Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 514

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 26 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  biogaz
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 26 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Zbadano wpływ dwóch rodzajów inokulum (A – wsad z fermentora wtórnego biogazowni rolniczej, B – poferment z bioreaktora laboratoryjnego) na wydajność i szybkość produkcji biogazu z różnych gatunków roślin w testach BMP (BioMethane Potential). Użyto kiszonkę z kukurydzy oraz kiszonki z roślin wieloletnich: miskanta olbrzymiego, spartiny preriowej i rdestowca czeskiego. Zastosowane inokulum nie miało wpływu na całkowitą wydajność produkcji biogazu z badanych roślin. W przypadku fermentacji spartiny, miskanta i rdestowca inokulum A przyspieszyło proces produkcji biogazu. 90% biogazu uzyskano w czasie o trzy dni krótszym niż w przypadku zastosowania inokulum B.
W Polsce konsumuje się coraz więcej wina. Fakt ten jest bodźcem do rozwoju krajowych winnic. Głównym odpadem podczas produkcji wina są wytłoki z winogron. Produkcja biogazu z tych odpadów rozwiązuje problem ich zagospodarowania przy równoczesnej produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Wytłoki winogronowe jako substrat lub kosubstrat można z powodzeniem wykorzystać w biogazowniach rolniczych.
Biogaz rolniczy otrzymywany jest w procesie fermentacji metanowej surowców rolniczych, produktów ubocznych rolnictwa, płynnych lub stałych odchodów zwierzęcych, produktów ubocznych, odpadów lub pozostałości z przetwórstwa produktów pochodzenia rolniczego lub biomasy leśnej. Stanowi odnawialne źródło energii, którego wzrost zużycia w Polsce jest obowiązkiem wynikającym zarówno z prawodawstwa unijnego, jak i krajowego. Przemysł rolno-spożywczy jest źródłem różnorodnych substratów – roślin oraz pozostałości czy odpadów roślinnych i zwierzęcych, które nadają się do produkcji biogazu. Określenie uzysku biogazu, jaki można z nich osiągnąć, a także oszacowanie lokalnej dostępności danego surowca pozwala na dobranie odpowiednich substratów gwarantujących zarówno efektywną produkcję biogazu, jak i ciągłą ich podaż do komory fermentacyjnej. Przedstawiony artykuł obejmuje przegląd doniesień naukowych dotyczących produkcji biogazu z różnych surowców pochodzących z przemysłu rolno-spożywczego.
W Polsce wzrasta zainteresowanie wytwarzaniem energii z odnawialnych źródeł, w tym z biogazu rolniczego. W artykule zaprezentowano analizy parametrów technicznych instalacji wytwarzających biogaz rolniczy w Polsce. W pracy przedstawiono analizy porównawcze wydajności instalacji do produkcji biogazu, rocznej wydajności wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła. Analizy prowadzono w podziale na województwa. Przedmiotem rozważań były także zmiany w produkcji biogazu rolniczego w Polscewlatach 2011-2013.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 26 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.