Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 393

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 20 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  bezpieczenstwo zdrowotne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 20 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy omówiono nową interdyscyplinarną dziedzinę nauki zajmującą się operacjami zmiany materii, dokonywanymi na poziomie atomowym, prowadzącymi do tworzenia nowych struktur, materiałów i urządzeń, które mogą być wykorzystane w różnych działach gospodarki, w tym w medycynie, w przemyśle spożywczym i rolnictwie. Materiały nanocząsteczkowe są skuteczne w zwalczaniu drobnoustrojów chorobotwórczych, które nie wytwarzają obronnych mechanizmów adaptacyjnych, jak w przypadku stosowania środków farmakologicznych. Ocenia się, ze nanomateriały zajmą przełomową pozycję w dezynfekcji. Przy użyciu nanotechnologii wytwarzane są kompozyty polimerowe charakteryzujące się doskonałymi właściwościami mechanicznymi. Nanomateriały coraz szerzej dostępne są na rynku, przy czym nie jest w pełni znany mechanizm ich działania. Ostatnio pojawiły się badania wskazujące, że niektóre nanomateriały nie są wolne od ryzyka zdrowotnego związanego z możliwością przenikania nanocząsteczek do komórek organizmu, akumulowania się w nich wytwarzając różne schorzenia. Dlatego niezbędne jest prowadzenie szczegółowych badań nad ich bezpieczeństwem zdrowotnym.
Wędzenie połączone z pieczeniem to podstawowa metoda utrwalania i kształtowania cech sensorycznych tradycyjnych wyrobów mięsnych. Obecnie obowiązujące przepisy prawne UE znacznie obniżyły dopuszczalną zawartość WWA w produktach mięsnych. W Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu przygotowano komorę wędzarniczą do tradycyjnego wędzenia z kontrolą temperatury w palenisku, komorze i produkcie. Analiza zawartości WWA w produktach wędzonych i pieczonych w tej komorze wykazała, że poziom WWW jest znacznie niższy niż wartości określone w obowiązujących przepisach rozporządzenia.
W artykule podjęto próbę uporządkowania pojęć dotyczących systemów zapewnienia jakości i zarządzania jakością w przetwórstwie i obrocie żywnością, w świetle uregulowań prawnych. Przedstawiono systemy zapewnienia jakości zdrowotnej i bezpieczeństwa zdrowotnego żywności i zarządzania jakością, zwracając uwagę na kolejność wdrażania i potrzebę ich integracji w przedsiębiorstwie.
Cukrzyca typu 2 rozwija się na podłożu insulinooporności i zmniejszającej się funkcji komórek beta. Na podstawie wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2008 ustalono kolejne kroki postępowania we wczesnych zaburzeniach gospodarki węglowodanowej (prediabetes) oraz etapy postępowania farmakologicznego w rozwoju choroby. Należy pamiętać o kompleksowym, wieloczynnikowym postępowaniu w prewencji i spowolnieniu przewlekłych powikłań cukrzycy. W algorytmie postępowania w cukrzycy po raz pierwszy wymieniono leki oddziaływujące na układ inkretynowy (agoniści GLP-1) podawane podskórnie i inhibitory DPP-IV, stanowiące alternatywę leczenia doustnego. Omówiono leki tych grup ustalając ich miejsce w terapii leczenia cukrzycy (agoniści GLP-1 w terapii skojarzonej z lekami doustnymi przy ich nieskuteczności) i inhibitory DPP-IV podawane doustnie w początkowych stadiach cukrzycy w monoterapii i leczeniu skojarzonym z innymi lekami doustnymi.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 20 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.