Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy przeanalizowano źródła rentowności kapitału własnego w krajach o silnych oraz słabych ekonomicznie gospodarstwach rolnych. Jako kryterium podziału zastosowano wielkość ekonomiczną stosowaną w FADN. W grupie krajów, w których gospodarstwa osiągały relatywnie niedużą wielkość ekonomiczną, znalazły się Bułgaria, Grecja, Chorwacja (od 2013 r.), Malta, Litwa, Polska, Rumunia i Słowenia. Gospodarstwa o dużej wartości standardowej produkcji pochodziły z Holandii, Belgii, Czech, Danii, Niemiec i Słowacji. W badaniach posłużono się metodami panelowymi, a do estymacji parametrów modelu wykorzystano model z efektami stałymi. Wśród czynników, które wpływały na rentowność kapitału własnego, w grupie krajów ze słabszymi gospodarstwami znalazły się produktywność aktywów, rentowność sprzedaży (marża na sprzedaży) oraz dopłaty do działalności operacyjnej. W grupie państw z silniejszymi ekonomicznie gospodarstwami na stopę zwrotu z kapitału własnego pozytywny wpływ wywierały: marża na sprzedaży oraz opłacalność produkcji mierzona relacją produkcji ogółem do kosztów ogółem oraz zadłużenie majątku. Co potwierdza, że kapitał obcy może przyczynić się do osiągnięcia pozytywnych efektów z perspektywy stopy zwrotu z kapitału własnego.
Program rolnośrodowiskowy jest testowany w ramach pilotażowego projektu rozwoju terenów wiejskich na Warmii i Mazurach oraz Podkarpaciu. W województwie podkarpackim realizowany jest on w 277 gospodarstwach na powierzchni ok. 4500 ha. Rolnictwo zrównoważone wdraża w swoich gospodarstwach około 15% rolników, natomiast ponad 84% realizuje pakiety środowiskowe.
The paper analyzes the family farms in the possibility of developing surpluses at different levels of debt. The method quartiles. The study involved a family farm, which in the period 2004-2008 to collect data in the FADN and were indebted. The study showed that farms in the upper quartile (more debt), generate a higher return on capital employed compared with those less indebted.
Zmiana warunków gospodarowania pociągnęła za sobą inne postrzeganie i rolę rolnika. Z producenta żywności stał się menedżerem swojego gospodarstwa (przedsiębiorstwa), który musi podejmować różne, czasem bardzo ryzykowne decyzje dotyczące nie tylko produkcji, ale również zaopatrzenia i zbytu. W opracowaniu podjęto próbę porównania rolnika i przedsiębiorcy wykorzystując do tego celu zapisy prawne oraz literaturę. Z analizy materiałów wynika, że nie ma podstaw do tego, aby nie traktować rolnika na równi z przedsiębiorcą. Działalność prowadzona przez rolników odpowiada wszystkim cechom, które narzuca ustawa o działalności gospodarczej.
: Celem artykułu było rozpoznanie sytuacji ekonomicznej gospodarstw funkcjonujących w krajach Unii Europejskiej z uwzględnieniem dopłat do działalności operacyjnej, a także wskazanie czynników, które oddziaływały na nadwyżkę finansową. Zdolność do wypracowania nadwyżki finansowej uznano za przejaw osiągnięcia stabilności finansowej gospodarstwa. Źródłem danych była baza FADN, a okres badawczy obejmował lata 2009– 2015. Do grupowania państw posłużono się metodą kwartyli, a zmienną, która decydowała o klasyfikacji do odpowiedniego kwartyla, była wielkość ekonomiczna gospodarstw. Do budowy modeli ekonometrycznych wykorzystano modele panelowe z ustalonymi efektami. Z przeprowadzonych badań wynika, że gospodarstwa funkcjonujące w UE były zróżnicowane pod względem wyposażenia w czynniki produkcji, szczególnie ziemię i kapitał, co znalazło odzwierciedlenie w osiąganych wynikach ekonomicznych i finansowych. Dopłaty bezpośrednie stanowiły we wszystkich latach i niemal wszystkich krajach istotny element wpływający na osiągane dochody. Bez dopłat niemal w połowie krajów Unii rolnicy nie byliby w stanie osiągnąć dochodu z działalności rolniczej. Zbudowane modele wskazywały, że na wysokość nadwyżki finansowej oddziałują różne czynniki, w zależności od tego, jakiej wielkości ekonomicznej jest gospodarstwo. Niezależnie jednak od kwartyla destymulantą nadwyżki finansowej były dopłaty bezpośrednie.
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczące efektywności finansowej w kontekście koncentracji kapitału w gospodarstwie. Podstawę stanowiły dane gospodarstw gromadzących informacje rachunkowe w okresie 2004-2011 Z badań wynika, że gospodasrtwa intensywniej gromadzące kapitał osiągają stopy zwrotu poniżej średnioważonego kosztu kapitału.
Po akcesji Polski do Unii Europejskiej realizacja działań związanych z prowadzeniem gospodarstwa z przyjaznym nastawieniem na środowisko stała się koniecznością. Rolnicy realizują od 2004 roku ten cel za pomocą tzw. programów rolnośrodowiskowych, które określają zasady prowadzenia gospodarstwa zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej. Realizując program rolnicy otrzymują wsparcie z tytułu świadczenia usług na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego. W opracowaniu przedstawiono zainteresowanie rolników gospodarowaniem przyjaznym środowisku.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.