Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Znaczny przyrost, w latach 1989-2011, liczby małych miast w Polsce, stanowiących ogniwo sieci osadniczej, jest wyrazem aspiracji i oczekiwań lokalnych społeczności. Efekty starań władz lokalnych o przynależność do społeczności miejskiej skłaniają do spojrzenia z perspektywy pewnego czasu na cechy przestrzeni urbanistycznej i społecznej nowych miejskich jednostek osadniczych oraz próbę odpowiedzi na pytanie, czy proces umiastowienia przyczynia się do zrównoważonego rozwoju przestrzennego, społecznego i gospodarczego jednostki oraz otaczającego ją obszaru. Wśród miast (wybranych do badań szczegółowych), które uzyskały prawa miejskie w latach 1989-2011, jest Halinów w województwie mazowieckim, który ma szansę stać się miastem–ogrodem.
Wyniki przeprowadzonych badań dotyczących mieszkań socjalnych w miastach polskich wskazują na znaczne potrzeby w tym zakresie oraz oczekiwanie od gmin skutecznego rozwiązywania problemu mieszkań dla uboższych grup ludności. W zbadanych 69 miastach potrzeba 12 729 mieszkań socjalnych, a jest ich 159. Obecny przyrost to 1,4%-2,9%. Najczęściej mieszkań socjalnych potrzebują ludzie eksmitowani (26,7%), znajdujący się w złych warunkach materialnych i mieszkaniowych (28,5%), z rozbiórek budynków w złym stanie technicznym tracący mieszkania w wyniku klęsk żywiołowych (1,1), z innych powodów (9,8%) przekwaterowywani, przekazujący mieszkania na inne cele, bezdomni, wychodzący z domów dziecka. Środki na zaspokojenie potrzeb w zakresie mieszkań socjalnych w gminach są znikome. Ich brak wskazało 93% odpowiadających. Na środki z budżetu oczekuje aż 72,5% gmin (oczekujący pokrycia 25%-50% potrzeb - 39% odpowiedzi, 75%-100% potrzeb - 35% odpowiedzi) z badanego zbioru. Inne wymieniane źródła: sprzedaż mieszkań komunalnych, środki właścicieli domów z eksmitowanymi lokatorami, środki pomocy z UE, kredyty niskoprocentowe, udział lokalnych spółdzielni mieszkaniowych, działania organizacji pozarządowych. Najczęstsze sposoby pozyskiwania mieszkań socjalnych to wydzielenie z istniejącego zasobu mieszkań komunalnych, adaptacja lokali niemieszkalnych, budowa nowych mieszkań socjalnych, wspomaganie zamian celem powiększenia zasobu mieszkań socjalnych. Rozwiązanie problemu upatrywane jest w przygotowaniu przez gminy wieloletnich programów gospodarowania zasobem mieszkaniowym gmin i znacznego udziału budżetu państwa w sfinansowaniu mieszkań (a nie noclegowni) dla najuboższych.
Artykuł przedstawia wyniki badań dotyczących mieszkaniowych obszarów problemowych w 182 miastach liczących powyżej 10 tys. mieszkańców. Zakres badań obejmował: formy architektoniczne oraz usytuowanie w przestrzeni zabudowy mieszkaniowej, własność zasobów, wiek i stan techniczny, problemy społeczno-ekonomiczne mieszkańców tych obszarów i próby przeciwdziałania zjawiskom negatywnym, plany gmin w zakresie sposobu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych ubogiej ludności i usytuowanie mieszkań dla niej w przestrzeni miasta. Na podstawie badań można stwierdzić, że mieszkaniowe obszary problemowe tworzone są nie tylko przez miejsce, formę i rodzaj zabudowy, ale również cechy społeczno-ekonomiczne ich mieszkańców, a do ich powstawania mogą przyczyniać się także decyzje urbanistyczne, lub brak właściwych decyzji.
W artykule przedstawiono zasady dostępności i standardy oraz różnice i podobieństwa między różnymi rodzajami zasobów wspieranych z budżetu gmin lub państwa, służących zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych ubogich i średnio zarabiających grup społecznych w Polsce. Przedstawiono także formy pomocy państwa lub władz lokalnych w uzyskiwaniu i utrzymaniu mieszkań przez słabsze ekonomicznie grupy społeczne w wybranych krajach Europy Zachodniej. Z uwagi na różnie rozumiany tam termin: lokal socjalny podano stosowane w tych krajach terminy odnoszące się do mieszkań socjalnych.
This paper presents main problems associated with flat renting in Poland. The authors identify the housing resources that constitute the main source of rented flats.
W artykule przedstawiono analizę i ocenę ustawowej działalności gmin w zakresie tworzenia warunków do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej poprzez aktywną politykę dotyczącą ilości, jakości i rozmieszczania przestrzennego budownictwa mieszkaniowego. Posłużono się przy tym informacjami z badań ciągłych Instytutu Rozwoju Miast (Informacje o mieszkalnictwie... 2009, 2010, 2011, 2012, 2013) prowadzonych w 20 wybranych miastach Polski zróżnicowanych przestrzennie i pod względem liczby ludności. Podjęcie tematu uzasadniały zarówno dane statystyczne dotyczące ogólnej sytuacji mieszkaniowej w Polsce, jak i raport OECD oceniający problem dostępności mieszkań w naszym i innych wybranych krajach europejskich.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.