatrzymywania rumowiska zmniejszyła się ponadtrzykrotnie w okresie przed odmuleniem i ponaddwukrotnie w okresie po odmuleniu. Natomiast zdolność zbiornika do zatrzymywania rumowiska określona według metody Churchilla βCh ulegnie zmniejszeniu w porównywalnych okresach zaledwie o 20% i 5%. Zależności regresyjne w postaci β= 25,3ln(SI) – 359,1 i β= 56,4ln(SI) – 915,2 umożliwiają określenie zmiany zdolności zbiornika w Zesławicach do zatrzymania rumowiska w kolejnych latach eksploatacji przed i po odmuleniu. Wprowadzony przez Churchilla wskaźnik sedymentacji może zostać wykorzystany do opracowania zależności umożliwiającej wyznaczenie zdolności małych zbiorników wodnych do zatrzymywania rumowiska.
Wyznaczanie współczynnika konsolidacji pionowej i poziomej w słabonośnych gruntach organicznych jest istotnym uzupełnieniem opisu charakterystyki naprężenie – odkształcenie w gruntach, które charakteryzuje duża anizotropia. Poczżtkowa duża przepuszczalność znacząco malejąca w procesie odkształcenia, duża ściśliwość i nieliniowość parametrów zarówno odkształceniowych, jak i przepływu stanowi wyzwanie dla inżynierów, niejednokrotnie szukających możliwości posadowienia obiektów na słabonośnym podłożu budowlanym. W pracy scharakteryzowano metodę wyznaczania współczynnika konsolidacji, zarówno w kierunku pionowym, jak i poziomym, oraz podano podstawowe zasady laboratoryjnego badania gruntów z wykorzystaniem komory Rowe’a.
Do opisu i analizy prądów dryftowych (wiatrowych) wywołanych tarciem aerodynamicznym wykorzystuje się model Ekmana. Model ten można również zastosować w przypadku dużych cieków, do których należy zaliczyć ujściowe odcinki rzek. W bezpływowych rejonach takich cieków obserwuje się wpływ wiatru na pionowy rozkład prędkości wody. W pracy obliczono prędkości powierzchniowe za pomocą modelu Ekmana oraz spowodowane wiatrem zmiany prędkości powierzchniowych w ciekach za pomocą równania tachoidy dla wykładniczo-zmiennego w pionie współczynnika lepkości burzliwej. Założono różne koncepcje parametru a w opisie współczynnika lepkości burzliwej. Analizę przeprowadzono, przyjmując warunki panujące w dolnej Odrze.
Porównano wyniki obliczeń poziomych deformacji konstrukcji z gruntu zbrojonego geosyntetykami uzyskane z użyciem różnych metod. Do ich wykonania zastosowano metody powszechnie znane (FHWA, Geoservice, CTI) oraz rozwiązanie mniej popularne, a polegające na analizie sposobu pracy, w tym potencjalnych mechanizmów zniszczenia, konstrukcji z gruntu zbrojonego (metoda IBW PAN). Dokładność uzyskanych wyników zweryfikowano na podstawie danych eksperymentalnych. Przedstawiono wnioski wynikające z przeprowadzonej analizy oraz omówiono najistotniejsze problemy, które wymagają dalszych badań.
W pracy przeanalizowano zabezpieczenie głębokiego wykopu w postaci rozpieranej ściany szczelinowej na przykładzie planowanej inwestycji przy ulicy Tamka w Warszawie. Przeprowadzono obliczenia sił wewnętrznych i przemieszczeń z wykorzystaniem metod Bluma i modułu reakcji podłoża. Sprawdzono możliwe do wystąpienia stany graniczne nośności i użytkowalności. Przeanalizowano także osiadanie powierzchni naziomu i jego wpływ na pobliski obiekt budowlany na podstawie wzorów empirycznych.
Weighing method and account scaling metod of contents of ash in fruit wines are compared in this work. The first method is weight and the second relies on designation amount of chemical elements in wine: potassium, sodium, calcium, magnesium, phosphorus and next enumeration of contents of ash according to formula processed by German scientists. Object of research were: apple wines, chokeberry wines, apple-chokeberry (70:30) wines and chokeberry-apple wines (70:30). Differences in wines amongst computational and weight designated ash amount from 3,8% to 12%. Contents of ash received in wines fulfill the demands of granted norms.
W pracy przeanalizowano kilka klasycznych formuł służących do obliczenia początku ruchu rumowiska wleczonego, uwzględniając najnowsze badania polskich naukowców, przeprowadzone w warunkach terenowych: wzór Egiazaroffa [Michalik 1990], Wanga [Michalik 1990], Bartnika [1992] oraz Diplasa w modyfikacji Michalik [1990, 1999]. Analiza ma na celu pomóc w obliczeniach i interpretacji wyników wielkości transportu rumowiska wleczonego w ciekach górskich. Przedstawiono przykład obliczeniowy wielkości parametrów początku ruchu (bezwymiarowych naprężeń stycznych) dla wybranej zlewni potoku górskiego, w dwu rejonach łach korytowych.
Oceniono pobranie chromu, niklu i selenu z całodobowymi racjami pokarmowymi osób dorosłych z terenu województwa lubelskiego. Zawartość pierwiastków oceniono metodą obliczeniową z wykorzystaniem programu FOOD oraz analizując próbki racji pokarmowych metodą atomowej spektrometrii absorpcyjnej. Chrom i nikiel oznaczono metodą płomieniową ASA z fazy wodnej, natomiast selen metodą fluorymetryczną po mineralizacji próbek kwasem azotowym (V) i chlorowym (VII).
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.