Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  chloroorganic pesticide
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Zbadano skład i zmiany sezonowe stężenia pestycydów chloroorganicznych (DDTs, HCHs, CHLs i HCB) oraz chlorobifenyli (PCBs) w powietrzu atmosferycznym w Gdańsku. Próbki powietrza pobierano comiesięcznie w okresie od września 1991 do lipca 1992. Stałym składnikiem powietrza atmosferycznego w Gdańsku były: HCB, α-HCH, y-HCH, p,p'-DDT, o,p'-DDT, p,p'-DDE, o,p DDE, p,p'-DDD, o,p'-DDD i PCBs. Składników chlordanu (CHLs) nie wykryto w stężeniach powyżej granicy oznaczalności metody.
Wprowadzenie. Miód jest synonimem zdrowej żywności. Jego jakość jest m.in. związana ze stanem środowiska. Pomimo zaprzestania produkcji i stosowania, w środowisku wykrywa się nadal pozostałości trwałych węglowodorów chlorowanych. Część z nich jest klasyfikowana jako związki rakotwórcze dla człowieka. Ciągłe narażenie pszczół na działanie różnego rodzaju środków chemicznych nie pozostaje bez wpływu na wytwarzany przez nie produkt. Z tego względu znajomość stopnia zanieczyszczenia miodu może mieć istotne znaczenie dla zdrowia człowieka. Cel badań. Celem pracy była ocena stopnia zanieczyszczenia miodu związkami należącymi do trwałych zanieczyszczeń organicznych. Materiał i metody. Badaniom poddano sześć rodzajów miodu oraz zebrane po okresie kwitnienia kwiatostany rzepaku i glebę z pól położonych w okolicy miejscowości Przybysław i Pęczerzyno w województwie zachodniopomorskim. Zakres badań obejmował oznaczanie zawartości pestycydów chloroorganicznych: α-HCH, β-HCH, γ-HCH, heptachlor, aldryna, dieldryna, endryna, izomer B epoksydu heptachloru, p,p’-DDT, o,p’-DDT, p,p’-DDE, p,p’-DDD, o,p’-DDD; non-orto (PCB 77, PCB 81, PCB 126, PCB 169), mono-orto (PCB 105, PCB 114, PCB 156, PCB 157) oraz kongenerów wskaźnikowych PCB (PCB 28, PCB 52, PCB 101, PCB 118, PCB 138, PCB 153, PCB 180). Oznaczenia wykonano metodą chromatografii gazowej sprzężonej ze spektrometrią mas (GC-MS). Wyniki. Spośród analizowanych pestycydów chloroorganicznych w miodach największe stężenie notowano dla heptachloru (3,89 ng/g m.m.), natomiast zawartość kongenerów wskaźnikowych kształtowała się w zakresie od ilości śladowych poniżej LOQ do 0,02 ng/g m.m. Zawartości kongenerów non- i mono-orto PCB w miodach były stosunkowo niskie, osiągając maksymalnie 0,02 ng/g m.m. Wnioski. Zawartości analizowanych związków chloroorganicznych w badanym materiale zależały od miejsca pobrania próbek, przy czym najwyższe stężenia notowano w kwiatostanach rzepaku. Stwierdzono znacznie większe zanieczyszczenie gleby i kwiatostanów rzepaku pochodzących z okolicy Pęczerzyna, jednak nie miało to wyraźnego wpływu na zawartość związków w miodzie. Najmniej zanieczyszczeń chloroorganicznych zawierał miód gryczany. Zawartości oznaczanych związków w badanych miodach były na niskim poziomie i nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia konsumentów.
Przedstawiono i omówiono opublikowane na przestrzeni lat 1970-1998 wyniki oznaczeń pozostałości dialdryny w rybach bałtyckich i produktach spożywczych z nich otrzymywanych. Oszacowano wielkość spożycia dieldryny zawartej w rybach i produktach rybnych kraju.
W przeprowadzonych analizach oznaczono pozostałość 16 pestycydów chloroorganicznych: Alachlor, Aldryna, α-Endosulfan, β-Endosulfan, Chlorotalonil, Cypermetryna, Deltametryna, Dichlofluanid, Dieldryna, Heksachlorobenzen, Heptachlor, p,p’ – DDT, p,p’ – Metoksychlor, Propachlor, Trifluralin, λ-Cyhalotryna w mrożonych warzywach pochodzących z rynku lubelskiego zebranych w latach 2008 i 2009. W przeprowadzonych badaniach do oczyszczania próbek wykorzystano metodę ekstrakcji w fazie stałej (SPE) (według J. T. Baker) i chromatografię gazową z detektorem wychwytu elektronów (ECD). Wszystkie próby z roku 2009 zawierały minimum jedną pozostałość środków ochrony. Badania przeprowadzone na próbach wybranych warzyw pochodzących z tych lat z rynku lubelskiego świadczą o tendencji wzrostowej zawartości pestycydów chloroorganicznych.
Przedstawiono wyniki badań pozostałości pestycydów chloroorganicznych i polichlorowanych bifenyli ( PCB) w jajach kur przyzagrodowych i fermowych pobranych z terenu całego kraju. Oznaczone stężenia porównano z wynikami prac wcześniejszych.
Przedstawiono wyniki badań pozostałości pestycydów chloroorganicznych i polichlorowanych bifenyli (PCB) w mleku krowim z terenu całego kraju. Oznaczone stężenia porównano z wynikami prac wcześniejszych.
Określono stopień zanieczyszczenia pestycydami chloroorganicznymi (DDTs, HCHs, CHLs i HCBz) oraz chlorobifenylami (PC Bs) próbek gleb (0-10 cm) zebranych w 23 miejscowościach w Polsce w latach 1990-94. W analizie stosowano kapilarną chromatografię gazową z detektorem wychwytu elektronów (HRGC-ECD) oraz niskorozdzielczą spektrometrię mas (HRGC/LRMS). Wszystkie próbki gleby były skażone DDTs, PCBs i HCHs, a tylko w pojedynczych przypadkach nie wykazano skażenia HCBz i CHLs.
Przedstawiono wyniki monitoringu pestycydów chloroorganicznych w herbacie i herbatkach owocowych pobranych z obrotu handlowego w Polsce.
Zbadano skład i zmiany sezonowe stężenia pestycydów chloroorganicznych (DDTSy HCHs, CHLs i HCB) oraz chlorobifenyli (PCBs) w niefiltrowanej wodzie wiślanej pobranej w Kieżmarku pod Gdańskiem. Próbki wody pobierano comiesięcznie w okresie od sierpnia 1991 do lipca 1992. Oszacowano wielkość ładunku DDTs, HCHs, CHLs, HCB i PCBs wnoszonego wraz z wodami wiślanymi do Zatoki Gdańskiej.
Oznaczono stężenie pozostałości dieldryny, aldryny, endryny, izodryny, endo- sulfanu 1 i 2 w śledziach, dorszach, storniach, okoniach, sandaczach, minogach, babkach obłych, dobijakach i tobiaszach złowionych w Zatoce Gdańskiej. W analizie zastosowano niedestrukcyjną metodę ekstrakcji, oczyszczania i frakcjonowania próbek z rozdziałem w kolumnie kapilarnej chromatografu gazowego i detekcję techniką niskorozdzielczej (1000 amu) spektrometrii mas (HRGC/LRMS). Dieldrynę wykryto w rybach w stężeniu od 0,84 do 6,6 ng/g masy mokrej (od 15 do 70 ng/g masy lipidów), a obecności pozostałych pestycydów nie wykryto powyżej granicy oznaczalności metody, tj. < 0,014- < 0,048 ng/g m.m. dla aldryny, < 0,015- < 0,082 ng/g m. m. dla endryny, < 0,081- < 0,021 ng/g m.m. dla izodryny, < 0,18-< 0,32 ng/g m.m. dla endosulfanu 1 i < 0,12-< 0,21 ng/g m.m. dla endosulfanu 2.
Przedstawiono wyniki badań pozostałości pestycydów chloroorganicznych i polichlorowanych bifenyli (PCB) w tkance tłuszczowej zwierząt, mleku i jajach pobranych z terenu całego kraju w latach 1990-1994.
188 próbek miodów pszczelich przebadano na obecność pestycydów chloroorganicznych. Metodą chromatografii gazowej z detektorem EC D oznaczono zawartość izomerów DDT, y-HCH, aldrinu, endrinu i dieldrinu.
Scharakteryzowano grupy znanych syntetycznych związków halogenoorganicznych współcześnie zanieczyszczających środowisko naturalne, przenikających do żywności i nagromadzanych w organizmie człowieka.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.