Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Aura
|
1993
|
nr 05
8-11
Game management may be an active way of implementing the declared principles of nature conversation. In our present conditions with the deterioration of the natural environment and the increasing impact of civilization, an important role for game management is to enable all animal species continue to live in their natural biotopes and to harmonize the presence of animal life with the growing requirements of forestry and agriculture. Modern game management efforts to maintain stable environment are in agreement with the goals of nature conservation.
National parks, reserves, landscape parks and landscape protection areas are particular forms of nature conservation, complementing each other to make a system. The authors discuss conditions for wildlife under these forms of protection and wildlife management practices applied there.
Tropienia zwierzyny grubej wykazały, że po uruchomieniu kolejki gondolowej na Jaworzynę Krynicką w Beskidzie Sądeckim oraz otwarciu narciarskich tras zjazdowych drastycznie zmalała liczebność wszystkich gatunków zwierzyny zamieszkujących lasy otaczające tę inwestycję (Jamrozy i in. 2000). Sygnały od służby terenowej o obserwacjach zwierząt skłoniły do podjęcia badań mających na celu określenie stopnia przystosowania się różnych gatunków do nasilonego ruchu turystycznego w okresie zimowym. W latach 2003, 2004 oraz 2007 na stokach Jaworzyny Krynickiej dokonano tropień na śniegu na 7 wyznaczonych trasach przechodzących przez wszystkie piętra wysokości oraz w różnej odległości od nartostrad. Na wyznaczonych trasach zarejestrowano na śniegu tropy następujących gatunków zwierząt lisa (176), kuny (67), jelenia (60), wiewiórki (55), sarny (43), zająca (43), psa (19), wilka (8), rysia (7), które zaszeregowano do czterech stref odległości od nartostrad i trzech przedziałów wysokości. Lis w okresie mroźnych zim częściej występował w wyższych położeniach, a w okresie odwilży niżej. Kuna preferowała położenia do 500 m od nartostrad i wyższe położenia. Największe zagęszczenia tropów sarn i jeleni były stwierdzane w niższych położeniach w odległości pomiędzy 200 a 1000 m od tras zjazdowych. Tropy zająca obficiej występowały tam, gdzie była przestrzeń otwarta bez względu na ruch turystyczny. Wiewiórka występowała dalej od nartostrad i w niższych położeniach. Pies towarzyszył człowiekowi występując w najbliższych strefach odległości od nartostrad oraz przy dolnej i górnej stacji kolejki gondolowej. Tropy wilka i rysia nie wystąpiły w strefie do 200 m w pobliżu nartostrady. Wilk występował we wszystkich przedziałach wysokości, a tropów rysia nie zanotowano na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. Tropienia wykazały, że niektóre gatunki przyzwyczaiły się do obecności ludzi, a zmiany spowodowane obecnością nartostrad prawdopodobnie wpłynęły na poprawę warunków bytowania dla lisa, kuny i zająca. Wydaje się, że jelenie i sarny korzystały z okolic nartostrad jako stref bezpieczeństwa unikając ataków drapieżników, które pojawiały się w miejscach liczniejszego występowania zwierzyny płowej, unikając jednak zbliżania się do nartostrad.
W prezentowanych badaniach określono zawartość kadmu w wątrobie od 105 i nerkach od 96 saren upolowanych w 1995 roku w województwach: krakowskim, nowosądeckim i katowickim (rys. 1). Największe ilości kadmu oznaczono w nerkach saren upolowanych w województwie katowickim - średnio 61,3 mg, z kolei w krakowskim - 30,6 mg, a najmniej u zwierząt pochodzących z terenów podlegających stosunkowo malej antropopresji (okolice Krynicy - województwo nowosądeckie) - średnio 20,2 mg/kg s.m. Analogiczne zawartości w wątrobie wynosiły: 4,3; 4,4 i 3,0 mg/kg s.m. (tab. 1). Z wiekiem zwierząt koncentracja kadmu w badanych narządach wyraźnie rośnie (tab. 2). Dotyczy to szczególnie nerek. Jeśli przyjąć średnią zawartość kadmu w nerkach zwierząt do 2 lat za 100, to u osobników w wieku od 3 do 4 lat wynosi ona 204, a u starszych niż 4 lata - 357. Wzrost koncentracji kadmu w wątrobie, z wiekiem zwierząt, jest mniejszy. Wyrażony w liczbach względnych w wymienionych 3 grupach wiekowych saren wynosi odpowiednio: 100, 119 i 170.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.