Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  chemical composition change
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
The aim of this preliminary research was to determine the changes of phenolic compounds during apple processing into sauces, cloudy and clear juices. Four cultivars were investigated: Jonagolď, Sampioni, Idared, Topaz. Phenolic compounds content was investigated by HPLC method with novel type of column Fusion RP (Phenomenex). Production of sauces leads to minimal changes of phenolic compounds in relation to fruits. Among juices highest amount of phenolics (53%) were detected in natural cloudy juices. Clear juices contained from 19 to 40% of phenolics depending on enzyme preparation used and temperature of enzymation.
Badania przeprowadzono w dwóch etapach. W pierwszym porównywano mięso normalne (5 prób) i DFD (3 próby) uzyskane od bydła neb o dwukierunkowym użytkowaniu i zbliżonej masie przed ubojem. W drugim oceniano mięso normalne (3 próby) i DFD (5 prób), pochodzące od buhajów mieszańców po czarno-białych krowach użytkowanych dwukierunkowo i buhajach rasy mięsnej bbb. Na pobranych z mięśnia LD próbach mięsa przechowywanych w temp. 0-4°C, po upływie 1, 2, 4, 7, 9, 11 w pierwszym doświadczeniu i 2, 3, 4, 6, 8 i 10 dni składowania w drugim doświadczeniu określano jego skład chemiczny, właściwości fizykochemiczne i sensoryczne. Badania wykazały zmiany procentowej zawartości suchej masy, tłuszczu, białka ogólnego i rozpuszczalnego oraz wzrost wodochłonności mięsa w czasie jego kilkudniowego dojrzewania. Zmiany te były podyktowane głównie ususzką mięsa, ponieważ pH zarówno w klasie mięsa normalnego, jak i DFD utrzymywało się na zbliżonym poziomie przez pierwszych 7-8 dni, a jego niewielki wzrost odnotowano dopiero w końcowym okresie dojrzewania. W analizowanym okresie czasu stwierdzono również polepszenie cech sensorycznych mięsa normalnego oraz mięsa DFD pochodzącego od bydła nizinnego czarno-białego. W przypadku mięsa DFD, pochodzącego od bydła mięsnego bbb, po około 7-dniowym dojrzewaniu odnotowano pogorszenie jego walorów smakowo-zapachowych.
Zgodnie z obowiązującym prawem odchody zwierząt futerkowych są odpadem. Ich nawozowe wykorzystanie możliwe jest po przekompostowaniu (pod warunkiem, że produkt cechuje się odpowiednimi właściwościami). Badania prowadzono w celu określenia dynamiki zawartości metali ciężkich w czasie kompostowania odchodów nutrii i szynszyli z dodatkiem liści drzew i słomy zbożowej. Kompostowaniu poddano odchody z dodatkiem 20% i 40% liści oraz 20% i 40% słomy. Jako kontrolę kompostowano odchody bez dodatków. Kompostowanie prowadzono przez 25 tygodni, w tym czasie pięciokrotnie pobrano próbki materiałów do badań. Zawartość metali ciężkich oznaczono metodą ICP-AES. Zawartość mikroskładników wzrastała w szeregu: Cd < Pb < Cu < Zn. Odchody z dodatkami cechowały się większą zawartością kadmu i ołowiu, natomiast mniejszą miedzi i zazwyczaj cynku, niż odchody bez dodatków. Pomiędzy pierwszym a ostatnim terminem analiz z reguły stwierdzono zwiększenie zawartości metali ciężkich w kompostach. Zawartość mikroskładników w kompostach umożliwiała ich rolnicze wykorzystanie, ponieważ w materiałach stwierdzono mniejsze zawartości metali ciężkich od podanych w polskim prawodawstwie wartości granicznych dla nawozów organicznych.
Hodowla zwierząt futerkowych jest działem produkcji rolniczej, która przy właściwej organizacji uwzględniającej prawa ekonomi i ochrony zwierząt oraz środowiska może przysparzać hodowcom i gospodarce znacznych korzyści. Gospodarstwa zajmujące się chowem i hodowlą zwierząt futerkowych mogą jednak stanowić zagrożenie dla środowiska, przyczyniając się do zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby. Najgroźniejszym czynnikiem degradacji środowiska w produkcji zwierzęcej są odchody. Wykorzystanie odchodów zwierząt futerkowych wymaga, w świetle obowiązujących przepisów, ich przetwarzania w celu poprawy właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych. Jednym ze sposobów ich zagospodarowania jest kompostowanie. Celem badań była ocena dynamiki zawartości węgla organicznego oraz azotu ogólnego i amonowego w czasie kompostowania odchodów nutrii i szynszyli z dodatkiem słomy i liści drzew. Skład chemiczny odchodów nutrii i szynszyli wskazuje na ich znaczną wartość nawozową. Zawartość metali ciężkich umożliwia wykorzystanie tych materiałów do kompostowania. Kompostowanie odchodów zwierząt futerkowych oraz ich mieszanin ze słomą i liśćmi spowodowało zmniejszenie zawartości węgla organicznego. W czasie kompostowania, we wszystkich materiałach, stwierdzono zmniejszenie zawartości azotu ogólnego oraz azotu amonowego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.