Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  bulimia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Współczesne media kształtujące opinię społeczną podkreślają znaczenie szczupłości jednocześnie deprecjonując otyłość i pomijając jej wielowymiarowe uwarunkowania, mające najczęściej charakter skomplikowanych interakcji między biologią (genami) a środowiskiem, sposobem żywienia i trybem życia. Chociaż światowe i europejskie autorytety naukowe stwierdzają, że otyłość jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku, takie stanowisko często nie znajduje odzwierciedlenia w świadomości społecznej. Konsekwencją powszechnej koncentracji na szczupłości jest podejmowanie, nierzadko przez osoby bez nadwagi, radykalnych prób kontroli nad spożywaniem pokarmów i masą ciała (m.c.), w celu zmniejszenia tej ostatniej. Te nieuzasadnione próby walki ze swoją wagą są zazwyczaj nieskuteczne, a nawet, paradoksalnie, m.c. osoby, która odchudza się, wzrasta. Powstało wiele teorii, które tłumaczą przeciwne do zamierzonych skutki diet odchudzających. Podkreśla się, że próba kontroli tego, czego nie da się kontrolować, polegająca na tym, że pragnie się obniżyć swoją masę ciała, pomimo tego, iż mieści się ona w normie, nie tylko doprowadza do zawodu, ale ma swoje konsekwencje w zaburzeniach jedzenia, między innymi takich, jak bulimia czy kompulsywne przejadanie się. Wydaje się, że najlepszą metodą zapobiegania takim zaburzeniom jest uświadamianie osobom o prawidłowej m.c., pragnącym wyglądać bardziej szczupło, że często przyczyną ataków przejadania się i co za tym idzie, wzrostu masy ciała, są takie nieuzasadnione diety odchudzające.
Terapia poznawczo-behawioralna jest formą psychoterapii krótkoterminowej uważaną za najbardziej skuteczną w leczeniu osób z bulimią lub zespołem objadania się (BED, binge eating disorder), jej elementy są również stosowane w programach leczenia otyłości. Artykuł ma na celu przedstawienie podstaw teoretycznych oraz wiodących technik stosowanych w ramach terapii poznawczo-behawioralnej (CBT, cognitive behavioral therapy), a także wyników badań dotyczących jej skuteczności.
Celem pracy było zbadanie poziomu wiedzy u osób z zaburzeniami odżywiania. Badania prowadzono na grupie 60 osób chorych (30 osób z rozpoznaniem anorexia nervosa і 30 osób z rozpoznaniem bulimia nervosa) i 60 osób z grupy kontrolnej. Narzędziem wykorzystanym w badaniu był kwestionariusz dotyczący oceny poziomu wiedzy żywieniowej o charakterze testu jednokrotnego wyboru z jednym pytaniem otwartym. Stwierdzono, że osoby chore prezentują wyższy poziom wiedzy żywieniowej niż osoby z grupy kontrolnej, jednak że średnia odpowiedzi prawidłowych plasowała się na poziomie 51%. Stanowi to wskazanie do podjęcia edukacji żywieniowej w grupie osób z zaburzeniami odżywiania.
Niewątpliwie takie zaburzenia psychiczne, jak anoreksja i bulimia są znane nie tylko specjalistom zajmującym się zachowaniami związanymi z jedzeniem, ale także laikom. Poświęca się im uwagę w różnych mediach, podkreślając, że są niebezpieczne i częstość zachorowań wzrasta. Mniej uwagi poświęca się kompulsywnemu przejadaniu i zaburzeniom jedzenia nieokreślonym, które dotykają dużą liczbę osób. Informacje o mniej znanych zaburzeniach związanych z czynnością jedzenia sporadycznie pojawiają się w publikacjach naukowych, i jeszcze rzadziej w mediach. Niektóre z tych chorób zostały zaklasyfikowane na przykład do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych lub nie zostały umieszczone w systemach diagnostycznych. Artykuł stanowi syntetyczny przegląd najważniejszych - bardziej i mniej znanych - zaburzeń jedzenia.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.