Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  arcydziegiel litwor
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Stosując zespoły furanokumaryn otrzymane z arcydzięgla lekarskiego (Archangelica officinalis Hoffm.) o znanej aktywności in vitro w stosunku do grzybów patogennych dla człowieka i zwierząt, określono LD50 badanych zespołów stosunku do Ascosphaera apis. Wyciągi z owoców arcydzięgla lekarskiego, okazały się przydatne i skuteczne w terapii grzybicy otorbielakowej pszczół, grzybic skórnych i grzybicy paznokci.
Furanokumaryny występujące w surowcach zielarskich, takich jak arcydzięgiel lekarski (Archangelica officinalis Hoffm.), pasternak (Pastinaca sativa L.) oraz barszcz (Heraceleum sosnowskyi Manden.) wykazują szerokie spektrum aktywności biologicznej, a zwłaszcza działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Działanie przeciwgrzybicze jest ukierunkowane na dermatofity oraz na grzyb Ascospliaera apis - patogen pszczoły miodnej. W wyniku przeprowadzonych badań opracowano metodę otrzymywania zespołów furanokumarynowych metodą ekstrakcji ciągłej, biologiczną metodę oceny aktywności przeciwgrzybiczej in vitro oraz opracowano preparaty zalecane do testów laboratoryjnych i klinicznych.
Zastosowano ekstrakcję nadkrytyczną przy użyciu czystego dwutlenku węgla do bezpośredniego wyodrębniania czystych frakcji furanokumaryn z owoców Archangelica officinalis Hoffm. Frakcjonowana ekstrakcja uzyskana na drodze zmiany gęstości nadkrytycznego dwutlenku węgla w temperaturach od 40 do 100°C pozwoliła na otrzymanie czystych frakcji olejków eterycznych i furanokumaryn. Jakościowy i ilościowy sklad ekstraktów wyznaczano przy użyciu wysokosprawnej chromatografii cieczowej (IIPLC) oraz kapilarnej chromatografii gazowej sprzężonej ze spektrometrem masowym (CC/MS). Porównano odzyski otrzymane w procesie ekstrakcji nadkrytycznej z odzyskiem otrzymanym podczas wyczerpującej ekstrakcji chloroformem w aparacie Soxhleta, przyjmując ten ostatni za 100% dla każdej badanej furanokumaryny. Trzy furanokumaryny: ksantotoksyna. bergapten i imperatoryna byly głównymi składnikami czystych frakcji (czystość do 95%). W relacji do ekstrakcji w aparacie Soxhleta, ich odzysk wynosił odpowiednio: 120, 78 i 95%.
Wykazano, że wszystkie zespoły i frakcje furaiiokumaryn otrzymane z owoców Archangclica officinalis Hoffm. i Heraclcum Sosnowskyi Manden. hamują rozwój dennatofitów z rodzajów Trichophyton i Microsporum w stężeniach niższych od 100 ug/ml. Największą aktywnością odznaczała się frakcja AO 2, która hamowała rozwój dennatofitów w stężeniach <5-10 ug/ml. Zawierała ona 96,6% imperatoryny i 3,4% izobergaptenu. Na podstawie otrzymanych wyników można przypuszczać, że zespoły i frakcje furaiiokumaryn z wyżej wymienionych roślin mogą znaleźć zastosowanie do leczenia grzybic wywołanych przez dermatofity, uzupełniając leki obecnie stosowane w terapii tych schorzeń.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.