Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 72

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  acceptable dose
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przeprowadzono analizę zawartości 16 podstawowych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) w olejach jadalnych. W części próbek stwierdzono przekroczenie zalecanych przez ustawodawstwo niemieckie norm zawartości WWA, tj. 25 µg/kg w przypadku sumy WWA oraz 5 µg/kg dla sumy WWA kancerogennych.
Oznaczono zawartości ołowiu i kadmu w płatkach śniadaniowych zakupionych we wrocławskich supermarketach metoda˛ płomieniowej absorpcyjnej spektrometrii atomowej (AAS).Średnie zawartości ołowiu w badanych płatkach kukurydzianych i pszennych wynosiły od 0,028 do 0,082 mg/kg, kadmu – od 0,007 mg/kg do 0,021 mg/kg. Nie stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych zawartości ołowiu i kadmu w płatkach śniadaniowych. Wyjątek stanowiła jedna próbka płatków kadmu była wyższa od dopuszczalnej zawartości o 16%.
Oznaczono zawartość azotanów i azotynów w wybranych 10 rodzajach mrożonek warzywnych dostępnych w handlu białostockim. W badanych mrożonkach średnie zawartości azotanów nie przekroczyły dopuszczalnych maksymalnych zawartości, natomiast azotyny stwierdzono tylko w mieszance 7-składnikowej (barszcz).
Przeprowadzono analizę zawartości 23 wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w wybranych artykułach przeznaczonych do żywienia niemowląt i małych dzieci. Stwierdzone poziomy WWA, a zwłaszcza benzo(a)pirenu są niewielkie i nie przekraczają maksymalnych dopuszczalnych zawartości BaP obowiązujących w Unii Europejskiej. Mleko w proszku zawiera jednak najwyższy wśród przebadanych produktów udział procentowy WWA kancerogennych.
Zebrano i przedyskutowano dostępne dane o występowaniu selenu w owocnikach grzybów jadalnych głównie z terenu Europy.
Przeprowadzono pomiary stężeń glutaraldehydu w powietrzu na stanowiskach pracy pielęgniarek pracowni endoskopowych w celu oceny narażenia zawodowego. Stwierdzono, że związek ten występował w stężeniach przekraczających wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń NDS i NDSCh na wszystkich badanych stanowiskach.
Przedstawiono nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące zanieczyszczenia żywności patuliną (głownie produktów otrzymanych z jabłek). Omówiono maksymalne dopuszczalne poziomy, zasady pobierania próbek i wymagania dla metod analitycznych stosowanych w urzędowej kontroli żywności, a także zalecenia dla rolnictwa i zakładów przetwórczych mające na celu ograniczenie występowania zanieczyszczenia patuliną.
W 2004 r. w Polsce przeprowadzono monitoring i urzędową kontrolą pozostałości pestycydów w żywności znajdującej się w obrocie. Badaniami objęto zarówno żywność pochodzenia krajowego jak i importowaną, z uwzględnieniem krajów Unii Europejskiej i spoza Wspólnoty. Badania były wykonywane przez laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej pod merytorycznym nadzorem Zakładu Toksykologii Środowiskowej Państwowego Zakładu Higieny
Zarysowano problem występowania pozostałości syntetycznych związków cy- noorganicznych (ZCO) w żywności, a szczególnie zwrócono uwagę na migrację i nagromadzanie butylocyn w surowcach żywnościowych pozyskiwanych ze środowiska morskiego. Przedstawiono podstawowe dane o toksyczności butylocyn oraz szacunki wielkości dziennego spożycia tych związków zawartych w rybach z rejonu Zatoki Gdańskiej w świetle dawki uznawanej za bezpieczną.
Przeprowadzono analizę 16 podstawowych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) w naparach herbat owocowych i ziołowych. WW A w badanych naparach występowały na poziomie 54,4-743,6 ng/dm3. Najwięcej BaP stwierdzono w herbacie czarnej (13,9 ng/dm3).
Oceniono wpływ fenitrotionu, insektycydu fosforoorganicznego, na prenatalny rozwój szczurów. Samice szczura narażano per os na badaną substancję w dawkach 3, 15, 30 mg/kg m.c. od 6 do 15 dnia ciąży. Wyniki badań wskazują, że fenitrotion podawany samicom szczura w okresie organogenezy w dawce 15 mg/kg jest substancją fetotoksyczną. Natomiast w dawce 30 mg/kg prócz działania fetotoksycznego wywiera również działanie embriotoksyczne. W zastosowanym zakresie dawek 3-30 mg/kg badana substancja nie wywiera działania teratogennego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.