Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  botanika farmaceutyczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
2
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Wspomnienie o Pani dr Irenie Bocheńskiej

88%
Badania obejmowały wyciągi etanolowe z korzenia, hodowli tkankowych i tkanki kalusowej Rhodiola rosea L. Stwierdzono, że największą zawartość o-dihydroksyfenoli, a także najsilniejsze działanie przeciwutleniające i adaptogenne wykazywał wyciąg z korzenia Rhodiola rosea. Jego działanie adaptogenne porównywalne było z analogicznymi wyciągami z korzenia Panax ginseng i ziela Echinacea purpurea. Wyciągi z hodowli zawiesinowych i tkanki kalusowej odznaczały się wielokrotnie mniejszą zawartością o-dihydroksyfenoli oraz zdecydowanie słabszym działaniem przeciwutleniającym i przeciwstresowym. Natomiast ich działanie immunostymulujące i zwiększające siłę mięśniową zwierząt doświadczalnych kształtowało się na poziomie wyciągu z korzenia Rhodiola rosea.
Herba Polonica
|
1999
|
tom 45
|
nr 4
282-287
Leki roślinne w Polsce, podobnie jak w Niemczech i Francji, posiadają swój status i odgrywają niemałą rolę w praktyce lekarskiej. Część z nich należy do środków roślinnych, których stosowanie opiera się na wiedzy tradycyjnej, a część z nich do grupy leków mających uzasadnienie w wynikach badań naukowych. Autor omawia ważniejsze prace badawcze nad lekiem roślinnym realizowane w Polsce w ostatniej dekadzie lat obecnego wieku. Dominujący kierunek poszukiwań stanowi tematyka fitochemiczna, w mniejszym stopniu badania farmakologiczne i botaniczno-rolnicze. Niektóre opracowania czysto botaniczne, hodowlane (22 oryginalne odmiany) i agrotechniczne (instrukcje uprawowe dla ok. 80 gatunków roślin zielarskich) - pozornie luźno związane z tematyką fitoterapii, wnoszą istotny, nie do pominięcia, postęp w zakresie produkcji niezbędnych surowców zielarskich dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego. Wobec rozproszonej tematyki autor referatu apeluje o lepszą jej koordynację i wytyczenie badań specjalnie ukierunkowanych, odpowiednio dofinansowanych przez przemysł i budżet państwa.
Badano wpływ wodnego, etanolowego i chloroformowego wyciągu z nadziemnych części paproci (Phegopteris vulgaris Mett.) na proliferację in vitro komórek raka szyjki macicy (HeLa S3). Stwierdzono, że wszystkie badane wyciągi w stężeniach 10 - 500 Hg/ml hamowały wzrost komórek nowotworowych. Największą cytostatyczną aktywność posiadał wyciąg chloroformowy, mniejszą etanolowy, a najmniejszą wyciąg wodny. Wyciąg wodny z paproci w stężeniu 500 ug/ml oraz wyciąg chloroformowy w stężeniu 60 (ug/ml powodowały obumieranie hodowanych komórek. Wyciągi z paproci zaburzały także przebieg mitozy, przejawiający się m.in. nagromadzaniem się w hodowli komórek w stadium metafazy. Przeprowadzona dotychczasowa analiza wyciągów z paproci (metodą GC-MS) pozwoliła na identyfikację ponad dwudziestu związków obecnych w wyciągach. Pozostałe substancje będą sukcesywnie badane.
Herba Polonica
|
1999
|
tom 45
|
nr 2
120-128
Opierając się na danych z piśmiennictwa opracowano charakterystykę botaniczną Salvia miltiorrhiza Bunge. Podano również makroskopowy opis, skład chemiczny i zastosowanie w fitoterapii surowca zielarskiego - Salviae miltiorrhizae radix. Szczególną uwagę poświęcono pracom biotechnologicznym, dotyczącym metabolizmu związków farmakologicznie czynnych oraz mikrorozmnażania szałwii czerwonokorzeniowej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.