Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dyrektywa 94-62-EC
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Opakowanie
|
2004
|
tom 49
|
nr 11
20-21
Metoda LCA polega na ocenie opakowań pod kątem różnych kryteriów ekologicznych, rozpatrywanych podczas różnych etapów cyklu życia tych opakowań. Ze względu na bardzo szeroki zakres programu oceny, skomplikowane jej procedury oraz trudności z ich interpretacją, a także znaczne koszty, metoda ta nie jest jednak jeszcze w Polsce powszechnie stosowana.
Opakowania wprowadzane na rynek europejski muszą spełniać wymagania zawarte w Dyrektywie 94/62/EC. Wymagania te dotyczą ograniczenia masy i objętości opakowań do poziomu niezbędnego z uwag bezpieczeństwo, higienę i akceptację użytkowników zapakowanych wyrobów zminimalizowania w opakowaniach metali ciężkich i innych substancji bezpiecznych dla środowiska, a także dostosowania opakowań do jednej z form odzysku (recykling materiałowy, odzysk energii lub kompostowanie). Wymagania zawarte są w normach europejskich wydanych przez Europejski Kc tet Normalizacji CEN.
Wielkim zagrożeniem dla środowiska są odpady opakowaniowe. Zajmuje się nimi m.in. Dyrektywa 94/62/EC Parlamentu Europejskiego z 1994 roku, które została przejęta do prawa polskiego – Ustawa o opakowa- niach i odpadach opakowaniowych (DzU z 2013 poz. 888 z późn. zm.). Dotyczy ona m.in. maksymalnego udziału odpadów poddawanych od- zyskowi, zwłaszcza recyklingowi. Ze wzrostem produkcji pojawia się na rynku coraz więcej opakowań, które mają negatywny wpływ na środowisko przyrodnicze. W rozwiązywaniu tego ogromnego problemu bardzo przydatne są materiały biodegrado- walne. W artykule przedstawiono właściwości materiałów otrzymanych z naturalnych surowców.
Naczelną zasadą zarówno prawodawstwa polskiego, jak i Unii Europejskiej jest zasada zrównoważonego rozwoju, to jest harmonijnego połączenia rozwoju gospodarczego i społecznego z odpowiedzialnością ekologiczną. W przypadku opakowań i odpadów opakowaniowych zasada ta znalazła wyraz w dyrektywie 94/62/EC w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Jest to jedna z dyrektyw „nowego podejścia”, których celem jest ochrona zdrowia i życia ludzi oraz ochrona środowiska.
Opakowanie
|
2004
|
tom 49
|
nr 11
28-30
Wyroby z mas wtórnych charakteryzują się wyraźnie wyższą zawartością czterech metali ciężkich w porównaniu z wyrobami z mas pierwotnych. Maksymalna zawartość sumy Pb, Cd, Cr i Hg w zbadanych próbkach nie przekraczała jednak 30 ppm przy dopuszczalnej granicy 100 ppm. Krajowe opakowania papierowe w pełni spełniają wymagania Dyrektywy 94/62/EC dotyczące zawartości sumy tych czterech metali ciężkich i nie stanowią pod tym względem zagrożenia dla środowiska.
Opakowanie
|
2004
|
tom 49
|
nr 08-I
18-20
Wytyczne i wymagania związane z zarządzaniem odpadami opakowaniowymi, a także podstawowe wymagania dotyczące opakowań i ich szkodliwego oddziaływania na środowisko naturalne, zostały wprowadzone dyrektywą 94/62/EC. Dyrektywa ta dotyczy wszystkich opakowań za wyjątkiem opakowań do materiałów niebezpiecznych. Gospodarka opakowaniami powinna uwzględniać wymagania ekologiczne ale nie stwarzać przeszkód dla wzajemnej wymiany handlowej pomiędzy krajami Unii Europejskiej.
Akty prawne nakładające na przedsiębiorców odpowiedzialność za wytworzone odpady opakowaniowe istnieją w Europie od 1990 r. W Polsce przepisy prawne dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych weszły w życie w 2002 r. W poniższej pracy dokonano przeglądu systemów zagospodarowania odpadów opakowaniowych w wybranych krajach europejskich, w tym w Polsce. Przedstawiono także porównanie osiągniętych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych w Europie.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.