Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Debe n.Warsaw conference
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Spalanie odpadów komunalnych to jedno z głównych źródeł emisji dioksyn i wynikającego stąd zagrożenia. Rozpoznanie i odpowiednie prowadzenie procesu spalania, zastosowanie współczesnych instalacji redukcyjnych dowodzi, że stężenie dioksyn w stałych i gazowych produktach spalania można istotnie ograniczyć i zachować jego poziom w zakresie wymagań prawnych.
Opisano metodę obróbki ścieków o wysokiej wartości ChZT oraz wysokiej zawartości chlorowcowanych węglowodorów, np. odcieki z wysypisk lub wody gruntowe o wysokiej zawartości wielopierścieniowych węglowodorów, które mogą być oczyszczane za pomocą samego ozonu lub kombinacji ozonu z UV, lub też w kombinacji oczyszczania biologicznego, ozonu i UV.
Zbadano wpływ pestycydów chloroorganicznych: naurimolu i DDT na proliferację hepatocytów, powiększenie wątroby z uwzględnieniem zmian histologicznych w organizmie szczura. Badane parametry rozpatrywane są w piśmiennictwie jako potencjalne wskaźniki rakotwórczego oddziaływania niegenotoksycznych hepatokancerogenów.
Omówiono polichlorowane dibenzodioksyny (PCDDs) oraz pokrewne im związki. Wskazano na główne źródła ich powstawania oraz omówiono problemy analityczne związane z identyfikacją i oznaczaniem tych związków.
Przedstawiono wyniki badań pozostałości pestycydów chloroorganicznych i polichlorowanych bifenyli (PCB) w tkance tłuszczowej zwierząt, mleku i jajach pobranych z terenu całego kraju w latach 1990-1994.
Jakość zdrowotna wody do picia pochodzącej z ujęć powierzchniowych zależy przede wszystkim od stanu czystości wody ujmowanej oraz od stosowanego procesu technologicznego i rodzaju środków dezynfekcyjnych. Zastosowane zabiegi technologiczne oraz dobór środka dezynfekcyjnego wpływały w sposób znaczący na obniżenie potencjału tworzenia trihalometanów. Potencjalna aktywność mutagenna i rakotwórcza próbek wody utrzymywała się lub też pojawiała się w wyniku działania środków dezynfekcyjnych zawierających związki chloru.
Przedstawiono przebieg reakcji powstawania trihalogenometanów (THM-ów), wyniki (własne i WSSE) badania zawartości lotnych chlorowanych węglowodorów w wodzie wodociągowej, a także możliwości zapobiegania powstawaniu nadmiernych ilości tych substancji w wodzie.
Przedstawiono wyniki monitoringu środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, mleka kobiecego oraz produktów dla niemowląt i małych dzieci w zakresie chlorowanych węglowodorów aromatycznych prowadzonego przez Zakład Toksykologii Środowiskowej PZH we współpracy z laboratoriami stacji sanitarno-epidemiologicznych.
W opracowaniu przedstawiono przegląd piśmiennictwa dotyczący metabolizmu i toksyczności bromopochodnych aromatycznych stosowanych jako środki uniepalniające (zmniejszające palność).
Scharakteryzowano grupy znanych syntetycznych związków halogenoorganicznych współcześnie zanieczyszczających środowisko naturalne, przenikających do żywności i nagromadzanych w organizmie człowieka.
W pracy omówiono ważniejsze grupy związków chloroorganicznych występujące w środowisku generalnym jako zanieczyszczenia, ich pochodzenie, losy w środowisku i organizmie oraz efekty ich toksycznego działania. Zwrócono uwagę na zmiany układowe i odległe skutki narażenia. Przedstawiono niektóre mechanizmy toksycznego działania.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.