Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  composted sewage sludge
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Sewage sludge constitutes a source of valuable biogenic raw materials, but it is a carrier of many pathogenic microorganisms and viruses. Subjected to an effective sanitization by means of the process of composting, it is suitable to use in agriculture as fertilizers. The aim of this study was to observe the survival rate of Suid Herpesvirus under the influence of the temperature alone (water bath) as well as in sewage sludge subjected to the process of composting (pile). The samples were taken at different time intervals, and the virus titres were determined. The viruses survived considerably longer under laboratory conditions: at 30°C as long as 21 days, at 40°C - 93 hours, and at 50°C - less than an hour. In the compost pile, in spite of the lack of the thermophylic phase, the total survival time of the viruses ranged from 34 to 44.5 hours, which indicates the vast importance of other physicochemical factors, apart from the temperature, contributing to virus inactivation.
W doświadczeniu wazonowym określono wpływ nawożenia świeżymi i kompostowanymi osadami ściekowymi z Siedlec i Łukowa, z dodatkiem CaO i popiołu z węgla brunatnego na zawartość potasu i sodu oraz na proporcje ilościowe pierwiastków jedno- i dwuwartościowych w roślinach testowych, uprawianych na glebie lekkiej (pglp) o odczynie bardzo kwaśnym. Rośliny nawożone osadami ściekowymi i obornikiem z dodatkiem CaO i popiołu z węgla brunatnego zawierały najczęściej więcej potasu, a mniej sodu, w porównaniu z roślinami nawożonymi tymi materiałami organicznymi bez dodatków. Zawartość potasu i sodu w roślinach nawożonych osadami ściekowymi była mniejsza niż w roślinach nawożonych obornikiem. Rodzaj osadu ściekowego użytego do nawożenia nie zróżnicował zawartości potasu i sodu w biomasie kukurydzy i słonecznika. Rośliny testowe nawożone kompostowanymi osadami ściekowymi i obornikiem zawierały więcej potasu, a mniej sodu, w porównaniu z roślinami nawożonymi tymi substancjami w postaci świeżej. Wpływ dodatku tlenku wapnia i popiołu z węgla brunatnego na wartości badanych cech biomasy roślin testowych był zbliżony. Kukurydza nawożona osadami ściekowymi bez dodatków i z dodatkiem CaO i popiołu z węgla brunatnego oraz potasem w formie nawozów mineralnych zawierała w I roku uprawy optymalne, z punktu widzenia wartości paszowej, stosunki (Na+K) : (Ca+Mg). Zapewnienie optymalnych stosunków (Na+K) : (Ca+Mg) w roślinach uprawianych w kolejnych latach po wprowadzeniu osadów i ich mieszanin do gleby, a także w roślinach następczych, uprawianych w międzyplonie wymaga stosowania uzupełniającego, zbilansowanego nawożenia N, P, K, Ca i Mg.
W latach 2005-2006 w Katedrze Roślin Ozdobnych przeprowadzono doświadczenie, którego celem było określenie wpływu kompostów na bazie osadów ściekowych i wycierki ziemniaczanej oraz trocin lub słomy na zawartość makroelementów w liściach chryzantemy wielkokwiatowej odmiany Padre Yellow. Podłoża do uprawy chryzantemy sporządzono z czterech rodzajów kompostów: kompost I - komunalny osad ściekowy 70%, słoma żytnia 30%; kompost II - komunalny osad ściekowy 70%, trociny z drzew iglastych 30%; kompost III - komunalny osad ściekowy 35%, wycierka ziemniaczana 35%, słoma żytnia 30%; kompost IV - komunalny osad ściekowy 35%, wycierka ziemniaczana 35%, trociny z drzew iglastych 30%. Z powyższych kompostów sporządzono 12 mieszanek podłożowych, w których procentowy udział kompostu do torfu wynosił: 25, 50 i 75%. Najwięcej makroelementów (N, P, Ca, Mg i S) zawierały liście roślin uprawianych w podłożach z kompostem I i II, a najmniej z kompostem IV. Komposty na bazie osadów ściekowych są bogatym źródłem makroskładników, jednak uprawiając chryzantemę w podłożach z udziałem tych kompostów powinno się stosować dodatkowe nawożenie pogłówne. Uzyskane rezultaty badań wskazują na niedobory azotu, potasu, wapnia i magnezu w liściach chryzantemy uprawianej w 12 badanych obiektach doświadczalnych. Jedynie zawartość fosforu mieściła się w wartościach optymalnych, a nawet je przewyższała.
Doświadczenie wazonowe przeprowadzono w latach 1995-1997. W doświadczeniu wykorzystano piasek gliniasty lekki (jako podłoże), obornik, osady ściekowe z oczyszczalni w Łukowie, Siedlcach i z Drosedu, trociny mieszane i korę drzew iglastych. Materiały organiczne stosowano w ilości 5% masy gleby w wazonie a nawożenie mineralne w stosunku 1 : 0,8 : 1,2 w formie fosforanu amonu, mocznika i soli potasowej. W każdym roku badań zbierano cztery pokosy trawy. Całkowitą zawartość Cu, Zn, Mn i Mo w materiałach organicznych, glebie i życicy wielokwiatowej oznaczono metodą ICP-AES na spektrometrze emisyjnym z indukcyjnie wzbudzaną plazmą, po uprzedniej mineralizacji „na sucho” badanych prób. Średnią zawartość miedzi w suchej masie życicy wielokwiatowej oznaczono na poziomie 10,1 mg·kg⁻¹, cynku 137,6 mg·kg⁻¹, manganu 44,4 mg·kg⁻¹ i molibdenu 2,8 mg·kg⁻¹. Największe ilości miedzi oznaczono po zastosowaniu osadu z Siedlec, cynku - osadu z Siedlec z korą, manganu - osadu z Łukowa z korą, molibdenu - osadu z Łukowa, osadu z Siedlec i osadu z Siedlec z korą. Nawożenie mineralne zastosowane na tle nawożenia materiałami organicznymi wpłynęło istotnie na wzrost zawartości Cu, Zn i Mn w suchej masie życicy wielokwiatowej.
W doświadczeniu wazonowym określono wpływ nawożenia świeżymi i kompostowanymi osadami ściekowymi z Siedlec i Łukowa, z dodatkiem CaO i popiołu z węgla brunatnego na zawartość boru i molibdenu w roślinach testowych (kukurydzy i słoneczniku), uprawianych na glebie lekkiej (pglp) o odczynie kwaśnym. Rośliny nawożone osadami ściekowymi z dodatkiem CaO zawierały najczęściej więcej molibdenu, a mniej boru w porównaniu z roślinami nawożonymi osadami bez dodatków i z dodatkiem popiołu z węgla brunatnego. Rośliny zbierane z obiektów nawożonych mieszaninami osadowo-popiołowymi zawierały więcej boru i molibdenu, w porównaniu z roślinami uprawianymi na osadach bez dodatku. Kompostowanie osadów ściekowych i ich mieszanin najczęściej nie wpłynęło istotnie na zawartość boru i molibdenu w kukurydzy i słoneczniku.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.