Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Odra valley
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
1
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Helicopsis striata in the Lower Odra valley

100%
Steciana
|
2014
|
tom 18
|
nr 2
The paper contains a phytosociological description and evaluation of alluvial meadows of Cnidion dubii Bal.-Tul. 1966 at the Natura 2000 site “Łęgi Odrzańskie”, the middle Oder river valley, presented in relation to local water conditions and grassland management. Phytosociological data of the C. dubii alliance from Poland and the Czech Republic have also been presented.
W pracy przedstawiono wyniki badań składu chemicznego wód Jeziorki, położonej w dolinie Odry w rejonie Brzegu Dolnego, prowadzonych w latach 1995-2003 (z uwzględnieniem powodzi z lipca 1997 roku). Wybrano dwa przekroje, które znajdują się pod różnym oddziaływaniem Odry - drenującym (przekrój Brodno 1 km 3+750) i infiltracyjnym (przekrój Głoska km 17+750). Badania obejmowały następujące wskaźniki: temperaturę wody, odczyn, przewodnictwo elektrolityczne właściwe, tlen rozpuszczony, azot ogólny, azot amonowy, azotany, fosfor ogólny, magnez, mangan, wapń, żelazo ogólne, chlorki, siarczany. Analiza wyników wykazała, iż jakość wód Jeziorki determinowana jest warunkami geologiczno-glebowymi, użytkowaniem i sposobem zagospodarowania zlewni, lokalnymi warunkami zasilania powierzchniowego i gruntowego, jak również lokalizacją względem Odry.
Dolina Odry, po wybudowaniu w 1958 r. stopnia wodnego w Brzegu Dolnym, została podzielona na dwie strefy o odmiennym oddziaływaniu stanów wody w rzece na warunki wodne w terenie przyległym. Powyżej budowli piętrzącej tereny doliny zasilane są wodami przesiąkowymi ze zbiornika, a poniżej stopnia dolina zostaje pod wpływem drenującego działania rzeki. W pracy porównano gospodarkę wodną w okresie IV-IX 2006 roku w madach średnich zlokalizowanych w dolinie Odry poniżej i powyżej budowli. Oceniono kształtowanie się wód gruntowych, stany wody w Odrze, warunki meteorologiczne oraz zapasy wody w warstwach 0-50 cm i 0-100 cm w profilach glebowych przy różnych warunkach zasilania czynnej warstwy gleby.
W niniejszej pracy została przeprowadzona analiza średnich miesięcznych i najczęściej występujących głębokości zalegania wód gruntowych w piezometrach G3, G4, G5, zlokalizowanych odpowiednio o 120, 220, 550 m od koryta Odry, na tle odpowiadających stanów na Odrze na wodowskazie Malczyce. Zostały wykorzystane codzienne obserwacje głębokości zalegania wody gruntowej z lat 1976-2007 dla w/w piezometrów. Na podstawie tych danych określono tempo zmian poziomów wód gruntowych w przyległej dolinie. Zależy ono głównie od stanów wody w Odrze, czasu ich trwania oraz odległości od koryta rzeki. Wynosi ono około 2,4 cm·rok⁻¹ w odległości 120 m, 1,9 cm·rok⁻¹ w odległości 220 m i 0,9 cm·rok⁻¹ w odległości 550 m od Odry.
Wody powodziowe, przechodzące przez tereny zalewowe, mają różny odczyn – najczęściej są silnie zakwaszone. Taka sytuacja ma oczywiście ogromny wpływ na jakość wód i uwalnianie z podłoża różnych związków chemicznych. W przypadku zlewni leśnych, obniżenie pH wody wpłynąć może również pośrednio na jakość siedliska. Teren polderu jest specyficznym obszarem, na którym z reguły stagnują wody powodziowe, przez co następuje silne zanieczyszczenie wód powierzchniowych i przy złej izolacji podłoża, również podziemnych. W artykule prześledzone zostały zmiany odczynu wody w latach 1997-2000 w zlewniach Lichawy i Otocznicy, położonych na terenie leśnym przepływowego polderu Lipki-Oława.
W pracy przedstawiono wyniki badań hydrologicznych w zlewni Nowego Rowu do przekroju Brodno prowadzonych w okresie od maja 1995 do października 2010 roku przez Instytut Kształtowania i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Nowy Rów jest ciekiem położonym w dolinie Odry; jego zlewnia charakteryzuje się niewielkimi spadkami, rolniczym użytkowaniem i dużą powierzchnią lasów. Średni roczny odpływ jednostkowy w analizowanym okresie wynosił 2,73 dm³ · sˉ¹ · kmˉ², a w półroczach zimowym i letnim odpowiednio 3,59 dm³ · sˉ¹ · kmˉ² i 1,8 dm³ · sˉ¹ · kmˉ². Średni roczny wskaźnik odpływu był równy 87 mm, w półroczu zimowym 58 mm i w letnim 29 mm.
W celu oceny gospodarki wodnej gleb dokonano pomiarów uwilgotnienia w dwóch charakterystycznych profilach glebowych położonych w dolinie Odry, w zasięgu oddziaływania nowobudowanego stopnia Malczyce, w warunkach przed jego oddaniem do eksploatacji. Pomiary prowadzono w okresie od kwietnia do września w 2006 i 2007 roku. Na tej podstawie obliczono i przeprowadzono analizę przebiegu sum zapasów w warstwie 0-50 i 0-100 cm na tle warunków meteorologicznych - przy głęboko obecnie zalegającym zwierciadle wody gruntowej. W profilu nr 8 w obu latach badawczych przez większą część okresu zapasy kształtowały się na granicy, lub poniżej, uwilgotnienia odpowiadającego punktowi trwałego więdnięcia roślin (poniżej 142 mm w warstwie 0-50 cm i poniżej 271 mm w warstwie 0-100 cm). Korzystniejsza sytuacja miała miejsce w profilu nr 9, gdzie przez znaczną część okresu zasoby wody kształtowały się w pomiędzy polową pojemnością wodną i pojemnością okresu suszy. Jedynie w pod koniec lipca 2006 oraz w maju i wrześniu 2007 roku wartości te spadły poniżej punktu trwałego więdnięcia (poniżej 94 mm w warstwie 0-50 cm i poniżej 113 mm w warstwie 0-100 cm).
W artykule przedstawiono i porównano gospodarkę wodną mad średnich w okresie od kwietnia do września 2011 r. dla dwóch profili glebowych zlokalizowanych w dolinie Odry poniżej i powyżej piętrzenia rzeki budowlą w Brzegu Dolnym. Analizy dokonano na tle warunków meteorologicznych, stanów wody w Odrze w przekroju górnej i dolnej wody na stopniu oraz głębokości zalegania wód gruntowych. Przeprowadzone pomiary uwilgotnienia gleb oraz obliczenia zapasów wody wykazały, że na wielkość zapasów wody oraz zmiany uwilgotnienia analizowanej gleby z obszaru poniżej spiętrzenia decydujący wpływ mają opady atmosferyczne. Natomiast w glebach doliny powyżej budowli piętrzącej, poza opadami atmosferycznymi, wpływ wywiera podsiąk z wód gruntowych.
W pracy przedstawiono wyniki badań uwilgotnienia oraz zapasów wody w madach średnich doliny Odry z rejonu oddziaływania stopnia wodnego w Brzegu Dolnym. Pomiary były prowadzone metodą suszarkowo-wagową w okresach IV-IX w latach 2004-2008. Analizy dokonano na tle opadów atmosferycznych, stanów wody w Odrze w przekroju Brzeg Dolny oraz głębokości zalegania wód gruntowych. Na wielkość zapasów wody oraz zmiany uwilgotnienia analizowanej gleby, poza opadami atmosferycznymi, wywiera podsiąk z wód gruntowych. Uwilgotnienie wierzchniej metrowej warstwy gleby najczęściej odpowiadało wartościom wody grawitacyjnej oraz łatwo dostępnej dla roślin.
Na eksploatowanych systemach melioracyjnych Samotwór i Miękinia k. Wrocławia, wyposażonych w urządzenia do regulowania odpływu wód powierzchniowych i gruntowych, prowadzone są badania kształtowania się zasobów małej retencji gruntowej. Stwierdzono, że w przypadku dobrej melioracyjnej i rolniczej eksploatacji obiektów, pojawiająca się okresowo susza atmosferyczna nie powodowała występowania deficytu wody glebowej. Wahania poziomów wód gruntowych nie przekraczały 30-50 cm na obiekcie Samotwór i 20 cm w Miękini przy korzystniejszych warunkach hydrologicznych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.