Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  RZD Balcyny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W opracowaniu określono wpływ niektórych czynników meteorologicznych w ciągu całego roku na plon ziemniaków. Okazał się on wysoce istotny w przypadku niedosytu wilgotności i niedoborów wodnych okresu wegetacyjnego. Ponadto dokonano próby prognozy plonu na podstawie przebiegu czynników meteorologicznych w zimie. Plon rzeczywisty różnił się o 3,7% od plonu wyliczonego.
W niniejszym opracowaniu badano niedobory wodne występujące w okresie wegetacyjnym w uprawie ziemniaka w RZD w Bałcynach. Stwierdzono, że są one duże i mogą stanowić zagrożenie dla rozwoju i plonowania tej rośliny.
W badaniach prowadzonych w latach 1972-1990 roczne sumy opadów wahały się od 361,4 mm w roku 1982 do 860,2 mm w roku 1984 co stanowiło od 59,7% do 142,1% (cytowanego w pracy okresu 50-letniego). Sumy opadów okresu wegetacyjnego wahały się od 218,2 w roku 1982 do 736,8 w roku 1972; średnia suma opadów okresu wegetacyjnego badanego 19-lecia była o 3% wyższa w odniesieniu do sumy okresu wegetacyjnego w cytowanym 50-leciu. W niniejszej pracy przedstawiono również sumy opadów na każdy dzień roku jako procent średnich dobowych sum opadów wielolecia. Stwierdzono też wyraźny deficyt występujący w prawie każdym pierwszym półroczu badanego okresu 1972-1990. W zestawieniu średnim deficyt ten na przełomie lutego i marca osiągnął minimum blisko 65% przeciętnej normy. Rozważano również występowanie ciągów dni bezopadowych w badanym okresie, zanotowano ich 109, a maksymalnie 19 w roku 1982. Wyliczono także zmienność miesięcznych sum opadów w badanym okresie; największą wartością współczynnika zmienności charakteryzował się październik (92,8%). Podjęto również próbę określenia prawdopodobieństwa wystąpienia opadów niższych niż potrzeby wodne ziemniaka; największe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów niższych niż opady optymalne zanotowano w sierpniu - miesiącu krytycznym dla ziemniaka (74,5%).
W pracy przedstawiono wyniki badań zawartości jonu amonowego, azotanowego i azotynowego w roztworze glebowym w próbach pobranych z polowych doświadczeń, w których stosowano zróżnicowane nawożenie mineralne i organiczne. Roztwór glebowy uzyskano metodą podciśnieniową. W badanych roztworach stwierdzono wysoką i zróżnicowaną nawożeniem zawartość azotanów, a niską jonu amonowego i azotynowego. Wyniki badań wskazują, że nawożenie obornikiem oraz obornikiem z nawozami fosforowymi i potasowymi zwiększyło stężenie azotanów w roztworze glebowym.
W latach 1987-1991 przeprowadzono doświadczenie polowe, w którym badano wpływ dolistnego dokarmiania borem i miedzią na zawartość azotanów w liściach buraka cukrowego. Stwierdzono, że istotne zmiany w zawartości azotanów w liściach buraka cukrowego w okresie wegetacji występowały w roślinach nawożonych niskimi dawkami azotu (100 kg N/ha), przy czym nawożenie to zastosowane z dodatkiem boru, w większym stopniu niż z miedzią, nie zapewniało dobrego zaopatrzenia buraka cukrowego w azot w okresie pełnego zwarcia międzyrzędzi. Zastosowanie dolistne boru, a szczególnie dawki 0,6 kg/ha z 140 kg N/ha ograniczyło nagromadzenie azotanów w końcowym etapie wzrostu buraka, co umożliwiało wykorzystanie liści w żywieniu zwierząt. Dokarmianie dolistne buraka cukrowego miedzią w dawkach 0,1 i 0,2 kg Cu/ha przyczyniło się natomiast do zwiększenia nagromadzenia azotu azotanowego w liściach we wszystkich badanych okresach wegetacji (odpowiednio o 0,03-0,25% s.m.).
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.